19 05 2022

Vali Ayaz: 320 bin doz aşı yaptık, herhangi bir yan etki görülmedi

2022 OCAK/19cankırı1 - Kopya.jpg

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, koronavirüs aşısının dördüncü dozunu yaptırdı ve aşı çağrısında bulundu.

 

Vali Abdullah Ayaz, devlet hastanesinde dördüncü doz koronavirüs aşısı yaptırdı. Aşı yaptırdıktan sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Ayaz, ilimizde yeniden yükselişe geçen vaka artışına karşı vatandaşlarımızın aşılarını mutlaka yaptırmaları gerektiğini söyledi.

Vali Ayaz, Çankırı’da vaka sayılarının arttığını belirterek, “İlimizde iki haftadır koronavirüs vaka sayıları artış trendine girmiş durumda. Omicronun yeni varyantın ilimize sert bir giriş yaptığını değerlendiriyoruz. Yaklaşık 3 aydır istikrarlı bir düşüş trendi vardı. Şu anda tüm vatandaşlarımızdan isteğimiz lütfen eksik aşılarını tamamlamaları. Artık aşı olmaları demiyoruz çünkü bu süreci çok geride bıraktığımızı düşünüyoruz.” dedi.

Vaka artışının artık son dalga olmasını temenni eden Vali Ayaz, “Gerçekten aşısız olan vatandaşlarımızın karşımıza, çıkmasını, hastaneye yatış yapmasını, vefat etmelerini görmekten çok büyük üzüntü duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Biraz önce ben 4. Doz aşımı oldum. Hastalığı geçirmemin üzerinden 3 ay geçti tam olarak. Onun için Sağlık Bakanlığımızın hazırladığı rehber doğrultusunda 4. doz aşımızı yaptırdık. Tekrar tüm vatandaşlarımıza artık risk grubunda olan olmayan herkesten bu aşılarını olmalarını, en kısa sürede istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Vali Ayaz, Çankırı genelinde 320 bin aşı yapıldığını ve herhangi olumsuz bir durumun olmadığını aktararak, “İnşallah bu yeni yaşamaya başladığımız dalganın son dalga olması en büyük temennimiz. Hastanede şu an yatan sayılarımızda ciddi bir artış yok. Henüz bu vaka artışı hastanemize yansımadı, inşallah da yansımaz. Yeni acı tablolarla karşılaşmamız için elimizdeki en büyük silah aşı. Onun için tüm vatandaşlarımızı ivedi olarak hastanemize bekliyoruz. Biz maalesef günlük yapabileceğimiz aşı kapasitesinin 4’te birini yapınca seviniyoruz. Çok ciddi bir müracaat yok. Ancak bu 4. doz aşılara vatandaşımızın da birazcık ilgisi var, o bizi sevindiriyor. Aşının koruyuculuğu konusunda hiçbir tereddütümüz de yok. Bugüne kadar Çankırı’da yapmış olduğumuz yaklaşık 320 bin aşı sonucunda gördüğümüz herhangi bir yan etki yok. Aşıların güvenilirliği konusunda bir tereddüt yok. Aşı olmayanları hastalığın ne kadar etkilediğiyle ilgili olarak da bir tereddüt yok. Risk karşılaştırması kesinlikle mukayese edilemez. Onun için tüm vatandaşlarımızdan isteğimiz en kısa sürede aşılarını olmaları.” diye konuştu.