10 08 2020

Pandemide mezuniyet heyecanı

Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde pandemi gölgesinde mezuniyet heyecanı 

HAZİRAN 2020/24CANKIRI4.jpg

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) COVID-19 salgınına rağmen mezun öğrencilerin taleplerini yerine getirerek randevu usulüyle öğrencilere mezuniyet heyecanı yaşatıyor.

COVID-19 salgını sebebiyle 2020 mezuniyet törenini randevu sistemiyle en fazla 20 öğrenci grubuna ayırarak gün gün gerçekleştiren Çankırı Karatekin Üniversitesi, sosyal mesafe kurallarına uyarak uyguluyor. Şu ana kadar 3 bine yakın mezun öğrenciden yarısı randevu talebinde bulunarak mezuniyet törenine katılmak istedi.

Mezun öğrencilerden oluşan gruplar, Uluyazı Kampüsü Merkezi Derslikler bölgesinde kurulan platformda mini bir mezuniyet töreni ile kep atma sevinçlerini yaşadılar. Ayrıca törende sosyal mesafe ve maske kurallarına da özen gösterildi. Öğrenciler, bol bol hatıra fotoğrafı çektirmeyi de unutmadı.

Pandemi sürecinde öğrencilerin taleplerini böylesi bir uygulamayla karışıldıklarını belirten Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Özcan, mezuniyet töreninin her öğrenci için unutulmaz bir anı olduğunu söyledi.

Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Özcan, “Mezuniyet, bir kere yaşanılabilecek bir şeydir. Fakat pandemiden dolayı mezuniyet törenleri yapılamıyor. Üniversitemizde, rektörümüz öğrenci odaklı olduğu için böyle bir sistem geliştirdi. Sosyal mesafe kurallarına dikkat edilerek, öğrencilerin mezuniyet heyecanı yaşamaları böylesi bir uygulamayla sağlanmaya çalışıldı. Bu sembolik bir diploma töreni de oluyor. Bu şartlar altında bir mezuniyet töreni nasıl yapılır bunu da göstermiş olduk.  Mezuniyet sevincini, heyecanını bekleyen binlerce, milyonlarda öğrenci için bir örnek program oldu. Umarız öğrencilerimiz bu etkinlikten memnun kalırlar. Üniversitedeki son günlerini böyle yaşarlar.” dedi.

Öğrencilerin büyük bir sevinç duyduğunu belirten Özcan,  “Açık havada en fazla 20 kişilik gruplar oluşturuyoruz. Çok fazla başvuru var. 3 bine yakın mezun öğrenci var. Mezunların yarısından fazlasının bu şekilde bu anı yaşamlarını bekliyoruz. Öğrencilerin ilgisi büyük, sevinç duydular.” şeklinde konuştu.

Mezun öğrencilerden Feyzanur Kurt, “Gayet mutluyum üniversitenin tanıdığı imkanlardan dolayı. Üniversite hayatım boyunca çok güzel anılar biriktirdim. Çok memnun kaldık. Ben eminim ki benim gibi bütün arkadaşlar, üniversitedeki öğrenciler hep bekliyordu böyle bir etkinliği. Rektörümüz kırmadı bizi, çok güzel oldu özel hizmet gibi bir şey oldu. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ben bu tören için tokattan 8 saatlik yoldan geliyorum. Rektörümüz böyle bir şey hazırlamışken gelmemek olmaz diye düşündüm. Hem kendi başarımı hem de okulumuzun hizmetini boşa çıkarmamak için katılım sağladım.” diye konuştu.

Özel güvenlik bölümü öğrencilerinden Seda Aydoğmuş da, “Bence çok güzel bir üniversite. Her üniversite böyle bir organizasyon yapmaz. Şuan özel olarak mezuniyet töreni düzenlendi. Buradan rektörümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu güzel günü bize yaşattıkları için. Bu pandemi döneminde bu şekilde bizi mutlu ettiler.” açıklamasında bulundu.