16 06 2021

ÇAYASAD Umran Okulu Tanışma Toplantısı Gerçekleştirildi

2021 subat/thumbnail_Ekran Görüntüsü (378) (1).png

Çankırı Yazarlar ve Sanatçılar Derneği (ÇAYASAD) tarafından “İslam Medeniyeti okumaları” üzerine online gerçekleştirilecek olan ‘ÇAYASAD Umran Okulu’ tanışma toplantısı gerçekleştirildi.

Umran Okulu ÇAYASAD Başkan Yardımcısı Yüksel Arslan organizesinde ve Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Demirci başkanlığında yürütülecek.

Çalışma ülkemizin çeşitli illerinden ve Çankırı’dan tarih ve medeniyet araştırmalarına ilgi duyan yaklaşık otuz kişilik bir grupla yürütülecek. Daha önce Prof. Dr. Ramazan Yelken başkanlığında Alev Alatlı’nn  “Doğuya ve Batıya yön veren metinler” üzerine yaklaşık iki yıl çalışma yapan ÇAYASAD, bu etkinlik ile de alanında çok değerli çalışmalar yapan Prof. Dr. Mustafa Demirci ile İslam medeniyetinin geçirdiği aşamaları ve evreleri medeniyet bakış açısı ve tarih felsefesi açısından ele alacak ve İslam medeniyeti sekiz evrede incelenerek bilgilendirmeler, değerlendirmeler ve akademik okumalar yapılacak.  

Bayram sonrası başlayacak olan Umran Okulu’nda işlenecek konular ve yöntemlerin ele alındığı tanışma toplantısı ile ilgili bir açıklama yapan ÇAYASAD Başkanı Murat Yıldırım “Medeniyet değerlerine ve araştırmalarına ve bu işe gönlünü veren birbirinden kıymetli dostlarımızla bayram sonrasında Prof. Dr. Mustafa Demirci hocam başkanlığında çok önemli bir çalışmayı başlatmış olacağız. Kendi kültür ve medeniyet değerlerimizin ortaya çıkarılması ve korunması anlamında çok kıymetli ve önemli çalışmalara imza atan ÇAYASAD sorumluluk bilinci içinde yine önemli bir çalışmaya başlamıştır. Başta bu çalışmada her türlü bilimsel birikimi ile bizlere rehberlik edecek ve çalışmayı yürütecek olan Prof. Dr. Mustafa Demirci hocamıza, bu çalışmanın organize ve moderatörlüğünü yapan başkan yardımcımız Yüksel Arslan’a, ve bu çalışmaya ilimiz başta olmak üzere çeşitli illerden katılan değerli katılımcılara göstermiş oldukları teveccühten dolayı  çok teşekkür ediyorum” dedi.