17 10 2021

“Yârenler Okuyor” projesi tanıtıldı

2021 subat/IMG_0827.JPG

Çankırı Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan ve 7’den 70’e herkesin okuma alışkanlığının artırılması amacıyla hayata geçirilen “Yârenler Okuyor” projesinin tanıtımı yapıldı.

 

Valilik Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen proje tanıtım toplantısına Vali Abdullah Ayaz, Vali Yardımcıları, Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, kurum idarecileri, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

“Yârenler Okuyor” projesi kapsamında bireylerin akşam 20:00 -20:30 saatleri arasında evlerinde kitap okunması hedefleniyor.

Toplanın açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, “Okumayı, bir kültür haline getirebilmek, projenin hedefleri arasındadır. Proje kapsamında; toplumda okumaya, yazmaya ve düşünmeye olan ilgiyi artırmayı hedefliyoruz. İl merkezi ve ilçelerimizde bulunan tüm kurum ve  kuruluşlarımızın yöneticilerinin, velilerimizin, evlatlarımıza kitap okuma alışkanlığının kazandırılması yönünde sözü olan her bir bireyin “Yarenler Okuyor” projesine destek vermesini ve evlatlarımıza rol model olmalarını bekliyoruz.” dedi.

Öztürk, “Yarenler Okuyor Projesi” özellikle aile içerisinde kitap okuma alışkanlığının, bir kültür haline dönüşmesine yönelik uzun soluklu bir projedir. Proje kapsamında; öğrencilerin yaş seviyelerine uygun kitap seçimi, okullardaki kütüphane sayılarının arttırılması, mevcut kütüphane içeriklerinin zenginleştirilmesi, okullarda bulunan 130 bin kitaba ilave olarak 2.329 adet kitap desteği, yazar ve şairlerle okurların buluşturulması, şiir seslendirmeleri, engelli bireyler için sesli kitap çalışmaları, farklı mekanlarda kitap okuma etkinlikleri, okullarda 20 dakikalık kitap okuma saatlerinin planlanması, şiir, öykü ve deneme yazma yarışmalarının düzenlenmesi, tanıtım videoları, kitap ayraçları, görsel materyallerin hazırlanması, sosyal medyada farkındalık çalışmalarının yürütülmesi gibi bir çok başlık yer almaktadır” dedi.

 Projenin önemli olduğunu söyleyen Vali Abdullah Ayaz da, “Çok önemli bir projenin hayata geçirilmesi amacıyla bir araya geldik. Bu günümüz dünyasının kanayan bir yarası, okuma alışkanlığındaki eksiklik ve bu eksikliği gidermek amacıyla arkadaşlarımızın başlatmış olduğu bir proje. Ben projeye elimden geldiğince destek olma gayreti içerisinde olacağım. Proje boyunca ve talep edeceğiniz her türlü etkinliğe, aktiviteye desteğe hazır olduğumu bir kez daha ifade ediyorum. Onun için bir talepte bulunurken hiçbir çekinceniz olmasın. Dediğim gibi bu günüz dünyasının ve ülkemizin kanayan bir yarası. İstatistikler değişmiş olabilir ama ülkemiz genelinde yaklaşık 700 bin kıraathane, bin 200 halk kütüphanesi bulunmakta. Yani okullarımızdaki kütüphaneleri de saydığımızda yaklaşık 32 bin civarında. Bu rakamlar bize bir şeyleri ifade etmekte” dedi.

Kitap okuma alışkanlığının çok düşük olduğunu da ifade eden Vali Ayaz, “Ortalama bir vatandaşımız günün 3 saatini televizyon başında harcarken, kişi başına kitap okuma süremiz ise 1 dakika civarında. Günümüzde gençler için en önemli tehlikelerden biride sosyal medya ve internette geçirilen zaman, online oyunlar. Bunların tamamı maalesef gençlerimizi ve toplumuzu kitaplardan uzaklaştırmakta.  Bunun için okuma alışkanlığının kazandırılması ve çocuklara kitapların farklı farklı dünyaların açacağının gösterilmesi adına en önemli mekanımız ve imkanımız eğitim öğretim süreci, okullarımız ve sizlersiniz. Çocuklarımıza ilköğretim düzeyinde bu alışkanlığı kazandıramazsak sonraki süreçte bir okuma alışkanlığı edinmeleri ve kitaplara sarılmasının zor olduğunu ifade etmek istiyorum” dedi.

Vali Ayaz ayrıca, “Projeye çok büyük önem veriyorum. Bunu başlayıp bırakmayacağız. Sürekli olarak devam etmemiz ve canlı tutmamız gerekiyor. Zaman zaman yoğunlaştırılmış bir aktivite ile herkese hatırlatmamız gerekmekte.  Bunu bırakmayalım. Bu önemli bir proje.  Çok farklı dünyaya kapı açan kitap okuma alışkanlığını çocuklarımıza ve toplumumuza kazandırmamız lazım” dedi

Proje kapsamında temin edilen kitaplar öğrencilere ulaştırılmak üzere okul müdürlerine teslim edildi.  Sosyal medyada farkındalık oluşturması için hazırlanan ilk Twitter görseli “ İlimize #yarenlerokuyor projesinin hayırlı olması dileğiyle. Kitap okumak zekâyı kibarlaştırır (Cemil Meriç)”notu ile Vali Abdullah Ayaz tarafından paylaşıldı.