09 08 2022

İlköğretim haftası kutlandı

KASIM 2020/IMG_9482.JPG

2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı ‘ilköğretim haftası’ dolayısıyla dün Çankırı MKE Tophane İlkokulu’nda kutlama programı gerçekleştirildi.

 

Programa Vali Abdullah Ayaz, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Emniyet Müdürü Yılmaz Delen, İl Jandarma Komutanı Albay Yusuf Mutlu Genç, kurum müdürleri, siyasi parti ve STK temsilcileri, okul idarecileri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

İstiklal Marşı’mızın okunması sonrasında 1. Sınıfa başlayan öğrenciler, diğer öğrenciler tarafından çiçeklerle karşılandı. Öğrenciler tarafından şiirlerin okunduğu programda konuşma yapan Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, kesintisiz ve okulların kapanma yaşamayacağı bir dönem temennisinde bulundu.

27 bin 633 öğrencinin, 199 kurumda, 2 bin 88 öğretmen rehberliğinde eğitimlerine başladığını aktaran Öztürk, “Yeni eğitim öğretim yılının başta çocuklarımız olmak üzere eğitim ailemize, siz değerli velilerimize, öğrencilerimize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu yılın kesintisiz, kapanmaların yaşanmayacağı  ve çocuk seslerinin okullarımızdan hiç eksilmeyeceği bir yıl olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Öztürk, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sizler eğitim camiamızın yapı taşlarısınız. Özellikle salgın döneminde bir kez daha anladık ki sizlerin yeri gerçekten doldurulamaz. Uzaktan eğitim süreçleri ile ilgili yapılan çalışmalar elbette ki çok önemlidir. Lakin sanal bir ortamın, öğrencilerimizle sınıf içerisinde göz göze, yüz yüze yapılan eğitimin yerini doldurması beklenemez. Meslektaşlarım, evlatlarınıza kavuşmanızın verdiği mutluluğu sizlerle paylaşıyoruz. Salgın sürecinde İlimiz; okullarımızın açılması öncesinde bölgesinde en düşük vaka sayısına sahip il olma özelliğine kavuşmuş, aşılanma oranı ile  MAVİ kategoriye geçmiştir. Öğrencilerimizin okullarımızda yüz yüze eğitim görebilmeleri bu duyarlılığın devam etmesine bağlıdır. Valiliğimizin, Sağlık Müdürlüğümüzün salgınla mücadelede göstermiş olduğu çabaya eğitim ailesi olarak, rol model olma özelliğinizle verdiğiniz destek için teşekkür ediyorum.

Eğitim, her şartta toplumlarda öncelikli bir yere sahiptir. Güzel ülkemizin yarınlarının inşası ancak hepimizin atacağı adımlarla gerçekleşebilecektir. Hiç şüphesiz öğrencilerimizin sağlıklı bir şekilde eğitim öğretime devam edebilmeleri sizlerin süreçleri sahada uygulama gayretleriyle doğrudan bağlantılıdır.  Zira okul sağlığı, alınan tedbirlerin yanı sıra hepimizin bulunduğu birimlerde göstereceğimiz ortak hassasiyetle, duyarlı çalışmalarımızla gelişecektir.

Bizler dile gelmese de söylenmemiş olanları hissederiz. Bizlere en kıymetlilerinizi emanet ettiğinizin farkındayız. Gün 24 saat, çocuğunuzla uyku dışındaki zamanını velilerimizle birlikte eşit paylaşıyoruz. Onların büyümesinde, iyi birer insan olabilmesinde, hatta iyi bir eğitim hayatı yaşayabilmesinde sorumluluklarımız eşit. El ele vererek geleceğimizin Ali Kuşçu’ları, Biruni’leri gibi Aziz Sancar’larını, Uğur Şahin’lerini, Fuat Sezgin’lerini de yetiştireceğiz.

Her çocuk bizler için kıymetlidir ve özeldir. Kıymetlilerimizin okullarına anasınıfı ve 1. sınıfların kendi başlarına gelebilme süreçlerinin kaygısını, anne baba refakatinde olmasını anlayabildiğimi; diğer kademeler de ise evlatlarımızın okullarına geliş ve gidiş süreçlerinin de birer eğitim olduğunu hatırlatmak isterim. Okul giriş ve çıkış saatlerinde okul önleri çok kalabalık cümlesini söylemek yerine hep birlikte eyleme geçme zamanıdır.

