24 09 2020

Mecliste korona bilgilendirmesi

Meclis, Çankırı’daki koronavirüs çalışmalarıyla ilgili bilgilendirildi

AĞUSTOS 2020/IMG_3199.JPG

İl Genel Meclisi Ağustos ayı birleşimlerinin dünkü birleşiminde ilimizdeki koronavirüsle ilgili süreçle ilgili İl Sağlık Müdür Vekili Uzman Dr. Oğuzhan Aykurt bilgilendirmede bulundu.

Meclis Başkanı Mustafa Çıbık başkanlığında gerçekleştirilen birleşimde açılış ve yoklama ile başladı. İlimizdeki koronavirüs süreci ile ilgili Sağlık Müdürlüğü tarafından meclis üyeleri bilgilendirildi.

Konu ile ilgili sunum yapan İl Sağlık Müdür Vekili Uzman Dr. Oğuzhan Aykurt, Ilgaz İlçe Devlet Hastanesi’nin pandemi hastanesi olduğu söylentilerine cevap vererek, “Sadece Ilgaz’da değil gerekli görülen Çerkeş, Kurşunlu, Atkaracalar, Şabanözü ilçelerinde de hastanelerde koronavirüs ile ilgili çalışmalar yapılacak, testler alınacak. Çünkü örneğin Ilgaz’dan bir hasta ambulansımız ile buraya getiriliyor daha sonra geri götürülüyor. Bizim 2 tane koronavirüs transferinde çalışan aracımız var. Araç konusunda yeterli değil bu da. O yüzden vatandaşlar beklemek istemeyip kendileri gitmek istiyor. Bu getir götür yapmak da uygun olmuyor. O yüzden Ilgaz hastanesinde koronavirüsle ilgili çalışmalar yapılıyor. Diğer ilçelerde de bu konuda çalışmalar olacak. Bölgesindeki hasta en yakın ilçedeki hastanede tedavi altına alınabilecek.” dedi.

Aykurt, Çankırı’da koronavirüsle ilgili neden rakamların açıklanmadığını sorularına da yanıt vererek, “Koronavirüsle ilgili şu anda rakam açıklanması istenmiyor. Az olunca rehavete kapılıyor. Çok vaka çıkınca tedirginlik olunuyor. Örneğin Çankırı Devlet Hastanesi 300 yataklı, 150 yatağı koronavirüs için ayırdık ama şu anda 25-30 yatakta tedavi gören var. Bu zaman zaman 40’a çıkabiliyor. Çoğunlukla evde tedavi görenler de oluyor.” şeklinde konuştu.