24 09 2020

Koronavirüsten 16 kişi vefat etti

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, ilimizdeki koronavirüsle ilgili önemli bilgiler paylaştı. Vali Ayaz, koronavirüsten dolayı 16 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini belirtirken, bugüne kadar il genelinde tedbirlere uymayanlara toplam 643 bin 688 TL para cezası kesildiğini söyledi. Vali Ayaz, merkezin yanı sıra ilçelerin tamamında belli sayıda vakaların olduğunu aktararak, Şabanözü Rehabilitasyon Merkezinde de bir hadise yaşandığını, şu anda herhangi bir olumsuzluğun olmadığını sözlerine ekledi.

AĞUSTOS 2020/bizim cankiri.JPG

Ramazan SARICI - Çankırı Valisi Abdullah Ayaz denetimlerin sürekli yapıldığını belirterek, “Biz devlet olarak ilgili kurumlarımızla beraber tedbirleri almaya, denetimleri yapmaya devam edeceğiz. Vatandaşları da tedbirlere uyması konusundan elden geldiğince uyaracağız. Ama bu şekilde yaşamaya bir süre daha devam edeceğiz. Bir süre daha maske ayrılmaz parçamız olacak, mesafeye temizliğe dikkat edeceğiz. Eski hayatımıza dönmeye biraz daha zaman var. Bunun ne zaman olacağı belli değil. Bunu aşı ve ilaç konusundaki gelişmeler gösterecek. Eski hayatımıza dönmeye biraz daha zaman var.” dedi.

Çankırı’da genel durumun iyi olduğunu aktaran Vali Ayaz, “Başından beri sağlık sistemimiz çöküntüye uğramaması sadece gelen hastaların rahatça karşılanabilmesiydi önemli olan. Bu konuda ülkemizde de ilimizde de sıkıntı yok. İster istemez zaman uzadıkça, tedbirlere uyma konusunda rehavetin olduğunu, vatandaşların bu tedbirlerden sıkıldığını görmekteyiz. Şu anda mevcut uygulananlardan başka çözüm yolu yok. Çözüm bulunana kadar bu tedbirlerle yaşamaya devam edeceğiz.  Geçen hafta da denetimler yapıldı. Denetimler devam edecek.” dedi.

ÇANKIRI'DA 643 BİN 688 TL CEZA KESİLDİ

Vali Ayaz kurallara uymayanlara idari cezaların uygulandığını dile getirerek, “Bugüne kadar il genelinde 643 bin 688 TL idare para cezası uyguladık. Maske zorunluğuna uymayan veya diğer tedbirlere uymayan vatandaşlarımıza yönelik olarak. Ama bizim amacımız ceza yazmak değil. İlk amacımız rehberlik ama kurallara uymamakta ısrar eden vatandaşlarımız ve işletmelere yönelik olarak da cezai işlem uygulamakta çekinmeyeceğiz. Bu çünkü kamu sağlığı meselesi. Aldığımız tüm tedbirler kamu sağlığını korumak için.  Biz vatandaşla mücadele etmiyoruz. Vatandaşın hayatını zorlaştıralım gibi bir amacımız yok. Biz virüsle mücadele ediyoruz. Uygulamaya çalıştığımız her şey de virüsle mücadele adına. Amacımız kamu sağlığını korumak. Hasta olan riski taşıyan herkesin tedbirlere riayet etmesi önemli. Hiçbir vatandaşın diğer vatandaşlara bu hastalığı bulaştırmaya kamu sağlığını riske etmeye hakkı yok.” şeklinde konuştu.

EN BÜYÜK SORUN 'TEMAS'

En büyük problemin temas olduğunu vurgulayan Vali Ayaz, “Şu ana kadar gördüğümüz en büyük sıkıntı da temas. Yani biz vakayı yakalayana kadar o vakanın temas ettiği şahısların bir iki gün sonra evinize hasta olarak dönüş yapması. Onun için bayram istediğimiz gibi geçmedi. Tüm uyarılarımıza rağmen vatandaşımız yoğun bir temasta bulunmuş gibi gözüküyor. Dönüşlerini yavaş yavaş alacağız. Denetimlerimiz hız kesmeden devam edecek. Çankırı’daki yaşayan her bir vatandaşımızın hayatları bizler için çok kıymetli. Biz üzerimize düşen ne varsa yapmaya devam edeceğiz. Ama kural ihlallerinde ısrar edenlere de çekinmeyeceğiz. Çünkü tedbirlere uyan vatandaşların hakkını da korumamız gerekiyor. Bugünde denetim olacak ama denetim ekiplerimiz her zaman sahada olacaklar.” açıklamasında bulundu.

