08 07 2020

Çerkeş'te 4.2 büyüklüğünde deprem

HAZİRAN 2020/23cankırı3.JPG

Ramazan SARICI/BİZİM ÇANKIRI- ÇANKIRI'nın Çerkeş ilçesinde bugün sabah 08:54'te 4,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Çankırı'da 4,2 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini bildirdi. AFAD'ın internet sitesinden paylaşılan bilgiye göre, saat 08.54'te merkez üssü Çankırı'nın Çerkeş ilçesi olan 4,2 büyüklüğünde yer sarsıntısı kaydedildi. Deprem yerin 10,13 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçede herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığını söyledi.

Başkan Sopacı, ilçenin depreme alışık olduğunu belirterek, "Sabah 4.2 şiddetinde Hacılar köyü merkez üssü olan bir deprem yaşadık. Hafif salladın çok hissetmedik. Çerkeş olarak alıştık bu tür küçük depremlere. Bize herhangi bir hasar ihbarı gelmedi. Tespit  çalışmalarını kaymakamımızla yürütüyoruz. Ama şu ana kadar bize hasar tespitiyle ilgili, bir yıkım veya mağduriyetle ilgili bir ihbar gelmedi. Şu an sakin vatandaşlarımız. Bir sorun yok. Tüm ilçemize ilimize ve ülkemize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum." dedi.

İlçede depremi yaşayanlardan Ali Köklü de, "Sabah 8.54'te kahvaltı yapıyordum. Kahvaltı yaparken deprem oldu, sallandık. Deprem olunca oturduğum yerden kalkmadım. Korku, heyecan yaşamadım. Geçen sene de depremler yaşamıştık." diye konuştu.

Depreme sokakta yakalanan Ali Mısırlıoğlu ise şunları kaydetti: "Sabah bi gürültü geldi sonra sallanmaya başladık. Yaklaşık yarım dakika kadar sürdü sanırım. Panikle hemen açıklıktaki bi alana kaçtık. Çarşının ortasındaydım. Artçılar olurmu diye bekledik amaolmadı. Çerkeş zaten fay hattı üzerinde olduğu için devamlı deprem korkusu vardır herkesin içinde."

Depremin Ankara ve çevre bölgelerden de hissedildiği belirtildi.