16 06 2021

AFAD İl Müdürlüğü, afete karşı önemli bir çalışma yürütüyor

2021 subat/siteee_7.jpg

2021 yılının ‘Afet Eğitim Yılı’ ilan edilmesi sonrasında Çankırı AFAD İl Müdürlüğü bilgilendirme çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bu kapsamda afet durumunda, öncesi ve sonrasında yapılacaklarla ilgili çalışmalar yapan Çankırı AFAD İl Müdürlüğü, paydaş kurumlarla çalıştay yaparak sonuçların raporlanacağını duyurdu.

Raporların her 5 yılda bir güncellenerek kısa, orta ve uzun vadede oluşturulacak eylem planlarının hayata geçirileceğini belirten AFAD İl Müdürü Abdullah Özçelik ayrıca Çankırı’nın da yoğun afet riskleri taşıdığını söyledi.

Özçelik, yaptığı bilgilendirmede şu ifadeleri kullandı.

“2021 yılı İçişleri Bakanlığı tarafından Afet Eğitim Yılı olarak ilan edilmiştir. Bu kapsamda eğitim seferberliği başlatıldı. 

Yine bu yıl başlatılmış olan İRAP (İl Afet Risk Azaltma Planı) çalışmalarımızda titizlikle devam ettirilmektedir. Bu çalışma kapsamında halkın gözü kulağı olan siz değerli basın mensubu arkadaşlarımızın önerileri de bizlere yol gösterici olabilir. İlimiz yoğun afet riskleri taşımaktadır. İRAP kapsamında paydaş kurumlarımız ve Karatekin Üniversitesi ile yapılan çalışmalar kapsamında ilimizde 5 afet türünde çalışmalar başlatılmıştır. Her bir afet türü için oluşturulan çalışma masalarında ilimizin geleceği ile ilgili çok önemli çalışmalar yürütülmektedir. Çalışma yapılan afet türleri deprem, kütle hareketleri (Heyelan, kaya düşmesi, obruk), Meteorolojik afetler (Sel, taşkın, kuraklık), Yangın ve endüstriyel kazalar.

Çalışmaların tamamlanmasının ardından yapılacak olan çalıştan ile çalışmalarımızın sonuçları paydaş kurumlarımıza ve halkımıza sunulacak geri dönüşlerin ardından raporlanarak onaya sunulacaktır. Onaylanan raporlarımız her 5 yılda bir güncellenecek kısa, orta ve uzun vadede eylem planları hayata geçirilecektir. Destekleriniz için teşekkür ederiz.”

AFAD tarafından ayrıca, çocukların da afete karşı bilinçlendirilmesi için, ‘Çocuklar İçin Afet Farkındalık El Kitabı’ hazırlandı.