16 06 2021

Esen: Çankırı’nın imar konusunda çok iyi yönetilmediğine inanıyorum

2021 subat/1_4.jpg

Ramazan SARICI - BİZİM ÇANKIRI -  Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Bengütürk TV´de katıldığı canlı yayında kentteki sorunları dile getirdi. Başkan Esen, en büyük sorunun kentteki trafik ve otopark sorunu olduğunu belirterek, meydan projesiyle bu sorunu çözeceklerini aktardı. Kentte, önceki dönemlerde yapılan imardan dert yanan Başkan Esen, “Çankırı’nın imar konusunda çok iyi yönetilmediğine inanıyorum. Dar alanda sıkışmış bölgedeyiz. Diğer illerde alternatif yaşam alanları var. Biz bunu Çankırı’da gerçekleştiremedik. Ayrıca şehrimizin bir meydanı da yok.” dedi.

Başkan Esen, Bengütürk TV´de yayınlanan "Başkanlar Konuşuyor " programının konuğu oldu. Başkan Esen,  programı hazırlayan ve sunan  Bilge Sebilcioğlu ile bir saat süren yayında Çankırı’yı, belediye hizmetlerini ve projelerini anlattı.

Çankırı’nın tarihi, kültürel ve turistik zenginliklerinden bahseden Esen, Çankırı’nın en önemli problemlerinden ve çözümlerinden, pandemi sürecindeki hizmetlerden, IPA altyapı çalışmalarından, üretken belediyecilik ve üreten halk anlayışından, tamamlanan, devam eden ve planlanan projelerden bahsetti.

Başkan Esen, göreve geldiğinde bütçenin çok iyi olmadığını gördüğünü belirterek, “Herkesin bir yönetim şekli var. Bütçemiz çok iç açıcı değildi. Önce bütçemizi düzelttik. Vatandaş bunu anlamayabilir. İstişarelerle, sorunları çözelim istedik ancak hesapta olmayan covid 19 çıktı. Bu süre zarfındaki sadece Çankırı Belediyesi değil esnafın durumuna çok üzülüyorum. Halkla, esnafla, STK’larla istişareler ediyoruz ‘neler yapabiliriz?’ diye. Kapalı olan işletmeler var, yanlarında çalışan personeller var. Esnaf çok zor durumlar geçirdi. Ülkemizde de, dünyada da sorun bu. Elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz. Bugünleri de atlatacağımıza inanıyoruz. Belediye olarak biz de ekonomik sıkıntılar çektik ama çok şükür bu süreci en iyi atlatan belediyelerden birisi de biziz.” dedi.

BAŞKAN ESEN ÇANKIRI’NIN EN BÜYÜK SORUNLARINI ANLATTI

Çankırı’nın sorunlarını bir biri ardına sıralayan Başkan Esen, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çankırı’nın en büyük sorunu istihdam, işsizlik. Çankırı gezilmesi, görülmesi gereken, alternatif turizmin olduğu çok güzel bir şehir ama henüz keşfedilmemiş. Dünyanın en büyük tuz mağaralarından biri Çankırı’da. Bu önemli. Şehrin kalkınmasındaki en büyük etkenlerden bir tanesi turizm, diğerleri sanayi, tarım, üniversite bunlar önemli. Lokomotif olarak tuz mağarasını gördük ve buradan başladık.

Kendi bütçemizle tuz mağarası için ödenek ayırdık. Kafeterya ve otoparkını yaptık.  Hedefimiz yılda 1 milyon ziyaretçi. 2019 yılında 150 bin ziyaretçi 2020 de pandemiye rağmen 180 bin kişi geldi. Tur firmaları gelmek istediler ancak ‘biz hazır değiliz’ diye kabul etmedik. Burayı harekete geçirmek istedik. Ziyaretçi gelecek orada ne yapacak ne yiyecek ne götürecek bu önemliydi. Buda netice itibariyle zincirleme istihdamı etkileyecek. İlk etapta inanmamışlardı ama şu anda vatandaşlarımız da inandı bu hedefimize. Turizme çok önem verdik. KUZKA’dan destek aldık. 15-20 milyon liralık bir yatırım olacak. İçerisinde ne yapmak isterseniz sınırı yok çok güzel bir yer olacak.

Çankırı’da medreselerimiz var. İlk darülhadis var şifahane dediğimiz taş mescidimiz. Eczacılıkta kullanılan kadehe sarılmış yılan sembolü ilk Çankırı’dan yayılmıştık. Gezilecek görülecek o kadar çok yerimiz var ki. İlçelerimizde her birinde gezilmesi görülmesi gereken yerler var. Çankırı dışında yaşayan 600 binden fazla hemşehrimiz var. Bunları geri getirebilmek önemli.

