24 09 2020

Otizm ayrımcılığına tepki

Aksaray'da bir okulda otizmli öğrencilerin bazı öğrenci velileri tarafından yuhalanması, İnci Taneleri Özel Eğitim Derneği Çankırı Şubesi tarafından kınandı.

06082019/09CANKIRI4_1.jpg

Karatekin Parkı’nda, İnci Taneleri Özel Eğitim Derneği Çankırı Şubesi tarafından Aksaray’da Mehmetçik İlkokulu'nda otizmli öğrencilerin, okulda eğitim gören diğer bazı öğrencilerin velileri tarafından dışlandıklarına ilişkin olaya tepki gösterildi. 

Grup adına açıklama yapan İnci Taneleri Özel Eğitim Derneği Çankırı Şubesi Başkan Yardımcısı Şehrinaz Bülbül, yaşanan olayı kınadıklarını söyledi. Bülbül, şunları kaydetti: “Bizler otizmli çocuğu olan anneleriz. Bugün üzücü bir olayı kınamak için burada bulunuyoruz. Bildiğiniz gibi Aksaray ilinde bir ilkokulda özel eğitim sınıfındaki otizmli öğrencilerin kendi çocukları ile aynı ortamda bulunmasını istemeyen bazı kendini bilmez veliler tarafından yuhalandığı medyaya yansımış durumda bu insanlık dışı olayı üzülerek ve ibretle izledik. Bu olayı gerçekleştiren insanları kınıyoruz. Ve biraz vicdanlı olmaya davet ediyoruz. Anayasamız bütün bireylerin eğitim hakkını güvence altına almıştır ve hiçbir ayrım gözetmeksizin bütün bireyler eğitim imkanlarından eşit şekilde yararlanması gerekiyor. Her çocuk özeldir ve hepsi birbirinden değerlidir. Otizmli bireylerde bu toplumun bir parçasıdır. Her fert gibi yaşama hakkına sahiptir. Eğitim almak her bireyin olduğu gibi otizmli bireylerinde hakkıdır hatta özel eğitime ihtiyaçları vardır. Bakanlığımız tarafından özel eğitime ihtiyacı olan çocuklar öncelikle kaynaştırma eğitiminden faydalanmaktadır ki böylece akranları ile kaynaşabilsin toplumda kabul edilme fırsata daha çok olsun kaynaştırma imkanından yararlanamayan öğrenciler içinde okullarda özel eğitim sınıfları açılmakta ve buralarda eğitimlerine devam etmekteler. Bu çocuklarımız özeldir, özel ilgiye, sevgiye ihtiyaçları vardır. Devletimiz imkanları sunarken vatandaşlarımızda biraz empati duygusu ile biraz vicdanla hareket ederek biz bu çocuklar için neler yapabiliriz demeleri gerekir. Bu zor bir şey olmasa gerek, bu çocuklarında normal akranları ile koşup oyun oynamaya ihtiyacı var. Bu konuda desteklenmeye ihtiyacı var. Öncelikle özel eğitim sınıfı olan okullarımızdaki idareci öğretmen ve diğer velilerden beklentimiz insani ve islami değerlerimize uygun olarak bizlere destek olmalarıdır. Gelin otizmli bireylerin ellerinden hep birlikte tutalım, bizleri yalnız bırakmayın, bizde bu toplumda varız. Otizm bizim tercihimiz değil hayatımız oldu. Bazıları istemese de birlikte yaşayacağız. Son olarak tekraren Aksarayda yaşanan insanlık dışı olayı kınıyoruz. Katıldığınız için teşekkür ediyoruz.” 

Etkinliğe İnci Taneleri Özel Eğitim Derneği Çankırı Şubesi Başkanı Hatice Barak, Çankırı Karatekin Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri, dernek üyeleri ile vatandaşlar katıldı.