09 08 2022

Çankırı’da 8 koruyucu aile 10 çocuğa sahip çıkıyor

2022 OCAK/IMG_3352.JPG

30 Haziran Koruyucu Aile Günü etkinlikleri kapsamında dün Çankırı’da yürüyüş yapıldı.

 

Elif Caddesi üzerinde başlayan yürüyüş Karatekin Parkı’nda sona erdi. Programa Vali Abdullah Ayaz, kurum müdürleri, koruyucu aileler ve çocuklar ile vatandaşlar katıldı.

Yürüyüş sonrasında konuşma yapan Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Tahsin Yıldırım, “Eğer bir çocuğumuz bakım altına alınmışsa işte ondan sonra devletimizin ve özelde de aile bakanlığımızın bünyesi çerçevesinde çocuklarımıza en iyi şekilde koruma ve bakımı yapılmaktadır. Çocuğumuz eğer istenmeyen nedenlerden dolayı kurum bakımına alınmışsa il müdürlüklerimiz bünyesinde çocuğumuzla ilgili çalışmalar yaparak tekrar çocuğumuzu, öncelikle eğer mümkünse ailesinin yanına döndürmek için gerekli çalışmaları yaparız.” dedi.

Yıldırım şöyle devam etti: “Gerekli hazırlıkları yaparız. Ekonomik desteklerle mümkünse çocuğumuzu ailenin yanına döndürmek asıl amacımız ve hedefimizdir. Eğer bu mümkün olmayacaksa  o zaman çocuklarımız öncelikle çocuk evi demiş olduğumuz hizmetten yararlanmak üzere çocuk evlerinde bakım ve gözetimi yapılmaktadır. Bunun dışında koruyucu aile hizmet modeli gerçekleşmiştir. Sayın cumhurbaşkanımız ve hanımefendi himayesinde koruyucu aile model hizmeti gerçekleştirildi. Ve iyi ki de gerçekleştirildi. Bundan dolayı da sayın cumhurbaşkanıma ve hanımefendiye çok teşekkürlerimizi şükranlarımızı saygılarımızı sunuyoruz.

Çünkü koruyucu aile modeli her çocuğun bir aile yanında büyümesini, aile yanında yetişmesini ve aile yanında gelişmesini gerektirmiştir. Bundan dolayı da çocuklarımız gerçekten daha az örselenen ve davranış açısından çok iyi davranış kazanan bir hizmet modeli ile karşı karşıya kaldı. 30 Haziran, Sayın Cumhurbaşkanımızın genelgesiyle bundan böyle koruyucu aile günü olarak ilan edildi. Bu günümüz hepimize ve özellikle koruyucu ailemize ve orada bulunan çocuklarımıza kutlu olsun. Koruyucu aile bir sosyal projedir. Bundan dolayı da biz bütün vatandaşlarımıza şunu ifade ediyoruz. Lütfen bu sosyal projede elimizi taşın altına koyalım. Çocuğun istemi dışında olan tamamen ebeveynin sorumsuzluğu neticesinde kurum bakımına almış olduğumuz çocuklarımızı bir aile sıcaklığına kavuşturmak için bizler gerekli hassasiyetleri göstermemiz gerekir diye düşünüyorum. Çünkü o çocuk aile içerisinde büyüdüğünde topluma kazandırılacaktır ve huzurlu toplumlar ancak huzurlu bireylerle mümkün olacaktır bunu unutmamamız lazım.

Lütfen koruyucu ailelik nedir diye bir soru sorun kendinize. Ve lütfen bu sorunun cevabını da bizim il müdürlüğümüzden ilgili birim arkadaşlarımızdan alıverin. Dolayısıyla bu cevabın içerisinde kalacağınız memnuniyet çerçevesinde bir çocuğumuzu çatımızın altına alırsak her birimiz bundan mutluluk duyacağız öncelikle kendiniz mutluluk duyacaksınız.

İlimizde 0 – 6 yaş grubu hizmet modelimiz olmadığından çünkü koruyucu aile talepleri daha çok 0-6 yaş da talep edilmekte onun için çok sayımız yok. 8 ailede 10 tane çocuğumuz koruyucu ailede hizmet almakta. Türkiye genelinde yaklaşık 7 bin ailenin üzerinde 8500 civarında da çocuğumuz koruyucu ailede kalmakta. Buda gerçekten çok güzel bir rakam. Arzu ediyoruz bu rakamın sizlerin de katılımlarıyla sizlerin de bunu tavsiye etmeleriyle şartları müsait olan ailelerimizin buna iştirak etmeleriyle bu sayılarımızı artırırız çocuklarımıza gönlümüzü açarız evimizi soframızı açarız. Bunun mutluluğundan dolayı da haz duyarız." 

Vali Abdullah Ayaz da, “Devletimiz sosyal devlet ilkesinin tüm gereklerini yerine getirmek için büyük gayret göstermekte. Koruyucu aile modeli de sosyal devlet ilkesi ülkemizde yaşayan ve korunmaya muhtaç olan bireylerin koruma altına alması güzel bir örneğini oluşturmakta. İlimizde de her ne kadar sayı çok yüksek olmasa da 8 ailemizde 10 çocuğumuz koruyucu aile modeli çerçevesinde koruma ve destek almaktalar. İnşallah önümüzdeki süreçte bunun artacağını değerlendiriyoruz.

Devletimiz hiçbir vatandaşımızı koruma şemsiyesi dışında bırakmadan gayret göstermekte. Bizde mesai arkadaşlarımızla beraber Çankırı’mızda yaşayan tüm vatandaşlarımızın hak ettiği her türlü hizmet ve desteği alması için gerekli gayreti göstermekteyiz.

Bu model çerçevesinde çocuklarımıza ev sahipliği yaparak destek veren, onlara sıcak yuvasını açan ailelerimize çok teşekkür ediyorum. Allah sayılarını artırsın.” dedi.