08 07 2020

‘Ziya Öğretmen’ Çankırı’daki meslektaşlarıyla buluştu

MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Çankırılı meslektaşlarıyla video konferans aracılığıyla 'Ziya Öğretmen İle Eğitim Buluşmaları'nda bir araya geldi. 

kkkk/mem1.jpg

 

Koronavirüs salgını nedeniyle internet ortamında devam eden ‘Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları’ bu defa Çankırılı öğretmenlerle Bakan Selçuk’u bir araya getirdi. Programa Çankırı Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, idareciler ve öğretmenler katılarak Bakan Selçuk’a merak ettikleri soruları yöneltti.

Bakan Selçuk’u selamlayan Mili Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, kendisini ilimize davet ederek, “Arkadaşlarımız evlerinde sizin için çay demlediler. İlerleyen dönemde yoğun programlarınız arasında dinlenmek isterseniz arkadaşlarımız ve bizler sizlere bir bardak çay ikram etmek isteriz. Her toplantımızda Ziya hocamızın selamınızı hep ilettik arkadaşlarımıza.” dedi.

Öztürk, bakanlığın yaptığı çalışmaların çok önemli olduğunu belirterek, “Pandemi sürecinin ülkemiz genelinde kontrollü bir şekilde yürütülmesinde eğitim ailesinin sizlerin liderliğinde çok ciddi katkıları oldu. Öğretmenlik mesleğinin toplumdaki saygınlığının bir kat daha artmasına vesile olan bu dönemi yaşadık ve yaşamaya da devam ediyoruz. Pandemi sürecinde hem bakanlığımız nezdinde hem illerimizde çok ciddi çalışmalar yapıldı. Vefa sosyal destek gruplarından sınavlara hazırlanan örnek soru çalışmalarına, EBA’dan veli buluşmalarına kadar birçok şey sayılabilir. Sizlerin sosyal medya hesaplarınızdan paylaşımlarınız eğitim ailesinin saygınlığını ziyadesiyle artırdı. Sayın bakanım bu süreç velilerin bizleri daha iyi anlamasına vesile oldu. Çocuklar aileleriyle olan iletişimlerini evlerde yapılan etkinliklerle bu dönemde daha da artırdılar.” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da Çankırı’daki meslektaşlarını selamlayarak konuşmasına başladı.

Bakan Selçuk, öğretmenlik mesleğinin çok kıymetli olduğunu aktararak, “Emekleriniz için bütün müdür, idareci ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Sizler sahada koşturduğunuz için, velilerimize ‘çocuklarınız için gözünüz arkada kalmasın’ deme imkanına kavuşuyoruz. Elbette asıl teşekkürümüz öğretmen arkadaşlara. Çünkü onlarda bizim sahadaki koşan, çabalayan arkadaşlarımız, sizlerle beraber. Bu teşekkürü hak etmenin aslında insan olmakla ilgili. Bize emanet olan çocuklara ilgili, onlara hakkını vermekle ilgili bir husus. O yüzden de öğretmenliği hep riskli bir meslek olarak görürüm. Hakkıyla yaparsak iki dünyamızı da kurtaracak meslektir. Ama hakkıyla yapmazsak, çocuklarımız razı olmazsa iki dünyamızı berbat edecek bir meslektir. Bu yüzden çok dikkatli olmakta yarar var.” ifadelerini kullandı.

Öğretmenlerin kendilerini sürekli geliştirmesini isteyen Bakan Selçuk, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sizlerin katılımlarını çok değerli buluyorum. Özet olarak beklentim, isteğim, arzum sizlerden, kendinizi çok daha iyi yetiştirmeniz, donanımlı olmanız. Bunun için ne gerekiyorsa biz yaparız. Mesele öğretmenin donanımıdır. Biz çocukları eğitiriz, onlarda problem olmaz. Asıl mesele öğretmenin kendisini geliştirmeye fırsat hazırlamaktır. Bir enstrüman çalmanız, halk oyunlarıyla ilgilenmeniz, bilişimle ilgilenmeniz, drama öğrenmeniz vs mesleki alanınızın dışında kendinizi yetiştirmenizi çok çok önemli buluyorum. Siz ne kadar donanımlı olursanız çocuklar sizden daha çok beslenirler. Bütün öğretmen arkadaşlarıma tekrar emeklerinden ötürü teşekkür ediyorum. Öğrencilerin eğitimini takip etmeniz, onları arayıp sormanız çok değerli. Dünya çapında mühim bir iş yapıyorsunuz. Böyle bir kriz döneminde insanımız için, insanlık için bir şey yapıyor olmak ayrı bir değer taşıyor. Sizlerin bundan sonraki süreçte gayretinin artarak devam edeceğini düşünüyorum. Önümüzdeki seminer döneminde de ‘neler yapılabilir?’ konusunda sizlerin görüşlerine ihtiyacımız var. Bunu okullarınızda tartışırsanız aranızda mutlu oluruz. Bütün öğretmenlerimize, velilerimize, çocuklarımıza sevgi mutluluk dolu sağlık dolu günler diliyorum.”

Çankırı’ya geleceğinin sözünü veren Bakan Selçuk daha sonra canlı yayında Çankırı’dan katılan öğretmenlerin sorularını yanıtladı. Canlı yayın programı yaklaşık 1,5 saat sürdü.