03 08 2021

Türk Kızılayı 153 yaşında

Türk Kızılay 153. kuruluş yıl dönümünü kutluyor

galeri/IMG_5307.JPG

11 Haziran 1868’de bir grup idealist doktor tarafından “Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti” adıyla kurulan, 1877 yılında “Osmanlı Hilal-i Ahmer Cemiyeti”, 1923 yılında “Türkiye Hilal-i Ahmer Cemiyeti”, 1935 yılında ise “Türkiye Kızılay Cemiyeti” adını alan Türk Kızılayı 153’üncü kuruluş yıl dönümünü kutluyor. 

Kızılayın 153. Kuruluş yıl dönümü nedeniyle dün basın mensupları ile bir araya gelen Kızılay Çankırı Şube Başkanı Ahmet Ulusoy, “Ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında zor zamanlarda insanlara umut olan, ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatan Türk Kızılayı 153 yaşında” dedi.

Türk Kızılayının tarihi hakkında basın mensuplarına bilgi veren Ulusoy, “Aziz milletin yardımseverlik, merhamet, şefkat ve dayanışma hasletlerinin sembolü Türk Kızılayı özverili ve etkili bir şekilde yürüttüğü sınır tanımayan hizmetleri sebebiyle dünyanın saygın kuruluşları arasındaki yerini almıştır. Ayrım gözetmeksizin tüm ihtiyaç sahiplerinin yanında olan, savaş ve doğal afetlerin olumsuz etkileri sonucu açılan yaraları saran Türk Kızılayı,  ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye ve dünya barışına katkı sağlamaya devam etmektedir.

Kızılay, savaş alanında yaralanan ya da hastalanan askerlere hiçbir ayrım gözetmeksizin yardım etmek arzusundan doğmuştur.” dedi.

Ulusoy ayrıca, “Kuruluşundan itibaren Uluslararası Kızılhaç Kızılay Hareketinin doğal üyesi olan Türk Kızılayı, Kızılayların ilki ve isim babasıdır. İnsanlık, ayırım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, hayır kurumu niteliği, birlik, evrensellik olarak belirlenen hareketin temel ilkelerini benimseyen dernek, kurulduğu günden bugüne bu ilkeler ışığında insanlığa hizmet vermektedir” dedi

Kızılay Binasında gerçekleştirilen basın toplantısına; gönüllü vatandaşlar ve Kızılay Kadın Kolları Başkanı Melike Kurt, Etkinlik Organizasyon Sorumlusu Nükhet Efe, Sosyal İşler Sorumlusu Nihan Tingirlioğlu Doğan, Gelir Getirici Faaliyetler Sorumlusu Dilek Ceylan, Medya Ve Tanıtım Sorumlusu Yeşim Sarı, Gönüllü Ve İşbirlikleri Sorumlusu Şükriye İskilipli ve Eğitim Sorumlusu Cemile Eskisucu katıldı.