19 05 2022

Çankırı Fenerbahçeliler Derneği’nden “Ömer Alp Halı Saha Futbol Turnuvası”

2022 OCAK/IMG_8474.JPG

Çankırı Fenerbahçeliler Derneği, SMA Tip 1 hastası Ömer Alp’e destek olmak amacıyla “Ömer Alp Halı Saha Futbol Turnuvası” düzenliyor.

Dernek binasında basın mensuplarına açıklamada bulunan Çankırı Fenerbahçeliler Derneği Kurucu Başkanı Serdar Paşabeyoğlu, “Geliştirdiğimiz projemizi toplam 32 takım katılımı ile havaların ısındığı Mart 2022 döneminde hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu çerçevede ilk olarak projemizi Çankırı Belediye Başkanımız İsmail Hakkı Esen ile paylaştık. Recep Tayyip Erdoğan Parkı Belediye İşletmesi Spor Tesislerini turnuvaya tahsis ettiler. Çankırı Belediyesini temsilen turnuvaya hazırlayacakları takım ile katılım sağlayacaklarını belirttiler. Kendilerine bu anlamlı projeye verdikleri büyük destek ve işbirliği için teşekkür ediyoruz.” dedi.

Paşabeyoğlu, etkinlik ile ilgili şunları kaydetti:

“Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz, Sağlık İl Müdürlüğümüz kontrolünde gerçekleşecek turnuvamıza Çankırı’mızdaki tüm resmi ve özel kurumlar davetlidir. Çankırı Valiliği’ne bağlı tüm İl Müdürlükleri, Karatekin Üniversitesi Fakülteleri, Meslek Birlikleri, Dernekler, Ticari Firmalar vs bünyelerinde hazırlayacakları takım ve kurum isimleri ile turnuvaya katılım sağlayabilirler.

Çocuğumuza destek anlamında çıkılan bu yol aynı zamanda şehrimizde kurumlar arasında keyifli, sportif bir organizasyon olacaktır. Turnuvamızın işletme standartları kamuoyunun bilgisine sunulur.

TURNUVA STANDARTLARI

Halı Saha Futbol Turnuvası için 25 Şubat 2022ye kadar başvuru süresi öngörülmüştür. Açılış maçı 12 MART 2022 tarihinde ve tüm maçlar Recep Tayyip Erdoğan Parkı Spor Tesisleri halı saha bölümünde oynanacaktır. Turnuva ile ilgili tüm duyuru ve bilgiler, karşılaşma sonuçları, puan durumları, itirazlar sonucu, tertip komitesi kararlarını derneğimizin instagram/fenerbahceon8  hesabı hikaye öne çıkarmalarında TURNUVA başlığından takip edebilirsiniz.

Başvuru Şartları


Turnuvaya; Çankırı Valiliğine bağlı tüm İl Müdürlükleri, Karatekin Üniversitesi Fakülteleri, Meslek Birlikleri, Dernekler, Ticari Firmalar vs giriş şartlarına uygun olarak oluşturulmuş bir veya birden fazla takım ile katılabilir. Katılacak takımlar ve oyuncuları için istenen belgeler Başvuru Dilekçesi Formunda belirtilmiştir.

Takımların Başvuru Dilekçe Formuna takım temsilcisinin ayrıca ad soyadı ve cep telefonu numarasını yazmaları önemle rica olunur. (Takım temsilcileri ile WhatsApp gurubu oluşturulacaktır)

Turnuvaya katılacak olan takımlar bir defaya mahsus turnuva katılım ücreti olarak 32 takım katılımı durumunda oyuncu başına 50 ₺ ödeyecektir. Turnuvaya 16 takım katılması durumunda oyuncu başına 100 ₺ ödeyecektir.  

Bu ücret turnuva başlamadan önce Tertip Komitesine ödenecektir.  Belirlenen ücreti kura çekim öncesine kadar yatırmayan takım kuraya katılamaz.

