20 01 2022

Taş Mescit’te 96 yıl sonra bir ilk yaşandı

2021 subat/263173579_266142175558327_7936624661255877282_n.jpg

İlimizin tarihi değerlerinden olan Taş Mescit’te 96 yıl sonra anlamlı bir gece yaşandı. Çankırı Karatekin Üniversitesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Çankırı Yazarlar ve Sanatçılar Derneği (ÇAYASAD) tarafından Taş Mescit’teki Çankırı Mevlevihanesinde en son 96 yıl önce gerçekleştirilen Meali-yi Sema (Anlatımlı Sema Mukabelesi) gerçekleştirildi.

Programa Vali Abdullah Ayaz ve eşi Melike Ayaz, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi ve davetliler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan ve etkinlikle ilgili katılımcıları bilgilendiren ÇAYASAD Başkan Yardımcısı Yüksel Arslan, 96 yıl sonra böyle bir etkinlik yapmaktan dolayı mutluluk duyduklarını aktardı.

Arslan, şöyle devam etti: “Alaaddin Keykubatın valilerinden Cemalettin Ferruh zamanında 1235 yılında dârüşşifa yapılmış bundan yedi yıl sonrada 1242 yılında taşmescit diye bilinen dârülhadis inşa edilmiştir. Darüşşifa olarak kullanılan bölümün kuvvetle muhtemel Candarbeyoğlu Kasım bey zamanında Mevlevihaneye dönüştüğü bedenlere şifa veren bu yapının ruhlara da şifa vermeye başladığı görülmektedir. Bu bağlamda Çankırı Mevlevihanesi öncü Mevlevihanelerdendir. Son postnişin Hasip Dede zamanına kadar Osman Dede, Mehmet Ragıp Dede, Abdülfettah Dede, Mustafa Nuri Dede gibi pek çok Mevlevi şeyhi ve postnişin hizmet etmiştir. Tıp ve eczacılık sembollerinin de kaynağı olan Mevlevihane 1925 yılındaki Tekke ve Zaviyelerin kapatılması kanunu ile faaliyetlerine son vermiş, ancak yapıyla ilgili hüzünlü bir süreç başlamıştır. Tapu müdürlüğü, evkaf müdürlüğü, Çankırı valiliği ve Belediye riyaseti arasında 1935 yılına kadar yapılan yazışmalarda mülkiyet konusunda çok büyük tartışmalar yaşanmış, Taş Mescit diye bilinen yapı evkaf müdiriyetine bırakılırken, Belediye tarafından enkazı Çankırı’da yapılacak olan tabakhane inşaatında kullanılmak iki katlı bina yıktırılırmış, semahanenin enkazı da gazete ilanı ile satışa çıkarılmış ve satılarak yerle bir edilmiştir. Anadolu’nun öncü Mevlevihanelerinden olan Çankırı Mevlevihanesi böyle üzücü bir süreç yaşamış ve 2011 senesinde girişimler sonucunda tekrar ihya edilmek üzere kazı çalışmaları başlamış, 2019 yıllarında restorasyonu tamamlanarak Karatekin Üniversitesine tahsisi yapılmıştır.”

Daha sonra Postnişin Fatih Çıtlak, katılımcıları yapılacak etkinliğin anlamı ve önemiyle ilgili bilgilendirdi.

Sanat yönetmenliğini Yüce Gümüş, Postnişinliğini Fatih Çıtlak’ın yaptığı Meâlî-yi Semâ (Anlatımlı Sema Mukabelesi) program katılımcılar tarafından beğeniyle takip edildi.