09 08 2022

Seçimlerde oy alamayan DSP adayı Namık Kaya’dan açıklama

2022 OCAK/gzt11asdad.jpg

3 Temmuz’da belediye başkanlığı seçimi yapılan Çankırı’nın Orta ilçesine bağlı Dodurga beldesinde Demokratik Sol Parti’den aday gösterilen ve seçmenlerin hiçbirinden oy alamayan Namık Kaya, Dodurga’da ikamet etmediği için oy hakkının bulunmadığını söyledi.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulunan Kaya, şunları kaydetti:

“Çankırı Orta ilçesi Dodurga Beldesi Belediye Başkanlığı seçimlerine DSP adayı olarak katıldım. Çankırılıyım. Dodurga’da ikamet etmediğim için oy kullanma hakkım yoktu. Dodurga’da akraba çevrem de yok. Partim seçimlere katılsın diye aday oldum. Daha önceki seçimlerde de Dodurga’ya gitmiştim. Dodurga’yı ve yaşanan süreci biliyorum. Dodurga’yı bayraklarımızla donattık proje broşürümüzü kapı kapı gezerek dağıttık. DSP’yi tanıtmaya bütün gücümüzle uğraştık. DSP’nin en güçlü dönemi 1999 seçimlerinde sadece 5 oy alabildiği, daha sonra hiç alamadığı bir belde. Belde örgütü olmayan, partilimiz olmayan bir belde. Ben ve meclis üyesi adayı arkadaşım Sabahattin Demirci günlerce çalıştık. İkimizde Ankara’da oturuyoruz. Seçim sonucu Dodurga halkının takdiridir. Hayırlı olsun.”

1411 seçmenin bulunduğu, 1181 seçmenin oy kullandığı 1125 geçerli oyun olduğu seçimlerde 56 geçersiz oyun olduğu seçimler sonucu seçim kurulunca yayınlanan sonuç şöyle:

AK Parti Hasan Hüseyin Kaşıkcı 979, Demokrasi ve Atılım Partisinden (DEVA) Şerafettin Kaplan 23, Yeniden Refah Partisinden Hakan Kuşcu 47, Saadet Partisinden İbrahim Çolak 16, Memleket Partisinden Osman Dede 22, Adalet Partisinden Emine Yayla 14, Türkiye Değişim Partisinden Kamil Erdoğdu 14 oy aldı, Demokratik Sol Partiden Namık Kaya'ya ise oy çıkmadı.