12 04 2021

Çocuklara 'Fiziksel Performans” testi yapıldı

2021 subat/WhatsApp Image 2021-03-30 at 14.25.28.jpeg

Çankırı’da “Her Çocuk Özeldir Çoklu Branş Eğitimi" Proje Gurubu” çocuklarına 'Fiziksel Performans” testi yapıldı.

Her çocuk özeldir-Çoklu Branş Eğitimi Proje Kordinatörü Yıldız Kadınlar Boks Milli Takımı Başantrenörü  Ahmet Çınar, etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Yaşları 4 ile 10 arasında değişen pilot gurup olan, çocuklarla hem takım hem de bireysel sporlarda haftada dört gün oyunlarla antrenman yaptık. Çocukların oyun oynayarak, eğlenerek öğrenmelerini hedefledik. Çocuklar tesadüfen değil, profesyonelce yetenekli oldukları branşlara yönlendirilecekler, Bu çocuklarımızdan ileride inşallah olimpiyat, dünya şampiyonu sporcuların çıkmasını amaçlıyoruz, Diğer bir yandan Günümüzde toplumun fiziksel aktivite konusunda bilgi düzeyinin yetersiz olması, fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamaması ve giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi, toplumda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını artıran önemli nedenlerden biri olmuştur. Toplumun büyük bir çoğunluğunda fiziksel aktivite, spor kelimesi ile eşanlamlı olarak algılanmaktadır. Oysa fiziksel aktivite, günlük yaşam içinde kas ve eklemlerin kullanılarak enerji harcaması ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını artıran ve farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktiviteler olarak tanımlanmaktadır. Bu kapsamda spor aktivitelerinin yanısıra egzersiz, oyun ve gün içinde yapılan çeşitli aktiviteler de fiziksel aktivite olarak kabul edilmektedir.

Fiziksel aktivite, her yaşta sağlığa yararlıdır. Düzenli fiziksel aktivite, çocukların sağlıklı büyümesi ve gelişmesinde, istenmeyen kötü alışkanlıklardan kurtulmada, sosyalleşmede, yaşam kalitesinin artırılmasında önemli farklar yaratabilmektedir.

‘Her çocuk özeldir-Çoklu Branş Eğitimi’ projemizde bedensel, zihinsel ve ruhsal sağlık için fiziksel aktivitenin önemi konusunda ebeveynleri fiziksel aktiviteye yönelik bilgi düzeyinin arttırılması ve çocuklara düzenli fiziksel aktivite alışkanlığının kazandırılmasının yanısıra yeteneklerine göre sevdikleri sporları yapmaları amacıyla 4 ile 10 yaşları arasında değişen gruplarda ‘Her Çocuk Özeldir –Çoklu Branş Eğitimi’ projesi yürütülmektedir.

Bu kapsamda çeşitli eğitim materyalleri hazırlanmakta ve antrenörlerimiz aracılığı ile ailelere ulaşılmaktadır. konusunda uzman Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) akademisyenlerimiz ile işbirliği içinde düzenli olarak yapılacak olan ‘Fiziksel Performans Testleri’ bu projede büyük önem arz etmektedir.

Fiziksel Performans testleri çocuklara yönelik uygulanan aktivite ile ilgili çeşitli testlerden oluşan 5 testten oluşmuştur. Vücut kompozisyonu, dikey sıçrama, modifiye bass balance testi, reaksiyon ve dayanıklılık testleri uygulanmıştır.

Çocuklarda spor ve fiziksel aktivitenin önemi ve branş seçimi testler ile pekiştirilecek ve ebeveynlere bilgi verilecektir. Bu testleri hazırlayan, bilimsel çalışmalarda her zaman yanımızda olan bilimin ışığında Çankırı sporunun gelişimine katkı sağlayan, ÇAKÜ Öğretim üyesi Sayın Doç.Dr. Mehmet Söyler’e Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne , Amatör Spor Kulüpleri Başkanlığına ve çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ederim. Ayrıca Antrenmanlarımıza gece, gündüz , kar, kış  demeden çocuklarını getiren, projemize güvenerek  bizleri destekleyen kıymetli velilerimize teşekkürü bir borç bilirim.”