Evlatlarımızı bulunduğunuz/ yaşadığınız bölgelerdeki eğitim kurumlarımıza kaydettirmeniz durumunda ilimizdeki sınıf mevcutlarının ilkokul/Ortaokulda 17, ortaöğretimde 21 olacağını da bu vesile ile hatırlatmak isterim. Gözlerinizdeki ışıltı ve heyecan hiçbir zaman kaybolmasın. Yine yeniden beraberiz. Okulunuzdasınız, yanınızda arkadaşlarınız, öğretmenleriniz. Emimin onları çok özlediniz ve çok mutlusunuz. Telafi de Bende Varım etkinliklerimiz yaz boyu sizler için devam etti. Aranızda birçok arkadaşınız bu etkinlere katıldılar. Tatilde olan öğrencilerimize, arkadaşlarından bu süre zarfında ayrı kalan öğrencilerimize de diyorum ki: -Bugün, geçen yıldan yarım kalan oyunlarınızı bir kez daha oynayın. Oyun sizin hakkınız. Sizler hayatı oyun çağında oynayarak öğrenirsiniz. Oyun çağını yaşayamadan büyüyen bireyleri, yetişkinliklerinde çok zor oyunlar bekler.

Okullarımızın açık kalabilmesi için birey olarak sorumluluklarımızı yerine getirmemizin toplumsal bir görev olduğunu, bilim insanlarımızın önerilerinin dikkate alınmasının bir ödev olduğunu hatırlatmak istiyorum. Bu duygu ve düşüncelerimle yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını diliyorum. Bu dönemde en çok ihtiyacımız olan cümle.”

Vali Abdullah Ayaz da yeni eğitim öğretim döneminin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Ayaz, koronavirüs nedeniyle okulların uzun bir süredir kapalı kaldığını belirterek,  “1,5 yıldır hep birlikte bugünü beklemekteyiz. İnşallah hep beraber hem öğretmenlerimizin hem öğrencilerimizin, hem velilerimizin hem idarecilerimizin ortak gayretiyle sağlıklı kesintisiz bir eğitim öğretim yılı sürdürmek en büyük gayretimiz olacak” dedi.

“Bizim gibi ülkelerin en büyük sermayesi ve zenginliği beşeri sermayedir” diyen Vali Ayaz, şöyle devam etti:

“Bunu ne kadar iyi bir şekilde işleyebilir, geleceğe hazırlayabilirsek gelecek bizler için, ülke için, evlatlarımız, torunlarımız için inşallah o kadar güzel olacak. Bunun yolu da okullarımızdan eğitimcilerimizden geçmekte. Onun için buraları sadece bir eğitim yuvası olarak değil gelecekte ülkemizin dünya mübarezesinde yer alacağı noktanın karar verildiği yerler olarak görmekteyiz. Bu konuda en büyük vazife öğretmenlerimize düşmekte. İdareci olarak bizlerin görevi hem öğretmenlerimizin hem öğrencilerimizin hem eğitim camiamızın önündeki herhangi bir engel varsa onu kaldırmak, onların yolunu açmak. Onun için tüm eğitim camiasının derdi derdimizdir. Hem benim hem belediye başkanımızın hem rektörümüzün burada bulunan bütün idarecilerimizin adına bunu bir kere daha taahhüt ediyorum ki tüm eğitim camiamızın derdi derdimizdir. Onun için en ufaktan en büyüğe kadar bütün sorunları çözmek için arkadaşlarımızla beraber el birliğiyle gayret göstermeye devam edeceğiz. Bu süreçte hem tedbirlere uymaya hem de aşılama noktasındaki hassasiyetimizi devam ettirmeye hem öğrencilerimize, hem öğretmenlerimizi hem velilerimizi davet ediyorum. İnşallah sağlıklı bir şekilde eğitim öğretim yılını hiçbir kesintiye uğratmadan tamamlamak en büyük hedefimiz.”

Konuşmaların ardından katılımcılar, öğrencilerle birlikte el baskısı yaptı. Ayaz ve beraberindeki protokol üyeleri sınıfları gezerek öğrenci ve öğretmenlere başarılı bir yıl diledi.