24 09 2020

205 bin fidan toprakla buluştu

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü koordinasyonunda başlatılan "Geleceğe Nefes" seferberliği çerçevesinde 11 Kasım 2019'da saat 11.11'de 11 milyon fidan, Türkiye'nin 2023 noktasında, Çankırı’da da 26 farklı noktada 205 bin fidan toprakla buluştu.

06082019/11CANKIRI3.jpg

Yapraklı ilçesi Karacaözü mevkiinde gerçekleştirilen etkinliğe Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, daire amirleri, siyasi parti ve STK temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Etkinlik öncesi açıklama yapan Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, Türkiye genelinde gerçekleştirilen bu etkinliğe ilginin çok fazla olduğunu belirterek, “Türkiye genelinde 11 milyon hedef varken bu sayı 13 milyonu aştı. Hükümetimizden 2020 yılındaki etkinlikte bu sayının 20 milyon olmasını talep ediyorum. Daha yeşil bir çevre ve iyi bir gelecek için fidanlarımızı toprakla buluşturuyoruz.” dedi.  

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu da fidan dikmenin öneminden bahsetti.

Akbaşoğlu, 7 Kasım Perşembe günü vefat eden annesi Nevin Akbaşoğlu adına da fidan diktiğini aktararak, “Dikilen fidanlar sadece tarımla ilgili değil toplumsal fayda sağlayacak bir olay. Gençlerimize de güzel örnek teşkil edebilecek bir olay. Yeşil bir gelecek için duasıyla da yeni kaybettiğimiz biricik annemiz adına bu fidanı dikmiş bulunuyoruz.” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından saat 11:11’de fidanlar toprakla buluşturuldu.