Şehidimizin mezarı yenilenecek (09/04/2020 17:27) Bir köy daha karantina altına alındı (08/04/2020 21:59) Valilikten yeni duyuru   (08/04/2020 13:47) Örnek davranış (08/04/2020 13:44) Üretici zor durumda (07/04/2020 12:44) Belediye kurban kesti (07/04/2020 12:41) Cansız bedenine ulaşıldı (04/04/2020 18:48) Tarihi eser kaçakçılarına suçüstü (04/04/2020 11:42) Kumar oynayanlara ceza yağdı (03/04/2020 22:18) Kayıp şahıs aranıyor (03/04/2020 22:09)
09 04 2020

Belediyeler, Aşıklar gibi atışıyor

Çankırı ve Kastamonu Belediyeleri Aşıklar gibi atışıyor

video/site1_1.jpg

Daha önce sosyal medya üzerinden yapılan Ilgaz dağı paylaşımları ile karşı karşıya gelen Çankırı ve Kastamonu Belediyeleri bu kez sarımsaklı et üzerinden ‘aşıklar gibi atıştı.’ Kastamonu Belediyesi, sosyal medya hesabından, meşhur Taşköprü sarımsağı ile ilgili faydalı bilgiler paylaşarak, sarımsaklı et yemeği hakkında Çankırı Belediyesinden bilgilendirme istedi. Çankırı Belediyesi de,  “Hey komşu! Sarımsaklı Et denilince duracaksınız” başlığıyla cevap verdi.

 

İlk olarak Kastamonu Belediyesi tarafından yapılan paylaşım şöyle:

“Taşköprü Sarımsağını muhakkak sofralarınızda bulundurun!!!

Arkeolojik kayıtlardan Sümerler'in sarımsağı bildiği ve ilaç olarak kullandıkları ortaya çıkmış.

Mısır piramitlerinin inşasında çalışan işçilere güçten düşmesinler diye bol bol sarımsak yedirildiği anlaşılmış.

Ayrıca Mısırlılar sarımsağı ölümcül hastalıklara karşı ilaç olarak kullanmışlar ve tanrılara ait kutsal bir bitki olarak kabul etmişler.

Sarımsak, M.Ö 2. ve 1.yüzyıllarda Çin'de ilaç olarak kullanılırken Ortaçağ'da da kolera ve veba gibi salgın hastalıklarla mücadelede kullanılmış.

Ayrıca Ortaçağ'da sarımsağın mistik gücüne inan insanlar, vampir ve şeytandan korunmak için üzerlerinde sarımsak taşımışlar.

Sarımsağın faydalarını saymakla bitirmemiz mümkün değil. Taşköprü Sarımsağının yemeklerinize kattığı lezzeti ise anlatmamız mümkün değil.

Çoğu yemeğin lezzetine lezzet katan bu ürün Çankırı’nın da meşhur yemeklerinden bir tanesinin başkahramanı olarak yerini almış ve Çankırılıların ‘Sarımsaklı Et’ yemeği ortaya çıkmış.

Biz ‘Sarımsaklı Et’in lezzetini bilmiyoruz. Belki T.C. Çankırı Belediyesi bu konuda bize bir şeyler söyleyebilir.”

Komşunun paylaşımına sosyal medya hesabından cevap veren Çankırı Belediyesi de şu ifadeleri kullandı:

“Hey komşu Sarımsaklı Et denilince duracaksınız T.C. Kastamonu Belediyesi! 

Çankırı’mızın yemek ve sofra kültüründe önemli bir yeri olan ‘Çankırı Sarımsaklı Et’ yemeğimiz yakın zamanda Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret ile tescillendi. 

Kalbe giden yol nasıl mideden geçiyorsa; bir ülkeyi, bir şehri tanıtmanın yolu da mutfak kültüründen geçer dedik. Türk mutfağının içerisinde; Kaya Tuzunun Başkenti Çankırı’mızın ‘Sarımsaklı Et Yemeğiyle’ ne kadar önemli olduğu tüm dünya için tescilledik. 

Ayrıca Türk mutfağının birbirinden eşsiz ve leziz yemeklerle kurulan sofrasında bizim Kaya Tuzumuz var. Komşumuza ayrıca bir sır verelim, ‘Sarımsaklı Et yemeğini lezzetiyle eşsiz kılan Kaya Tuzumuz.’ 

Bizler köklü ve zengin bir mutfak kültürüne sahip bir şehrin halkıyız. 

Bize düşense böyle bir mirasa hakkını vererek sahip çıkmak, markalaştırmak, diğer tüm şehirlere hatta dünyaya tanıtmak ve ticari platformlarda yer almalarını sağlamak.

Bu yöresel lezzetimizi en güzel şekliyle Çankırı'da denemelisiniz. Çankırı mutfağında bununla beraber sayısız lezzet sizi bekliyor.”