Telefon
WhatsApp
“Muhabir Mektebi” projesi sertifika töreni ile tamamlandı
300 X 250 Reklam Alanı

 

Çankırı İl Millî Eğitim Müdürlüğü, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Çankırı Şubesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı iş birliği ile düzenlenen “Okuma Kültürünün Geliştirilmesi ve Gençlerin Çözüm Önerileri Çalıştayı” ve Çankırı İl Millî Eğitim Müdürlüğü, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Çankırı Şubesi iş birliği, Çalışan Gazeteciler Derneği katkıları ile gerçekleştirilen “Muhabir Mektebi” eğitim programı teşekkür ve katılım belgeleri takdim töreni gerçekleştirildi.

Ahmet Mecbur Efendi Bilim ve Sanat Merkezinde yapılan programa Vali M. Fırat Taşolar, kurum müdürleri, idareciler, STK temsilcileri, paydaş kurum temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Çankırı Şube Başkanı Zeynep Perihan Dinç, “Sevgili gençler, burada şehrimizin kıymetli değerleri var. Her birinin pek çok programı vardı ama sizin için bu programı duyduklarında, genç yavrularımızın programı olduğunu duyduklarında bütün önemli işlerini bir kenara bırakıp sadece sizlerle birlikte olmak için buraya geldiler. Buda sizin ne kadar kıymetli ne kadar özel olduğunuzun bir göstergesi” dedi.

Öğrencilerin çok istekli ve başarılı olduğunu da aktaran Dinç, “Çalışmalarınızı gözlemleme fırsatım oldu. Beni şaşırttınız ama aslında biliyordum bu kadar başarılı olacağınızı da. Pek çok akademik çalışmaya katıldım. Emin olduğum katıldığım sempozyumlarda, çalıştaylarda görmüş olduğum bilim insanları kadar mükemmeldiniz. Çok dikkatliydiniz, çok hassastınız, çok başarılıydınız. Sizleri gurur duyarak takip ettim. Hepinizi ayrı ayrı tebrik ediyorum. Sizleri yetiştiren ailelerinizi, kıymetli öğretmenlerinizi de tebrik ediyorum. Sizlerle çok değerli 2 hafta geçirdik. Ülkemizin kıymetli basın mensuplarına da ayrıca teşekkür ediyorum. Basın mensuplarımız sizlerin ismini, projeyi duyunca sizlere eğitim vermeye, katkıda bulunmaya geldiler. Sizler için en güzelini yürekten temenni ediyorum. Dernek olarak bizlerden yapmamızı istediğiniz bir şey varsa sizlerin her bir sözü başımız üzerine. Hepinizi tebrik ediyorum” diye konuştu.

Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Murat Demir ise, “İlk defa mikrofonun arkasına geçiyoruz. Genelde mesleğimiz gereği mikrofonun diğer tarafında oluyoruz. Çankırı Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği her zaman güzel projelere imza atıyor. Sosyal, kültürel birçok güzel projeleri hayata geçirdi. Bugün de bizlerinde katkı sağladığı güzel bir projenin sonuna geldik. Bizim için çok güzel bir proje oldu. Her zaman desteğe hazır olduğumuzu bilmenizi istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Demir yerel basının gelişen teknoloji karşısında direnmeye çalıştığını belirterek şöyle devam etti: “Teknoloji sürekli değişiyor, teknoloji çok hızlı ilerliyor. Artık yapay zeka çağına girmiş bulunuyoruz. Bu çağda da bazı algılar, ön yargılarımız tarihin tozlu raflarına girmek üzere. Bunlardan birisi de yazılı basın. Yazılı basın çok yakın bir zamanda tarihin tozlu raflarında yerini alacak. Çünkü teknoloji ile birlikte dijital çağa girdiğimiz için yazılı basın, mürekkep ve kağıt kokusunu unutacağız. Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği de bunu bildiği için bizlerle ortak proje yapmak istedi. Bizim için de çok güzel oldu. Öğrencilerimiz yerel basını ziyaret etti. Gazetelerin nasıl hazırlandığını, haberin nasıl yazıldığını, fotoğrafın nasıl çekildiğinin, gazetenin basım süreçlerini de yerinde görme ve öğrenme fırsatı yakaladılar. Bizler de bu süreçlerde inşallah genç arkadaşlarımıza cevap vermişizdir. Hepinize teşekkür ediyorum. Bundan sonraki projelerde her zaman yanınızdayız.”

Çankırı Karatekin Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Murat Yıldırım da, okumanın öneminden bahsederek, “Sizlerin çıktığı bu yolun hakikaten gençlik adına bizim geleceğimiz adına ümidimiz, geleceğimiz, kaygılarımız, bütün bu sizin donanımlarınıza bağlı demiştik. Okumak, bizim kültürümüzün, öz benliğimizin temel taşlardan bir tanesi. Kur’an’da da en çok okumak geçiyor. Hem inancımız, hem kültürümüz, hem büyüklerimiz, anne babamız, öğretmenlerimiz, arkadaşlarımız diyorsa vardır bunda bir doğruluk.  Gençlerimizin ilerde iyi bir ebeveyn, iyi bir komşu, iyi bir meslek sahibi olmaları için okumaları gerektiğini söyledim. Bunlar okumak, öğretmen ve kendinizi geliştirmekle olur. Bayrağı size teslim eden büyükleriniz olarak bunları söylerken hakikaten sizler yetişmiş iyi bir birey olmanız için, geleceğimiz için bunlar için okumanız gerekiyor. İyi bir insan olmanız için okumanız şart. Bu bağlamda yapılan proje bizim için çok kıymetliydi. Zeynep Hanım projeyi anlatınca biz inandık ve üniversite olarak sizlerin yanındayız, destekçinizin. Bütün imkanımızla destek olacağımızı ifade ettik. Biz samimiyiz, sizleri seviyoruz. Neler yapabilirizi hep düşünüyoruz. Hayatı severek başlayın. Önce kendinizi severek başlayın, güvenin kendinize. Ben hepinizi tebrik ediyorum. Hepinizi bu projede göstermiş olduğunuz gayretlerden dolayı tebrik ediyorum, hayatınızda başarılar diliyorum.” açıklamasında bulundu.

Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk ise, “Okumak sadece seslendirmekten ibaret olsaydı her konuşanın her söylediği itibar görürdü. Okumak çok fonksiyonlu çok farklı bakış açılarını içeren bir konu. Şu an aslında siz bir metin okumuyorsunuz ama salonun kokusunu dokusunu okuyorsunuz. Burada bir şey anlatılmaya çalışılıyor mesaj verilmeye çalışılıyor. Okumaktan ziyade aslında kastedilen yaşamı doğayı hayat felsefesini toplumu kültürü kavrayabilmektir. Bir kitap okumak bir metni makaleyi okumak bir görseli okumak onu kavrayabilmek onu içselleştirebilmek ve akabinde de kendi birikiminizle de birlikte bir şeyler ifade edebilmektir. Dolayısıyla oku diyen bir medeniyetin evlatlarına okuma kültürünü aşılanması gibi bir durum söz konusu olamaz olmamalıdır. Çünkü medeniyet okuma üzerine kurulu. Türk Dil Edebiyat Derneği başkanımız projeyle ilgili bizi ziyaret ettiğinde çocuklarımızın bu konuda eksikleri nelerdir neler öğrenebilir bunu bir rapor bir şekline dönüştürelim, biz sizin bakış açısını önemsiyoruz.” şeklinde konuştu.

Muhabir Mektebi projesine de değinen Öztürk, “Okumak aynı zamanda konuşmayı aynı zamanda birikimi yazmayı da gerektirir. Yazamayan bir toplum herhalde okuyamıyor demektir. Bu proje içinde yazma da var. Muhabirlik mektebi hakikaten çok ciddi bir konu. Dünya konjektüründe düşünürseniz toplumlara yön veren toplumları belli bir hedefe doğru yönlendiren herhalde gazetecilik mesleğidir. Doğru bilgiyi yansıtabilmek ve toplumları yönlendirebilmek hakikaten çok önemli. Dolayısıyla biz bu konuda açız, niçin açız, Sivil toplum kuruluşları dahil tüm derneklerin tamamı bir şehirden sorumludurlar, şehrin gençlerinin yetişmesinden sorumludurlar ve üzerlerine birçok vazife yüklenmiştir. Bunlardan bir tanesi de şu an icra ettiğimiz Türk dil edebiyatı derneğini çocuklar için ortaya koyduğu bir çalışma. Siz kendi başınıza şu an gazeteleri ziyaret etmiş olsaydınız arka taraftaki basım atölyesini zannediyorum sizleri kabul etmezlerdi. Belki nezaketen gösterirlerdi bakardınız. Ama toplu bir program olunca hem sizler ağırlandınız hem de teknik bilgiler elde ettiniz.  Ve şehrimizin yerel basınının hangi şartlarda nasıl ortamlarda çalıştıklarını da görmüş oldunuz. Çok sayıda kuruluş destek verdiler. Her gün paylaşımlarınızı gördüm. Birçok akademisyeni buraya getirmek isteseydik buna imkan olmayabilir buraya getiremeyebilirdik. Ama siz alanında uzman olan ve bu iş için saçını ağartmış birçok uzmanın görüş ve fikirlerini dinleme fırsatı buldunuz buda sizler için çok güzel bir kazanım oldu. Ayrıca yerel basını ziyaret ettiniz oradaki çalışmaları yerinde gördünüz ve birere de makale haber hazırladınız bunu da uygulamaya döktünüz. Proje çok güzel belki bu alanda hedefi olan öğrencilerimiz için yol gösterici oldu. Belki ileriye dönük hedeflerinizde bu alana ilgi duymaya başlayacaksınız. Güzel bir çalışma oldu. Dernek başkanımız Zeynep Hanım olmak üzere çalışan gazeteciler derneği başkanımız murat bey olmak üzere üniversitemiz ve bizler fiziki mekan ve diğer konularda destek verdik. Sonuçların da güzel olacağına inanıyorum. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi

Yapılan konuşmaların ardından paydaş kurumlara, gazetelerimizin imtiyaz sahiplerine, projeye katkı sağlayanlara ve katılımcı gençlere sertifikaları takdim edildi.

 

 

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Sumitomo Rubber Ako

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 ADS  Adana Demir. 0 0 0 0
2 ANT  Antalyaspor 0 0 0 0
3 HTY  Hatayspor 0 0 0 0
4 BJK  Beşiktaş 0 0 0 0
5 ÇRZ  Ç.Rizespor 0 0 0 0
6 ALNY  Alanyaspor 0 0 0 0
7 EYP  Eyüpspor 0 0 0 0
8 FB  Fenerbahçe 0 0 0 0
9 GS  Galatasaray 0 0 0 0
10 GFK  Gaziantep FK 0 0 0 0
11 GÖZ  Göztepe 0 0 0 0
12 KSM  Kasımpaşa 0 0 0 0
13 KON  Konyaspor 0 0 0 0
14 KYS  Kayserispor 0 0 0 0
15 İBFK  Başakşehir 0 0 0 0
16 SAMS  Samsunspor 0 0 0 0
17 BOD  Bodrum 0 0 0 0
18 SVS  Sivasspor 0 0 0 0
19 TS  Trabzonspor 0 0 0 0
20

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği