08 05 2021

Süleymanlı köyü halkından ‘Tuz Fabrikası’ tepkisi

Çankırı Süleymanlı Köyü sakinleri, köyleri sınırları içindeki hazine arazisinin, uydu kent yapılması için TOKİ’ye verildikten sonra projenin iptal edilip tuz fabrikası yapılması için özel bir firmaya verilmesine tepki gösterdi. Köy halkının, bölgede toprak analizi yapan firma yetkililerine tepki göstermesi üzerine jandarma olaya müdahale etti. 

2021 subat/asdasdasd.jpg

2016 yılında Çankırı’da uydu kent yapılması için Süleymanlı Köyü yakınlarındaki hazine arazisi TOKİ’ye tahsis edildi. Ancak aradan geçen 5 yılda bölgeye ne uydu kent yapıldı ne de bir çalışma. TOKİ’ye verilen arazinin de Çankırı merkezli özel bir firmaya verilerek tuz fabrikası yapılacağını öğrenen köy halkı, bölgede zemin etüdü yapan firma yetkililerine tepki gösterdi. Jandarmanın müdahalesiyle olaylar büyümeden önlendi.

Yapılması planlanan tuz fabrikasının hem tarıma hem de hayvancılığa zarar vereceğini dile getiren Süleymanlı Köyü Muhtarı Orhan Akyol, “Köyümüzün geçim kaynağı hayvancılık. 3 binin üzerinde küçükbaş hayvan var. 400’e yakında büyükbaş hayvan var. Köyümüzün büyük bir kısmı dışarıda. Buraya geldiklerinde yer yok. Tarım yapacaklar toprak yok. Hayvancılık yapacaklar, otlatacak yer yok.  TOKİ devletin bir kuruluşu ve istediğini yapabilir ama biz buraya özel sektörün gelmesini istemiyoruz.  İstemiyoruz derken bu fabrika köyümüzü bitirir.” dedi.Kurulacak fabrikanın insan sağlığına büyük zarar vereceğini de dile getiren Akyol, “Tuz fabrikası kimyasal bir fabrika. Bu nedenle mutlaka ÇED raporu alınsın. Köyümüzün yanından geçen çayı görüyorsunuz. Merkezdeki tuz fabrikalarının ve diğer sanayi atıklarının bu çayı bitirdiğini görüyorsunuz. Köyümüzün yanından akan bu çayı ne hayvan sulamada ne de tarım sulamada kullanabiliyoruz. Geçmişte bu topraklarda çok güzel pancar olurdu. Ama maalesef bu atıklar yüzünden tarım bitti buralarda. Şimdi buraya fabrika kurulursa meralarımız da bitecek. Tarıma ve hayvancılığa büyük zarar verecek. En başta insan sağlığını bitirecek.  Bu çayı hayvan sulamasında kullanamadığımız için İl Özel İdare’sinin de katkıları ile 1,5 km uzaklıktan köye su getirdik.” diye konuştu.

Akyol, “Köyümüz sınırları içerisinde bulunan 122 ada 1,2,3,4 5 ve 6 parseller 2016 yılında TOKİ’ye bedelsiz bir şekilde uydu kent yapılsın diye tahsis edildi. TOKİ zaman içerisinde bu projesinden vazgeçmiş ve bir firmaya satmış. Arsayı alan firmada buraya tuz fabrikası yapacak. ÇED raporu gerekli değildir diye bir yazı geldi bana. Yapılması planlanan tuz fabrikası Süleymanlı köyü ve 3 mahallenin ortasında yer alıyor. Bu satış iptal edilsin. Bedelsiz olarak hazineye devredilir şerhi varken nasıl satış yapıldı? Bulunduğumuz bölge tarihi bir yer ve tarihi eserler çıkıyor. Biz burayı tarihi bir yer olarak biliyoruz. Buna rağmen müzeden buna nasıl izin verilmiş?  Bu alan yine TOKİ’de yada hazinede kalsın istiyoruz” dedi.