18 01 2021

Yıldıztepe, yaz kış yaşayacak

KASIM 2020/IMG_8297 - Kopya.JPG

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed Öztürk Çankırı ve Ilgaz ilçesindeki basın mensuplarının gününü kutlamak amacıyla Belediyeye ait Yıldıztepe Turizm Merkezinde kahvaltı düzenledi.

Kahvaltıya Başkan Öztürk’ün yanı sıra Belediye Meclis üyeleri İsmail Demirci ve Ertuğrul Karabıyık da katıldı. Kahvaltının ardından çalışmaları ve projelerinden bahseden Başkan Öztürk; Ilgaz’a toplamda 40 milyonluk yatırım yaptıklarından, sosyal ve eğitim projelerinden, Ilgaz’a yönelik gelişim stratejilerinden ve Yıldıztepe Turizm Merkezinden bahsetti.

Göreve gelir gelmez Ilgaz’da tarım alanı akan mevkiinde temizleme çalışmalarıyla 700 dönümlük alanı sulu tarıma kazandırdıklarını ifade eden Öztürk, şöyle devam etti:

“Ilgaz’a 5 km’lik sıcak asfalt döküldüğü; bunun yanında Ilgaz’ın büyük bir bölümünde 170 bin metrekare kaldırım, yol ve bordür taşı döşeme çalışmaları tamamlandı.

Ilgaz Çarşı merkezinin Ana Su Şebeke Hattı, Yağmur Suyu Hattı, Doğalgaz Hattının döşendiğini, elektrik idaresinin elektrik tellerini yer altına almasıyla çarşı merkezinin de boydan boya sıcak asfaltla yenilecek.

Ilgaz’da eski cezaevi binasının adalet bakanlığından alınarak yıkılıp yerine modern bir İtfaiye ve Garaj Amirliği binası tamamlanmak üzere.

Eksikliği hissedilen bir Gasilhane ve Mezarlıklar Müdürlüğü binası ilçeye kazandırılmak ve son aşamasına geldik.

Ilgaz’da Pazar Çayı’nın devrez vadisine kadar olan 5 km’lik alanı ıslah edilecek ve bu çayı bisiklet yolu, yürüme yolu ile araç geçişi sağlanacak bir yol yapacağız.

Ilgaz Belediye binasını ve çevresindeki alanı kamulaştırılarak yıkılacağız ve güzel bir kaş kiralik villa meydanına dönüştüreceğiz.

Ulupınar Mahallesinde Gavur Hanı olarak bilinen ve 20 yıl önce yıkılmış hanı aslına uygun olarak yeniden yapılacağız. Bu hanın alt tarafının dükkanlarla bir çarşı görünümüne kazandıracağı ve üst tarafı ise otel olarak kullanılacak. Bu hanın yanında bulunan tarihi hamam restore edilecek. Hamama 50 metrekarelik küçük bir havuz da eklenecek.

Ilgaz’ın merkezini anayola indirilecek ve anayoldan akan yoğunluktan Ilgaz lehine istifade edebileceğiz.

Yıldıztepe Turizm Merkezini bünyemize kattık. evden eve Bu merkezi yaş kış olacak şekilde yeni proje ve etkinliklerle geliştiriyoruz.

Dibek çayırı denilen mevkiinde iki adet böbrek şeklinde göl yapılıyor. Bu göller de tamamlanma aşamasında. Bura da rekreasyon alanı olarak hizmet verecek vatandaşlarımıza.

Ilgaz için bir gösteri ve konferans salonu yapılacak. Ilgaz’a ihalesi yapılan evden eve 2021 sonunda hizmete açılacak olan modern bir gençlik merkezi, spor salonu ve kapalı halı saha yapılacak

Ziraat Bankasına ait eski bina (arsası ile birlikte) ve Ilgaz sanayi sitesi karşısındaki arsayla birlikte toplam büyüklüğü 28 bin metrekare olan imarlı arsalar Ilgaz Belediyesine kazandırıldı.

Kısaca 2021 yılının Ilgaz için bir antalya kiralik villa yılı olacak.”

Sosyal Belediyecilik açısından da projelerinden bahseden Öztürk, Ilgaz’da tüm öğrencilere kışlık bot ve mont yardımı yapıldığını, pandemi sürecinde işadamları ile Ilgaz halkının buluşturacak, Ilgaz halkına özellikle esnaflara maddi yardımların yapıldığını,  İlçede ilk, orta ve lisede okuyan ve merkezi sınavlara hazırlanan, ayrıca ara sınıflarda da okuyan öğrencileri de kapsayacak şekilde kaynak kitapları (tamamen içeriği Ilgaz’daki öğretmenlerin istediği yayınlardan oluşan) ücretsiz bir şekilde dağıtılması için temin edilerek milli eğitim müdürlüğüne teslim edildiğini dile getirdi.

Öztürk, İş adamlarının zekatlarını marketlerde hediye çeki olarak yaptırıp teslim alındığını ve bunların ihtiyaç sahiplerine gizliden ulaştırıldığını, 2020 içerisinde iftar çadırı kurulamadığından Ramazan ayında iftarlıkların tek tek vatandaşların evlerine dağıtıldığını, Şişeleme kalitesindeki Ilgaz’a özgü HIŞHIŞ suyunu çeşmeler acil yol yardımı vasıtasıyla Ilgaz’ın tüm mahallelerine taşıdığını ve bu sudan vatandaşların istifade etmekte olduğunu, tekerlekli sandalye talebinde bulunan engelli vatandaşlarımızın bu taleplerini karşıladığını, 2019 Ramazan ayında çocuklara yönelik Ramazan Sokağı etkinlikleri düzenlediğini, 2019 yaz aylarında Ilgaz ilçe stadının yanında bulunan boş alana çocuklar için karne hediyesi çocuk havuzunu kurdurduğunu sözlerine ekledi.

Başkanın konuşmasının ardından basın mensuplarının soruları yine başkan tarafından cevaplandı ve hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle kahvaltı programı sonlandırıldı.