ŞABANÖZÜ'NDEKİ HADİSE GİDERİLDİ

Vali Ayaz, Şabanözü’nde yaşanan sıkıntıdan da bahsederek, “Şabanözü’nde rehabilitasyon merkezinde bir hadise yaşadık. Şu anda hastanede herhangi bir hastamız kalmadı, tamamı iyileşti, taburcu oldular. Onun da devam etmemesi için gereken tedbirleri aldık. Malumunuz orada vardiyaya girecek personele test yapılıyor o testin arkasından personel içeri alınıyor ve 14 gün boyunca personel dışarı çıkmıyor ve içeri de başka kimse alınmıyor. Sistem aslında güvenli olarak kurgulanmış durumda ama bir talihsizlik yaşadık. Belki sonradan pozitife dönen bir vaka oldu. Bunun tekrar etmemesi için gereli önlemleri aldık. Bu işin şakası yok.” dedi.

16 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Koronavirüsten kaynaklı vefat edenlerin sayısını da paylaşan Vali Ayaz, “Ben göreve başladığım gün ildeki korona kaynaklı vefat sayısı 7 idi. Bugün itibariyle 16. Ve ben göreve başlayalı 2 ay olmadı. Vatandaşlarımızda, ‘günlük, 1100 -1200 arasında vaka var 15-20 arasında kişi hayatını kaybediyor herhalde bu ben olmam’ diye bir düşünce var. Dediğim gibi olabiliyor. Hepimize büyük sorumluluk düşüyor. Hem kendimiz hem sevdiklerimiz için lütfen kurallara uyulmasını bir kere daha istirham ediyoruz.” ifadelerini kullandı.  

Vali Ayaz düğünlerinde kontrol edileceğini sözlerine ekleyerek bu konuda bütün kolluk kuvvetlerinin talimatlandırıldığını sözlerine ekledi.

Ayaz konuşmasını şöyle sürdürdü: “Görünen tablo rahat olmamızı gerektirecek bir tablo değil. Hepimizin dikkatli olması lazım. Bizim tekrar, ilk vakanın açıkladığı 11 Marttan önceki 10 Marta dönemize daha çok var.  Maskeyi çıkarıp rahatça tokalaşarak, sarılarak, ziyaretlere gitmemize daha aylar var. Aşı ile ilgili olarak en yakın verilen tarih bu yılın sonu. Yani bu yılsonun kadar aşı piyasaya çıkarsa bu büyük bir başarı olacak. Belki de aşı tarihinin en hızlı geliştirilen aşısı olacak. Vatandaşımız lütfen dikkatli olsun. Ortada ülkemiz içinde ilimiz içinde rahat rahat gezeceğimiz bir durum yok. Hastalık hala kol geziyor. Hepimiz kendimizi koronavirüslüymüş gibi muhafaza etmemiz lazım. Benim maske takmam sizlerin sağlığı için.

İLÇELERİN TAMAMINDA VAKA VAR

İlçelerimizin tamamında belli sayıda vaka var. Nüfusa harekete göre değişmekle beraber. Hem Ankara hem İstanbul’dan bir gelişler, gidişler oluyor, bunun yansımasını görüyoruz. Şu anda Ilgaz hastanesi koronavirüs için kullanılıyor. Uygun olan bazı ilçe hastanelerini de kullanacağız. Buda orada çıkan vakaların merkeze gelip gidişi, seyahati, onların nakli ile uğraşmamak için. Yoksa yatak kapasitemizde bir sıkıntı yok. Tedavide sıkıntı yok. Sadece ağırlık merkezlerini farklı noktalara kaydırarak ilin genelini daha rahat yönetelim diye. Önümüzdeki dönemde belki bir ya da iki ilçe hastanemizi de kullanabiliriz.”

 

Soru cevap bölümüyle devam eden toplantıda Vali Ayaz’a Vali Yardımcısı Şahin Bayhan ve İl Sağlık Müdürü Hüseyin Sarıkaya da eşlik etti.