29 01 2020

Türkiye’de hayvancılığın sigortası koyun ve keçidir

Türkiye’de hayvancılığın sigortası koyun ve keçidir

06082019/wwww.JPG

Çankırı Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Susam, hayvancılığın sigortasının küçükbaş hayvan olduğunu belirterek, “Türkiye’de hayvancılığın sigortası koyun ve keçidir. Türkiye et sorununu çözecekse, boş bekleyen meralarını koyun ve keçi ile doldurmalıdır. Bu yapılmadıktan sonra et fiyatının kendiliğinden aşağı düşmesi, hayvan sayısının artmasını beklenemez. Ormanların sigortası da keçidir. Hayvanın girmediği ormanlar her an yangına açıktır. Ormanın bekçisi koyun ve keçidir ormancı değildir.” dedi.

Çankırı Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Susam, yaklaşan kurban bayramı öncesi basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Susam, küçükbaş kurbanlık fiyatlarında yüzde 20’ye yakın artışın olduğunu belirterek, “Geçen yıla göre hayvan fiyatlarında, piyasadaki aşırı derecede girdi maliyetlerin artmasından dolayı yüzde 15-20 arasında artış var. Yem fiyatları geçen sen bu zamanlar 40 TL iken şimdi 90 TL. Çoban maliyeti, yem mazot, gübre, tarım alet ve makinalarındaki artış hayvan fiyatlarını da etkilemektedir.” şeklinde konuştu.

Hayvancılığın sigortasının küçükbaş hayvan olduğunu dile getiren Susam, “Türkiye’de hayvancılığın sigortası koyun ve keçidir. Türkiye et sorununu çözecekse, ülkemizin boş bekleyen meralarını koyun ve keçi ile doldurmalıdır. Doldurmadıktan sonra et fiyatının kendiliğinden aşağı düşmesi ve hayvan sayısının artmasını beklemek yanlış olur. 80 ihtilalinde keçilerin ormana giriş çıkışı yasaklandı. Ben canlı şahidim, deri fiyatlarına hayvanlar satıldı. Ormanların sigortası da keçidir. Yerleri temizler. Hayvanın girmediği ormanlar her an yangına açık. Ormanın bekçisi koyun ve keçidir ormancı değildir. O yıllarda tiftiğin kilosu bir gram altındı. Bugün devlet desteği ile tiftiğin kilo fiyatı artsa da aradaki fark çok büyük. Ayrıca en sağlıklı et de koyun ve keçi etidir. Çünkü bu mevsimlerde meraya dayalı beslenme yapılmaktadır.” açıklamasında bulundu.

Susam, Çankırı’da sadece 2 tane ruhsatlı hayvan pazarının olduğunu da ifade ederek konuşmasını şöyle sürdürdü:  “Çankırı merkezin ruhsatlı hayvan pazarı yok. Çerkeş ve Kurşunlu ilçelerinde var sadece. Vatandaş beni arıyor hayvanları benim işletmeme sevk ediyor, hayvanlarını satıyor satamadıklarını da ben tekrar kendisine devrediyorum. Hayvan pazarımızın durumu içler acısıdır. Şehre yakın olduğu için koku çevreye yayılıyor. Vatandaşlar rahatsız oluyor. Hayvan pazarımızın ruhsatı yok, tuvalet, mescit, büfesi de yok. Ruhsatsız hayvan pazarı tarım müdürlüğünün idaresiyle çalışıyor. Bir de piyasada sahte para işi var. Burada bir zabıta veya polisin olması lazım. Sahte parayı kontrol edecek bir makinenin olmasını talep ediyorum. Köylerde bu işi yapanların çocukları evlenemiyor. 200 küçükbaşı olsa bile evlenemiyor.

 

İlimiz merkez ve11 ilçede şu anda işletmesi açık 560 işletmeye hizmet etmekteyiz. Yaklaşık olarak 95 bin koyun varlığımız 20 bin keçi varlığımız bulunmaktadır. Bunlar anaç hayvanlardır. Türkiye de 265 bin koyun keçi işletmesi mevcut. Geçen yıl kurban pazarında 2,5-3 milyon küçükbaş hayvan kurban edildi. İlimizde de 16 bin 250 baş küçükbaş hayvan kurban edildi. Bu yıl bazı çevrelerde hayvanlar yurt dışından geliyor Türkiye de hayvan yok dense de ilimizdeki yetiştiricilerin ürettiği 20 bine yakın ilimiz merkez ilçe pazarlarına ve diğer illere gidecek hayvan sayımız mevcut. Herhangi bir endişeye gerek yok.

Pazarda satılan hayvanların tamamı tarım müdürlüklerinde çalışan veteriner hekimler tarafından küpelenmiş, bakanlık kayıt sistemine kaydedilmiştir. Bakımları yapılmadığı zaman yetkililer satışa izin vermemektedir.

Pazarda satılan hayvanlarda şunlara dikkat edilmelidir; ‘Koyun gibi hayvan 6 ayını doldurmalıdır. Oğlak ise en az 1 yaşında olması lazım. Ağızlarında dişlerinin tam boynuzlarında kırık olmaması lazım. Ağızlarında akıntı olmamalı.’

Çankırı merkezde yaşayan vatandaşlarımızın yerli ve milli üretime sahip çıkarak dışardan gelen hayvanı bırakıp kendi ürettiğimiz hayvanlar alınarak kurban yapılması büyük arzumuzdur.

Geçtiğimiz günlerde tarım şurası toplantısı yapıldı. Tarımla ilgili tüm kuruluşlar vardı. Toplantıda söz alarak, 31 Mart seçimlerinden önce Tarım bakanımızın ilimiz için hayvan pazarı yapacağı sözünü hatırlatıp son gelişmeleri sordum. Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, konunun takipçisi olduğunu ve gereken çalışmaları takip edeceğini söyledi.”

Şu anda geçici olarak hizmet verdikleri yerden de memnun olmadıklarını aktaran Susam, vatandaşların araç sorunu yaşadığını ifade etti ve kendilerine ait yerdeki sorunların bir an evvel çözülmesini istedi.