Turnuva Kuralları

Karşılaşmaların hakemleri ve saha komiserleri Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz onayında Tertip Komitesi tarafından belirlenir ve atanır.

Turnuvaya katılacak takımların bildirecekleri oyuncu listelerinde 10 oyuncu olmalıdır. 7 asıl ve 3 yedek.

Bir oyuncu turnuva boyunca sadece bir takımda oynayabilir. Aynı kurumun başka takımı da dahil başka bir takımda oynayamaz.

Turnuvaya katılan bir takım oyuncularını kendi kurumundan yada kendi kurumu ile ilgili olan kurumlardan oluşturmalıdır. Lisanslı olmamak şartı ile takıma en fazla 2 oyuncu dışarıdan katılabilir. Dışarıdan katılacak oyuncuların tüm sorumluluğu ilgili kurumlara ait olacaktır.

Turnuvaya katılacak olan takımların oyuncuları için yaş sınırlaması şu şekildedir;

Doğum tarihi 1962 – 1992 ( bu yıllarda dahil ) yılları arasında olan oyuncular seçilebilecektir. Her takımın en fazla 2 tane 1993-2003 (bu yıllarda dahil) yılları arasında doğmuş olan oyuncu seçme hakkı vardır.

Takım isimlerinin katıldıkları kurumun adını temsil edecek şekilde seçilmesi turnuvanın amacına daha uygun olacağı için zorunludur. Ancak bir kurumdan birden fazla takım çıkması halinde takım isimlerine takımları birbirinden ayırt edici eklemeler yapılabilir.

Takımlar en az 1 kaleci ve 6 oyuncudan oluşur ve bu şekilde oyuna başlar ve tek hakemin yönetiminde maç oynanır. 

Maçına eksik oyuncu ile gelen takım en az 1 kaleci 4 oyuncu ile oyuna başlayabilir. Daha az olması halinde, hiç gelmemesi durumunda ve maç başlama saatinden 10 dakika geç gelmesi durumunda karşılaşma hakem tarafından tatil edilir ve o takım 3-0 hükmen yenik sayılır. Ayrıca maç içinde bir takımın 3 kırmızı kart görüp 4 kişi kalması halinde o takım o anda galip bile olsa 3-0 hükmen yenik sayılır, rakip galipse o anki skor geçerli sayılır (3 ten fazla fark var ise)

Karşılaşan takımların oyuncuları, takım listelerine göre saha komiseri tarafından kontrol edilir, takım sorumluları tarafından oyunculara itiraz gelmesi durumunda saha komiseri kimlik kontrolü isteyebilir, uygunsa hakem karşılaşmayı başlatır. Oyuncu değişiklikleri de saha komiseri tarafından listelere uygun olarak yapılır. Karşılaşma başladıktan sonra takım listelerine yapılan itiraz sonucu maç tatil edilmez, oynanır, karşılaşma sonunda hakem raporuna bu itirazı belirtir, ya da karşılaşma bittikten sonra yapılacak listelere itirazlar tertip komitesi tarafından karara bağlanır. Listelere aykırı (sahte) oyuncu oynatan takım o karşılaşma için 3-0 hükmen yenik sayılır. 

Takımlar maç saatinden en az 5 dakika önce sahada hazır bulunacaktır.

Maçtan sonra yapılacak yazılı itirazlar ise en geç 24 saat içerisinde tertip komitesine ulaştırılmak zorundadır. Bunun haricindeki itirazlar

değerlendirme dışında bırakılacaktır. İtirazlar en kısa sürede tertip komitesi tarafından değerlendirilerek yayınlanır.

Turnuvaya 32 takım katılırsa karşılaşmalar tek maç eliminasyon sistemine göre yapılacaktır.
 
