24 09 2020

Yaralı köpek kurtarıldı

Çankırı Belediyesi, boynuna takılan tasmanın kesmesi sebebi ile ağır yaralanan köpeği kurtardı. Çankırı Eldivan yolunda ağır yaralı olarak bulunan sekiz aylık köpeğin ilk tedavisi Çankırı Belediyesi Veteriner Hekimi Zekeriya Öcal tarafından belediyenin Sokak Hayvanları Tedavi ve Rehabilitasyon Aracı’nda yapıldı.

06082019/04CANKIRI4.jpg

Çankırı’da kangal türü bir köpeğin boynuna yavru iken takılan tasma, büyüyen köpeğin boynuna küçük gelerek zamanla derin kesiğe sebep oldu. Eldivan yolu kenarında ağır yaralı bir halde bulunan köpek, Çankırı Belediyesi Sokak Hayvanları Tedavi ve Rehabilitasyon Aracı’na alınarak ilk müdahalesi yapıldı. Daha sonra Belediyenin Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezine götürülen köpeğin boynunda doku bütünlüğü bozukluğuna yol açan tasma, operasyon ile çıkartılarak yaralı köpeğe ilaç tedavisine başlandı. İki haftadır tedavisi süren köpeğin sağlık durumu iyiye gidiyor. 1 hafta daha sürecek tedavinin ardından köpeğin hayvan dostları tarafından sahiplendirilmesi bekleniyor.

Çankırı Belediyesi Veteriner Hekimi Zekeriya Öcal gazetecilere yaptığı açıklamada duyarlı vatandaşların ihbarı sonucunda köpeğin, tedaviye alınarak sağlığına kavuşturulduğunu söyledi.

Boynuna zarar veren tasmayı başarılı tedavi operasyonuyla çıkardıklarını ifade eden Öcal, “Ekiplerimizce yakalanan köpeğe acil müdahale yaptık. Köpeğe yavruyken tasma takılmış. Hayvan büyüyünce boynuna oturmuş tasma. Deri dokusunun bütünlüğünü bozup deriye nüfuz etmiş ve aşırı enfeksiyona neden olmuş. Hayvan ilk geldiğinde kendisine hiç dokundurmuyordu. Çok acı çekiyordu. Direkt anestezi altına alıp tedaviye başladık. Tasmayı bulunduğu yerden dokuların arasından çıkardık. Boğazındaki bölgeyi tıraş edip enfeksiyon alanını dezenfekte ettik. Açık yara tedavisine başladık. 2 hafta sonucunda baya bir iyileşme kat etti hayvan. Şu an genel durumu iyi enfeksiyonlar için antibiyotikler kullanıldı.” dedi.

Öcal, vatandaşlara uyarılarda bulunarak, şunları kaydetti:

“Vatandaşlardan dileğim yavruyken hayvanın boynuna tasma, ip takıp kaderine bırakmayın. Beslemeyeceğiniz hayvanı gelişigüzel tasmalarla, iplerle bağlayıp, bilinçsizce hareket etmeyelim. İleriki yaşlarda ciddi sorunlara neden oluyor. Eğer bu hayvan vatandaşlar tarafından ihbar edilmeseydi, belki iyice enfeksiyona neden olup hayvanın ölümüne neden olacaktı bu durum. Herkesi duyarlı olmaya davete ediyorum.”

Günlük bakımı yapılan köpek, tedavisinin tamamlanmasının ardından sahiplendirilecek.