30 11 2020

Başkan Esen: Kayıp kaçağın, müsrifin önüne geçtik  

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, MHP İl Başkanlığı 13. Olağan Kongresinde yapılan çalışmalardan bahsetti. Başkan Esen, “Göreve geldiğimizde kayıp kaçağın, müsrifin önüne geçtik. Makam araçlarını kaldırdık, kiralık araçları iptal etmiştik. Bunu yaparken ekonomik güce sahip olduk. 2019 yılında aldığımız akaryakıtta bir önceki yıla göre yıllık karımız 450 bin lira. TEDAŞ’a 2 önce, geçmiş dönemlerden kalan 7 milyon 450 bin lira borç çıktı. İkili ilişkilerimizle bu borcun anaparası olan 1 milyon 710 bin lirayı nakit ödedik. Ödemese miydik?” dedi.

AĞUSTOS 2020/IMG_6490.JPG

Belediye Başkanı Esen, Pazar günü gerçekleştirilen MHP İl Kongresine katıldı. Bugüne kadar görev yapan Hasan Çakır ve yönetimine teşekkür eden Esen, yeni seçilen Ahmet Kurt ile yönetimine başarılar diledi.

Kent ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Esen, “31 mart 2019 yerel seçimlerinde mevcut yönetimdeki arkadaşlarımızla, sayın il başkanımız ilçe başkanımızla birlikte çalışma fırsatı bulduk. Hepsinin geçmiş dönemlerde çok büyük emekleri vardır. Yerel seçimin kazanılmasında da il ilçe başkanlarımız ve teşkilatımızın geçmiş dönemlerden gelen hizmetlerle alt yapılarıyla üstüne koyarak 31 martta Çankırı’da belediye başkanlığını almış bulunmaktayız. Bunun haklı gururunu yaşamaktayız. O gün şunu söylemiştik. ‘Çankırı’nın belediye başkanı olacağız, rozetimizi çıkaracağız’ dedik. Şunu da söylemiştim, ‘Adaletli yönetim gösteremezsek gök girsin kızıl çıksın’ demiştim. Bu sözlerimizin hepsinin arkasındayız. 15 yıl bekledik. 15 yıl neticesinde sabırla kimseye saygısızlık etmeden sabırla yerel idareyi almak için elimizden geleni yaptık. Allah’ta bize 1 Nisanda görevi tevdi etti. Bunda teşkilatlarımızın yanı sıra meclis üyelerimizin de hakkını ödeyemem, çok emekleri var. Gittiğimiz yolun farkındayız, ne yapacağımızı iyi biliyoruz.” dedi.

Zorlu süreçlerden geçtiklerini aktaran Esen, “Bugün içinde bulunduğumuz süreçte ülkücü hareket zorla meşakkate tabi olmuştur. 99 depremi, 15 Temmuz, 2019 ekonomik kriz ve bu senede malum pandemi ile karşı karşıyayız. Hastalık sebebiyle hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet hastalara acil şifalar diliyorum. Yakın zamanda İzmir depremi yaşadık. Vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yaralılara acil şifalar diliyorum. Bu süreçte sosyal mesafe konusunda, bu milletin ‘sosyal mesafeli olma’ söylemin o tarafa gitmediğini de biliyorum ama fiziki mesafeyi daha doğru buluyorum. Bu milletin ayrı bir sosyal ilişkisi var. Allah bizi muhabbetten, sosyaliteden gönüllerimizden ayrı kılmasın diliyorum. Çankırı’dan kimseye gönül mesafesi de koymadık. Hakkaniyetli yönetim sergilemeye çalıştık, hiç kimseyi ayırt etmedik. Hep ‘biz’ ile yola çıktık. Bununda sebep sonuç ilişkisi var. Kimsenin ekmeğiyle oynamadık.” şeklinde konuştu.