Turnuvaya 16 takım katılırsa karşılaşmalar oluşturulacak gruplara göre tek devre lig usulüne göre oynanır. Lig usulü sonunda puan sıralamasında grupların 1. ve 2. takımları finallere yükselir. Puanlarda eşitlik olması durumunda 1. ve 2. takımı belirlemek için öncelikli olarak genel averaja” bakılır, yine aynı ise iki takımın birbirleri ile yaptıkları karşılaşma sonucuna bakılır. Eşitlik yine bozulmazsa gol averajına göre karar verilir.  ÖNEMLİ NOT: (Takımların gurup maçları oynanırken bir takım gurup maçlarının bir yada bir kaçına çıkmıyorsa, o gurupta puan eşitliği nedeni ile üst tura çıkacak takımın gol averajı ile belirlendiği durumlarda, maçlara çıkmayan takım ile daha önce maç yapmış takımın aldığı sonuç 3-0 dan daha farklı olsa bile puanı eşit ve maç yapamamış diğer takım ile gol averajı hesabında 3-0 olarak dikkate alınır.)

Oyun Kuralları

Maçlara kolye, yüzük ve saat vb. tehlikeli aksesuarla çıkılamaz. Ayrıca pantolon gömlek gibi giysilerle oynanamaz, normal spor kıyafetleri halı saha ayakkabısı ile oynanabilir. Forma renklerinin benzer olması durumunda hangi takımın bip giyeceğine hakem karar verir.

Her takım 3 oyuncu değiştirebilir, oyundan çıkan oyuncu tekrar oyuna giremez. Kaptanlar arasında kura atışı ile top ve kale seçilir oynanacak futbol topunun seçimini hakem yapar.

Turnuva maçları 2 x 25 dakika oynanır, devre arası dinlenme süresi 5 dakikadan fazla olamaz. Ofsayt ve geri pas dışındaki bütün futbol oyun kuralları geçerlidir.

Ancak; Serbest vuruşlarda baraj mesafesi, 3(üç) normal adım mesafesidir. Ofsayt kuralları uygulanmayacaktır. Aut atışlarını kullanmak zorunludur. Direk yapılan aut atışında hiç kimseye değmeden kaleye giren top gol sayılmaz.

Maçı yöneten hakemin sakatlanması veya kendisinin devam etmek istememesi gibi hallerde tertip komitesi hakemi maçın herhangi bir bölümünde değiştirmeye yetkilidir.

Oyun kurallarından ihraç cezası alan sadece o  maçta oynayamaz. İhraç cezasının sebebi hakem raporuna göre şiddetli hareket, küfür ve saldırı gibi nedenlerden olursa bu oyuncuların durumları tertip komitesi tarafından belirlenir.

Maçlarda galibiyete 3, beraberliğe 1, mağlubiyete ise 0 puan uygulanır.

16 takım katılımı durumu için geçerli; guruplarında 1. ve 2. sıralarda yer alan takımlar bir üst tura yükselirler. Bir üst tur maçlarda yer alan takımlar; Maçlarını eleme usulüne göre oynarlar. Maçların berabere bitmesi durumunda üst tura geçecek takım müsabakadan hemen sonra seri şekilde yapılacak 5' er penaltı sonucunda belirlenir. Penaltı atışları  eşitlik bozulana kadar devam eder.

Turnuva sonunda dereceye giren ilk üç takıma kupa verilecektir. Şampiyon olan takımın ödülü toplanan 16 bin TL, şampiyon takım adına derneğimizce Ömer Alp yavrumuzun hesabına aktarılacaktır.

Burada yazılı olmayan kurallar haricinde, çıkacak her hangi bir anlaşmazlık halinde verilecek yazılı dilekçeye istinaden veya resen Tertip Komitesi yetkilidir.

Turnuva ile ilgili sorularınız için; Proje Koordinatörü İsmail Emre Erdoğan 0533 700 04 82. Kayıt işlemleri için; Dernek Müdürü Fahri Çalışkan 0 552 853 18 18.