09 08 2022

Dodurga'da Cumhur İttifakı kazandı

2022 OCAK/03cankırı7.jpg

ÇANKIRI’nın Orta ilçesine bağlı Dodurga beldesinde oy verme işlemlerinin sona ermesinin ardından kesin olmayan sonuçlara göre AK Parti’nin adayı Hasan Hüseyin Kaşıkcı, 979 oy alarak seçimi kazandı.

1411 seçmenin bulunduğu beldede bugün sabah 08:00 de başlayan oy verme işlemleri 17:00’de sona erdi. Sandıkların açılmasının ardından oy sayımı başladı.

8 başkan adayının bulunduğu beldede 1411 seçmen, kurulan 6 sandıkta oylarını kullandı.

Tebrik mesajı yayımlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, " Çankırı'nın Orta ilçesine bağlı Dodurga beldesinde yapılan seçimleri açık ara farkla, %87,02 ile kazanan AK Partimizi ve Cumhur İttifakı'mızı tebrik ediyor, sonuçların beldemize hayırlı olmasını diliyorum. Tüm Dodurga halkına selam ve muhabbetlerimi iletiyorum.” ifadelerini kullandı.

Kesin olmayan sonuçların ardından açıklamada bulunan AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, “Bugün hakikaten çok önemli bir seçime tanık olduk. Bütün Türkiye’nin gözü kulağı Çankırı Orta Dodurga’daki seçimlerdeydi. Bu seçimin zaferini ve 2023 Haziran seçimlerinin hakikaten işaret fişeğini Dodurgalılar Türkiye ye ve dünyaya ilan eti. Bu sonuç hayırlı olsun. AK Parti’mizin adayı, Cumhur İttifakı’mızın adayı Hasan Hüseyin Kaşıkcı oyların yaklaşık yüzde 90’ına yakınını tek başına alarak büyük bir zafer imza attı, hayırlı olsun. Hakikaten bu manada her 10 kişiden 9’u AK Parti ve Cumhur İttifakı’na ‘evet’ dedi.” diye konuştu.

Akbaşoğlu, şöyle devam etti:

“Bu bütün seçim anketlerini sandığa gömen bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor. Sipariş seçim anketlerine değil milletin iradesine, milletin oyuna bakmak gerekiyor. Sandık sonuçları hakikaten 2023 Haziranına kadar bütün Türkiye’ye emsal olacak canlı bir anketin sonucu olarak herkesin hizaya buna göre bakması gereken ve buna göre mutlaka bütün sonuçları yorumlaması gereken bir dersi herkese verdi. Bu sebeple ben bütün Dodurgalılara, Dodurga halkına, Cumhur İttifakı adına teşekkürlerimi sunuyorum.

Demokratik, şeffaf bir seçim gerçekleştirdik. Herkes bu konuda kendi mesajını Dodurga’da ortaya koydu ve milli iradenin tecelli ettiği sandıktan yüzde 87’nin üzerinde bir sonuç ortaya konmuş oldu. Yüzde 87 nin üzerinde yaklaşık yüzde 90’a varan bir destekle AK Parti’nin Cumhur İttifakı’nın adayı Hasan Hüseyin Kaşıkcı, belediye başkanı oldu hayırlı ve uğurlu olsun. Bu konuda gerçekten bütün millet bütün ülke bütün siyasetçiler gözlerini dodurgaya çevirdiler. Dodurga’dan Türkiye’ye ve dünyaya verilen bu mesaj, 2023 Haziranında da Allah’ın izniyle ilk turda Cumhurbaşkanımızın, cumhurbaşkanı olacağının en güzel işaretidir. Biz bu sonuçları hep beraber inşallah seneye birlikte yaşayacağız."

Belediye Başkanı seçilen Hasan Hüseyin Kaşıkcı ise, “Gerçekten bugün seçim atmosferine girdiğimiz günden bugüne bütün teşkilatlarımızla beraber il ilçe ve belde teşkilatlarımızla beraber güzel bir seçim çalışması geçirdik. Bu konuda emeği geçen özellikle SKM başkanımıza, il, ilçe, genel merkez hepsine teşekkür ediyoruz. Dodurga halkına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sizlerle beraber güzel bir seçimi sonlandırdık. Dün olduğu gibi bugün de sizlerle beraber ulaşamadığımız neresi varsa en güzel şekilde bu hizmeti 2024’e kadar götürme noktasında el birliği yaparak, daha fazla çalışarak ulaşamadığımız bütün hanelere daha güzel noktada hizmet verme noktasında gayret sarf edeceğiz. Hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

Ardından, Akbaşoğlu ve beraberindeki heyet ile Dodurgalılar, seçim zaferini belde meydanında kutladı.

Kesin/resmi olmayan sonuçlara göre :

AK Parti: 979 oy (Yüzde 87.02)

Yeniden Refah Partisi: 47 oy (Yüzde 4.2)

Adalet Partisi: 14 oy (Yüzde 2.1)

Deva Partisi: 23 oy (Yüzde 2.1)

Memleket Partisi: 22 oy (Yüzde 1.9)

Saadet Partisi: 16 oy (Yüzde 1.6)

Türkiye Değişim Partisi: 14 oy (Yüzde 1.3)

Demokratik Sol Parti : 0 oy

1411 seçmenin bulunduğu, 1181 seçmenin oy kullandığı 1125 geçerli, 56 geçersiz oyun olduğu seçimler sonucu seçim kurulunca yayımlanan sonuç şöyle:

AK Parti Hasan Hüseyin Kaşıkcı 979, Demokrasi ve Atılım Partisinden (DEVA) Şerafettin Kaplan 23, Yeniden Refah Partisinden Hakan Kuşcu 47, Saadet Partisinden İbrahim Çolak 16, Memleket Partisinden Osman Dede 22, Adalet Partisinden Emine Yayla 14, Türkiye Değişim Partisinden Kamil Erdoğdu 14 oy aldı, Demokratik Sol Partiden Namık Kaya'ya ise oy çıkmadı.