24 09 2020

“Engelsiz düşlerimiz var bizim”

Çankırı'da Dünya Engelliler Günü kutlandı

06082019/bzm10_1.JPG

3 Aralık Dünya Engeliler Günü nedeniyle Eldivan Rehabilitasyon Merkezi tarafından “Engelsiz düşler” konulu program düzenlendi.

Yunus AVM’de açılan sergi sonrasında program 100. Yıl Kültür Merkezi’nde devam etti. Programa Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, İl Jandarma Komutanı Albay Hıdır Ayçiçek, daire amirleri, siyasi parti ve STK temsilcileri, kurum çalışanları ve kurumlarda kalan öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından programın açılış konuşmasını Çankırı Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürü Hasan Tahsin Yıldırım gerçekleştirdi.

Yıldırım, engelli olmanın bir tercih olmadığını, hepimizin birer engelli adayı olduğunu söyledi.

Dünya genelinde 1 milyardan fazla kişinin çeşitli engellilik durumuna sahip olduğunu aktaran Yıldırım, konuşmasında şunlara yer verdi:

“Türkiye’de ise engelli birey sayısı 9.5 milyon civarıdır. İlimizde ise Çankırı Engelliler Derneğine kayıtlı 1840 engellimiz vardır. Engellilik oldukça çeşitlilik göstermekte, engelli sayısı her geçen gün artmaktadır.

Engelli vatandaşlarımız için, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de devletimizce alınan tedbirler ve yapılan organizasyonlar son dönemlerde yaygınlaştırılarak, önemli adımlar atılmıştır. Biliyoruz ki engellilik alanındaki zorluklar ancak tüm tarafların katkısı ve işbirliğiyle çözülebilecektir. Bu yüzden tüm kurumlarımızı harekete geçirecek öncü çalışmalar yapmaya ve kurumlarımızın gerçekleştirdiği öncü çalışmaları desteklemeye önem veriyoruz.”

2018 yılı sonunda evde bakım uygulaması kapsamında ülke genelinde yaklaşık 513.276 engelli vatandaşımızın yakınına, Çankırı ili genelinde ise 2019 yılı Kasım ayı itibariyle 905 engelli vatandaşımızın yakınına aylık 1.384,59 TL evde bakım ücreti veriyoruz.

Çankırı genelinde engellilere sunulan özel indirimlerden yararlanabilmesi için 2014 yılından günümüze 1239 engelli vatandaşımıza engelli kimlik kartı verilmiştir.

Engelli Kimlik Kartı ile şehir içi ulaşımını ücretsiz kullanan engellilerimiz için Bakanlığımızca özel halk otobüs firmalarına araç başı 800 TL, toplamda 28 araç için 22.400 TL ödeme yapılmaktadır. Ayrıca Şabanözü Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde 170, Eldivan Rehabilitasyon Merkezinde ise 74 olmak üzere toplamda 244 vatandaşımıza yatılı hizmet verilmektedir

Engelli vatandaşlarımızın sosyal hayata, iş hayatına ya da okul hayatına daha aktif ve düzenli olarak katılımını sağlamak için tüm yaşam alanlarında engellilerin istedikleri yerlere istedikleri zaman ulaşabilmesi erişilebilirliğin temel amacıdır.

 Bundan dolayıdır ki erişilebilirlik hususunda binaların, açık alanların, ulaşım ve bilgilendirme hizmetleri ile bilgi ve iletişim teknolojisinin engelliler tarafından güvenli ve bağımsız olarak ulaşılabilir ve kullanılabilirliği kapsamında 2013 yılından şu ana kadar İlimizdeki tüm kamu kurum kuruluşları ile bankalar ve özel kuruluşlar denetlenmiş, uygun olmayan kısımların Kanunda belirtilen standartlara göre yapılması için yazılı uyarılar yapılmıştır. Günümüz itibari ile İlimizde bulunan kaldırımların erişilebilirlik açısından değerlendirmeleri gerçekleştirilmektedir.

2002’den 2019 yılı Kasım ayına kadar 55.196 engelli vatandaşımız Kamu Kurum ve Kuruluşların da istihdam edilmiştir.”

Açılış konuşması sonrasında Eldivan ve Şabanözü Rehabilitasyon Merkezleri tarafından sergilenen gösteriler beğeniyle izlendi.