ÇANKIRI İMAR KONUSUNDA ÇOK İYİ YÖNETİLMEDİ

Çankırı’nın imar konusunda çok iyi yönetilmediğine inanıyorum. Dar alanda sıkışmış bölgedeyiz. Diğer illerde alternatif yaşam alanları var biz bunu Çankırı’da gerçekleştiremedik. Trafik ve otopark sorunumuz ikinci problemimiz. Bunun içinde inşallah gerçekleştireceğimiz projemiz var. Şehrimizin meydanı yok. Çankırı deprem bölgesi. Bunun için bir toplanma alanı olarak, bir program yapacağımız zaman, devlet büyüklerimiz geldiği zaman şehrimizin ana arterini dört ana caddeyi (Atatürk bulvarı- Anıt alanı) kapatıyoruz,  geçişi sağlayamıyoruz. Dar bir alanda bu programlar yapılıyor. Bunla ilgili altta 2 kat otopark üstünde şehir meydanı projemiz var. İnşallah gerçekleştireceğiz. Çankırı’nın en büyük problemlerinden biri bu.

TATLIÇAYA ÜST GEÇİT PROJESİ

Şehrimizin meydanında tatlıçay dediğimiz bir dere yatağı var. Şehri tam ikiye bölüyor. Nüfusun yarısı çayın bir tarafından diğer yarı nüfus diğer yarıda yer alıyor. Burayla ilgili bir üst geçit projemiz var. İnşallah bunu da hayata geçiriyoruz. Trafiğin akışını sağlayacağız.

Kucaklama taşı mevkiinde ana cadde üzerine sinyalizasyonla trafik akışını sağlayan yerde akıllı kavşak veya alt-üst geçitle sorunu çözeceğiz. Projesi hazır, şu anda karayollarında orası.

UCUZ KONUT ÜRETİLECEK

Çankırı’da konut fiyatlarının yüksek olduğunu görüyoruz gelir seviyesine göre. Organize Sanayi Bölgelerimiz var, aktif durumda. Kalkınmada 5. Bölgeyiz ama 6. Bölgenin imkanlarından faydalanabiliyoruz. Türkiye’deki bütün yatırımcıları ilimize davet ediyorum. Konut ve kira fiyatlarının yüksek olmasından dolayı ucuz konut üretmeye çalışacağız kendimiz. Bunda iddialıyız. Bu yıl olmasa gelecek yıl ucuz konutu üreteceğiz inşallah. İlimize TOKİ’yi de kazandıracağız.

Alt yapı sorunumuz vardı. Uzun zamandır üzerinde duruluyordu. Avrupa Birliği projesi alt yapı ve bağlantı hatlar, atık suların arıtılması da bunun içinde olan 29,5 milyon Euro’luk bir proje. Bunla ilgili ihale bitti nasip olursa 8.-9. Ayda yapım ihalesi de bitip kazmayı vuracağız inşallah. Yaklaşık 3 yıllık bir proje. İçme suyumuzda da problemler var. Yer yer arızalar çıkıyor. Komple elden geçmesi gerekiyor. Geçen yıl su konusunda büyük sıkıntılar yaşadık. Baraj seviyesi son 10 yılın en düşük seviyesindeydi. Şu anda da geçmiş yıllara oranla 3,5 metre düşük seviyede.

Yaşam alanlarının yeterince çok olmaması anlamında eksiklerimiz var. Bunla ilgili Aqua park ve kır düğün salonu ihale aşamasında. Çay kenarına parklar yapıyoruz. Sosyal tesisimizi yaptık. Eski ordu evinin olduğu yerde. İçinin düzeltmelerini yapıyoruz. Engelli merkezimizi belediyenin üst katındaydı, orayı ayırdık. Önümüzdeki ay orayı açacağız inşallah.

Pandemiye rağmen elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Yeterli mi değil ama bu pandemi herkesin yaşam kalitesini etkiledi. Şehrimizi gelecek nesillerimiz için hazırlamaya çalışıyoruz. Allah yardımcımız olsun zor süreçten geçiyoruz. Çankırı’nın bir evladı olarak hizmetlerimize devam edeceğiz. Ricam biraz daha sabredelim. İnşallah bugünleri atlatacağız. Bu ülke bu coğrafya bizim. Zor şartlarda zor badireler atlatıldı. Ülkemize devletimize milletimize sahip çıkalım gün birbirimize destek olma günü.”  

Bengütürk TV ve “Başkanlar Konuşuyor” programı teknik ekibine teşekkür eden Esen, “Herkese Yarenler Diyarı, Tuzun Başkenti Çankırı’dan hemşerilerimin selamlarını getirdim. Bana bu fırsatı verdiği için teşekkür ediyor, yayın hayatında başarılar diliyorum. Bu vesile ile Bengütürk TV ailesinin ve değerli izleyicilerinin, hemşehrilerimin ve tüm vatandaşlarımızın Anneler Günü’nü ve Ramazan Bayramı’nı kutluyorum.” diye konuştu.