YAPTIĞIMIZ İŞTE VEBAL VAR, BU YORUYOR

Esen konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bana ‘Yoruluyor musunuz başkanım?’ diyorlar, evet yoruluyoruz Çok şükür işten, çalışmaktan yorulmuyoruz. Ben özel hayatımda, ticaretimde bu kadar koşturmadım. Bizi yoran 86 bin nüfus, 83 milyondan da gelirinden iller bankasından pay alıyoruz. Bu vebal bizi yoruyor. Şehitlerimizin vebalı, tüyü bitmemiş yetimin hakkı bizi yoruyor. Onun dışında hizmet etmekte yorulmayız. Biz 24 saat hizmet edebiliriz meclisimizle birlikte. Onun için çok şükür Allah’ta güç kuvvet veriyor, yolunuz doğru olursa.

31 Martta seçimi kazandıktan sonra 4 Nisanda mazbatamızı aldık. Tablomuz çok iyi değildi. İcralar, adli dosyalarımız, ödenmemiş borçlar, çözülmesi gereken problemler vardı. Farklı bir seçim kazanılacak derken, farkla biz geldik. Cenabı Allah zor günlerde bizi imtihan ediyor, görev tevdi ediyor, bunları çözmekle biz mükellef olduk.

AB IPA HİBE PROJESİNDE 2021’DE KAZMAYI VURUYORUZ

2 yıl ötelenmiş TOKİ 2. Etabın anahtarlarını teslim etmek bize nasip oldu. Yıllardır yapılmayan Esentepe yolu genişletme ve kaldırım çalışmalarını gerçekleştirmek bize nasip oldu. Alt yapı AB IPA Hibe Projesinde, ben 3 defa gittim, her ay 3’er defa da ilgili birimlerden arkadaşlarımızla başkan yardımcılarımız gitti. Netice itibariyle yedeğe düştüğümüz projede hak ettik, kazandık. 8 tane müşavirlik firması dosyalarını sundular. Kasım ayında teke düşüp müşavirlik ihalesi bitecek. Önümüzdeki yılın 2. Yarısında da kazmayı vuracağız alt yapıya. 29,5 milyon Euro’luk bir proje bu.

ÇOCUK AKADEMİSİNİ YENİ YERİNE TAŞIDIK, KAZANCIMIZ AYLIK 30 BİN LİRA

Devlet demir yollarının oradaki parkı, bu ekonomik zorluklara rağmen yüzde 10 seviyesinden yüzde 98 seviyesine çıkardık. Çocuk akademimiz vardı onu eski ambar binasına taşıdık aylık kazancımız 30 bin lira. Kendi bünyemizde çocuk akademimiz devam edecek. Alanımız büyük orada genişletme çalışması da yapacağız.

TUZ MAĞARASINA 1 MİLYON ZİYARETÇİ ÇEKECEĞİZ

1 tane coğrafi işaretimiz vardı 2020’de, hedefimiz 20 idi. Şu an birkaç tanesi kaldı. Yıllardır bence ihmal edilmiş üzerinde durulmamış Türkiye’nin en büyüğü, dünyanın en büyükleri arasında olan tuz mağaramız var. Hep şunu söylemiştik. Çankırı’nın kalkınması, göçün geri dönüşünün sağlanması ya sanayi ile ya turizm ile ya da öğrenci ile olacak. Sanayide sıkıntımız yok, kalkınmada öncelikli yer Çankırı ama turizmde hep ihmal edildi. Biz gelir gelmez her türlü ekonomik sıkıntıya rağmen 2,5 milyon liralık bir yatırımla kredi kullanmadan, peyzaj çalışması, sosyal donatısı, park alanını gerçekleştirdik. Seneye de KUZKA destekli mağara içinde çalışmalar yapılacak. Tuz mağarasında hedefimiz 1 milyon ziyaretçi. Bunu bazıları hayal gördü. Bu sene ‘pandemi var gelmeyin’ dememize rağmen 180 bin kişi mağarayı ziyaret etti.

AKARYAKITTA YILLIK 450 BİN LİRA KÂRIMIZ VAR

Bazen soruyorlar ‘Başkanım tasarruf mu yapıyorsunuz?’ diye. Hizmette tasarruf olmaz. Ama kayıp kaçağın, müsrifin önüne geçtik. Daha önce ilk 3 aydaki harcamamızı açıklamıştım. 148 bin lira, geçmiş dönemde 1 milyon 878 bin lira. Makam araçlarını kaldırdık, kiralık araçları iptal etmiştik. Bunu yaparken ekonomik güce sahip olduk. 2019 yılında aldığımız akaryakıtta bir önceki yıla göre yıllık karımız 450 bin lira. Seneye inşallah 1 milyon lira.

ESKİ DÖNEMDEN ÖDENMEMİŞ 7 MİLYON 450 BİN LİRA BORÇ ÇIKTI

Bizim ekonomik anlamda rahatlamamız, bütçemizi dengelememiz gerekiyordu. Cebinizde paranız olmasa hiç bir şey yapamazsınız. Bugün hizmet yapabiliyorsak bütçemizdeki dengeleme neticesinde bunları kendi bünyemizde yapabilmemizdir. 1 yıldır itfaiye aracının borcu ödenmemişti. Ödemese miydik?  Yangına giderken icra gelip aracı mı bağlasaydı? Onun için bunlar önemliydi. İlk yaptığımız iş bütçe disiplininin sağlayarak işleyişi hızlandırmaktı. TEDAŞ’a 2 önce, geçmiş dönemlerden kalan borç çıktı. 7 milyon 450 bin lira. Git gel git gel ikili ilişkilerle bunu en son anaparayı 1 milyon 710 bin lirayı nakit ödedik. Ödemese miydik? İşte bunları yaptık. Elektrik kesilebilirdi bunla karşı karşıyaydık.

DSİ’nin orada yapılan köprü yarım kalmıştı, müteahhittin ödeneği yarım kalmıştı bunu tamamladık. Bütün yarım kalan projeleri tamamladık çok şükür. Bütün bütçemizi dengeledik 31 mart 2020 itibariyle. Artık sahaya çıkıp vatandaşla birebir istişare içine dönecektik. Sloganımız buydu ‘ortak akıl ortak karar’ Görüşmeler de yapıyorduk ama 100 yılda bir denk gelebilecek bir pandemiyle karşı karşıya kaldık. Bu süreçte iller bankasından gelen ödeneklerimiz, sadece Çankırı değil tüm belediyeleri sıkıntıya soktu.  Gelen para, işçi memur maaşlarının 3’te birini ödeyemiyordu. Devletimizin aldığı kararla da 3 ay kimseden tahsilat yapamadık ama hizmetlerimiz aksamadı aksine artırdık. 3-4 ay böyle sürdü ama çalışan personelimizin maaşını bir gün geciktirmedik. Saha işçilerimize yüzde 5 zam yaptık bana göre masa ile saha arasında bir fark var. Adaleti sahada tecelli ettirmenin mecburiyetindeyiz.

Seçim esnasında da söylemiştim, çaydan çorbadan proje olmaz diye. ‘Çay projesini yapacak mısınız?’ dediler, yapacağız dedik ama bunu projeden saymıyorum. Çok şükür ayakları yere basan hayali bir proje değil, alt yapısı tabii ki vardı DSİ onaylamıştı. 1 haftada karar verdik, çalışmalarımız sürüyor 2-3 haftaya kadar da Tatlı Çay’da birinci etap bitecek inşallah. Tamamen kendi bütçemizle, kendi iş gücümüzle yapıyoruz. 2 ve 3. Etaplara da gelecek yıl bahar mevsiminde yapacağız.

Sosyal tesisimiz 1 aya kadar bitiyor. Aquapark, kır düğün salonu projemiz var. Projelerimizi bu yıl bitirip ‘Ne yapabiliriz?’i düşünmeye başlayacaktık ama pandemi nedeniyle süreç uzadı. Yapacaklarımızı anlatırsak şimdi burada süremiz yetmez.”