06 07 2022

Hisarcıklıoğlu, Çankırı'yı ziyaret etti

2022 OCAK/17cankırı13.jpg

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Çankırı’da ziyaretlerde bulundu. Hisarcıklıoğlu, “Pandemiyle beraber bütün dünya şunun farkına vardı. Tarım ve hayvancılık dünya için çok önemli olacak denmişti. Pandemi, Rusya – Ukrayna savaşı çıktı, bütün dünya şimdi tarımı ve hayvancılığı keşfetmeye başladı. Onun için tarım ve hayvancılıkta ekmek var. Doğru alandasınız. Sakına sakın başka alana değil, bu işe yönelmek lazım.” dedi.

Çankırı Ticaret Borsası Kızılırmak Satış Salonu'nun açılışına katılan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’a Vali Abdullah Ayaz, AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, oda ve borsa temsilcileri ile yetkililer eşlik etti.

Çankırı Ticaret Borsası Kızılırmak Satış Salonu'nun dualarla açılışı sonrasında burada konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Pandemiyle beraber bütün dünya şunun farkına vardı. Tarım ve hayvancılık dünya için çok önemli olacak denmişti. Pandemi, Rusya – Ukrayna savaşı çıktı, bütün dünya şimdi tarımı ve hayvancılığı keşfetmeye başladı. Allah bize müthiş bir coğrafya vermiş. Kızılırmak Çankırı müthiş bir şans. Son 10 yılda en çok fiyatı artan hammaddeler ne? En çok fiyatı artan hammaddeye baktığınızda tarım ve hayvancılık birinci sırada yer almaktadır. Onun için tarım ve hayvancılıkta ekmek var. Doğru alandasınız. Sakına sakın başka alana değil, bu işe yönelmek lazım.” dedi.

Hisarcıklıoğlu, Kızılırmak havzasında daha fazla ürün için çalışma yapacaklarını aktararak, “Önümüzdeki dönem çok sıkıntılar olacak bütün dünya için. Pandemide gördük ki herkes önce ben, benim halkım diyor. Onun için Kızılırmak havzasını çok iyi değerlendirmemiz lazım. Kızılırmak havzasından daha fazla gelir, ürün elde edebilmek için bütün Kızılırmak havzasını kapsayacak şekilde bir çalıştay yapmamız lazım. Bizim elde ettiğimiz verimlilikle başka ülkeleri mukayese ettiğimizde aramızda çok fark var, daha çok gideceğimiz yol var. Özellikle TOBB olarak tarımla hayvancılıkla ilgili bir sürü projeye destek verdik.” şeklinde konuştu.

Gıda güvenliğinin her türlü güvenlikten daha önemli hale geldiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: “Onun için tarım ve hayvancılık çok önemli olacak. Bu kapsamda Çankırı Ticaret Borsamızın bir an önce yurt dışındaki borsalar gibi şu anda 275 borsa ve odam akredite, yani 5 yıldızlı hizmet veriyorlar. Bunu dünyadaki gelişmiş ülkelerdeki oda borsa hangisi standartta hizmet veriyorsa Çankırı borsamda inşallah bu kapsama gelecek.

BİZE YETİŞECEK ADAMI BİZ YETİŞTİRELİM

Yıllardır iş dünyası olarak, ‘bize yetişecek adamı biz yetiştirelim’ diye talebimiz vardı. Dünyada da bunun örnekleri vardı. Sağ olsun şimdiki Milli Eğitim Bakanımız, bir önceki Milli Eğitim Bakanımızla beraber bu projeyi gerçekleştirdik. Şu anda 117 tane Türkiye’deki Mesleki Teknik Anadolu Liseleri illerde oda ve borsaların himayesine girmiş durumda. Bunların da devletin yönettiği Mesleki Teknik Anadolu Liselerinin doluluk oranı geçen sene yüzde 73’lerdeyken, sizlerin yönettiği Mesleki Teknik Anadolu Liselerinin doluluk oranı yüzde 96’ya geldi. Yani işi ne kadar iyi ve kaliteli yaptığınızın göstergesi. Bundan dolayı da kutluyorum.”

Ardından Çankırı TOBB Fen Lisesi’nin açılışını yaparak okulu ziyaret eden Hisarcıklıoğlu, Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası’nı da ziyaret etti.

İHRACATIMIZ 40 MİLYAR DOLAR ARTTI

Burada sanayici ve iş adamlarına konuşan Hisarcıklıoğlu, “Pandemi döneminde Türkiye’de bir yıl önceki yıla göre 40 milyar dolar ihracatımız arttı. Tarihimizde bir rekoru yaşadık. Türk iş dünyasının esnekliğinin müthiş bir göstergesi bu. Dünya ticareti, ihracatları küçülürken bizim tam 40 milyar dolar arttı 1 yılda. Tarihimizde böyle bir rekor yok. Bunu sizler yaptınız.” dedi.

Ülkece zenginleşebilmemiz için kadınların daha çok iş hayatında olmasını isteyen Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:

“Sizlerden ricam kız çocuklarını işlerinize dahil edin. Zenginleştirmek istiyorsak ülkemizi, Çankırı’mızı, babalar olarak sadece oğlanlar yok, kızlarda var haberiniz olsun.

1 milyon 800 bin iş adamı çıkarmışız. Erkekler ağırlıkta. Ama yetmiyor. Zenginleşmenin tek yolu da girişimcilikten geçiyor. İstediğin kadar hammadde olsun. Petrol, doğal gaz, altın bunlar devletleri zenginleştirir, halkı zenginleştirmez. Halkın zenginleşmesinin yolu girişimcilikten geçer. Onun için kızlarımızı da işin içine sokalım. Biz 2007’de ilk Kadın Girişimciler Kurulu’nu kurduk. Türkiye’de kadın girişimci sayısı yüzde 5’di. Şimdi kadın girişimcilerimiz çok aktif çalışıyorlar. Zenginleşmenin yolu buradan geçiyor, kızlarımızın önünü açalım diyorum.”

Program sonunda, ÇATSO’da önceden görev yapmış isimlere teşekkür plaketi verildi.

Hisarcıklıoğlu’na hediye takdimi ile ziyaret sona erdi.