30 11 2020

Vali Ayaz: Gençler, büyükleri hasta ediyor

Vali Abdullah Ayaz, 11. İstiklal Yolu Etkinlikleri kapsamında Ilgaz Derbent Şehitliği’nde düzenlenen program sonrasında gazetecilerin koronavirüs ile ilgili sorularını yanıtladı. Vali Ayaz, “Hala vaka sayılarımız istediğimiz düzeyin çok ötesinde. Hala 65 yaş üzeri hastalarımız anlamadığımız bir şekilde artıyor. Yani bir türlü 65 yaş üzerini koruyamıyoruz. Şundan eminiz, gençler, büyükleri hasta ediyorlar” dedi.

AĞUSTOS 2020/IMG_4508_1.JPG

Çankırı’daki koronavirüs ile ilgili son gelişmeleri paylaşan Vali Abdullah Ayaz, “Koronavirüsle mücadelemizi belirli bir noktaya getirmiştik ama Türkiye genelinde bir artış var. İlimizde sürece baştan beri temkinli yaklaşıyoruz. Maalesef şöyle bir şey söz konusu, zor iyileşiyoruz, çabuk kötüleşiyoruz. Bu hastalığın karakteristiğinden dolayı. Böyle bir durum söz konusu. Onun için bugüne kadar tedbirler için en ufak bir gevşemeye sebep olacak bir beyanatımız olmadı. Ama hassasiyet devam ediyor.” dedi.

GENÇLER, BÜYÜKLERİ HASTA EDİYOR

Vali Ayaz, Çankırı’nın iyi durumda olmadığını aktararak, “İlimizde belki bir ay öncesinde yaşamış olduğumuz kadar yoğun bir şey yaşamıyoruz ama iyide değiliz. Bunu bir kere daha söylüyoruz. Hala vaka sayılarımız istediğimiz düzeyin çok ötesinde. Hala 65 yaş üzeri hastalarımız anlamadığımız bir şekilde artıyor. Yani bir türlü 65 yaş üzerini koruyamıyoruz. Burada da geçen gün yaptığımız açıklamada da olduğu gibi şundan eminiz, gençler büyükleri hasta ediyorlar. 65 yaş üzeri vatandaşlarımız aslında kendilerini biraz sakınıyor ama gördüğümüz, malumunuz bulaşların yüzde 50’si aile içinde. Bunun önemli bir kısmında da 65 yaş üzeri vatandaşlarımız etkileniyor. Onun için tedbiri elden bırakmayalım.” şeklinde konuştu.

HEDEFİMİZİN UZAĞINDAYIZ

Kış mevsimi öncesi hedeflenen sayıların uzağında olduğumuzu açıklayan Vali Ayaz, “Kış geliyor. Biz aslında havalar tam soğumadan, gribal enfeksiyon başlamadan vakaları belirli bir noktaya getirip kışa girmeyi hedefliyorduk. Ancak hedefimizin uzağındayız şuanda. Vatandaş zaman zaman vaka sayılarındaki azalmadan dolayı bir iyimserliğe kapılıyor. Gördüğümüz kadarıyla, yaptığım çarşı ziyaretlerinde de bunu görüyorum. Bu bir halüsinasyon. Kesinlikle bu rüyayı görmeyelim, çok kötü uyanıyoruz.  İyileştik rüyasını kesinlikle görmeyelim. Virüs ortada var olduğu sürece iyileşme yok. Ve dediğim gibi çok kötü uyanıyoruz, bunu daha önce yaşadık. Böyle biraz sanki azalıyor gibi ama kötüleşmemiz birkaç günümüzü alıyor.” ifadelerini kullandı.

Vali Ayaz konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hastanemizin kapasitesinde herhangi bir sıkıntı yok. En kötü zamanda da olmadı. Ama tekrar söylüyorum. Yine de tedbiri elden bırakmamamız lazım. Ama tabiî ki ne kadar az vaka çıkarsa o kadar az vaka hastaneye gelir. O kadar az vaka, entübe olur, yoğun bakıma alırız. Onun için birinci hedef bulaşı önlemek. Önce hastalığın yayılımını önlememiz lazım. Hastane aşaması sonraki aşama. Kışla beraber kapasiteye ihtiyacımız olacak zaten. Normal hastalıklarda devam ediyor bu arada. Koronavirüs varda başka hastalık yok değil. Diğer hastalıklarda devam ediyor. Onun için tedbir, tedbir, tedbir. Belirli bir aşamaya gelindiğini görüyoruz çok şükür özellikle maske konusunda. Ama hala kontrolsüz sosyalleşmeye çok sık şahit oluyoruz. Bir kere daha söylüyorum, herkes kendisinin iyi olduğunu zannediyor, virüs böyle bulaşıyor. Oysa birileri hasta. Birileri hasta olmazsa hastalık bulaşmayacak zaten. Onun için hem kendimizin hem de karşımızdakinin hasta olduğunu düşünerek hareket etmemiz gerekmekte. Çünkü bugün tedbirsiz bir şekilde görüştüğümüz insanların yarın pozitif çıktığını görüyoruz. Hastalıkta bu şekilde yayılıyor. Bir vaka bizim için hiçbir olarak kalmıyor. Biz vakayı tespit ettiğimizde o vaka sayısını tam bilememekle birlikte belirli sayıda vatandaşımızı hasta etmiş oluyor zaten. Onun için denetimler devam ediyor. Vatandaşımızdan sabır istiyoruz. Zor bir şey farkındayız ama başka çare yok. Olsa bunu söyleyeceğiz ama. Şuanda maske, mesafe ve hijyenin dışında tavsiye edebileceğimiz bir şey yok. İnşallah iyi olur.

Kısıtlama gibi bir şey yok. Şuan hem Sağlık Bakanımız hem İçişleri Bakan Yardımcımızın açıklamaları oldu. İlave tedbirler öngörülmüyor, inşallah ihtiyaç da duyulmaz. Aslında bir iyileşme sürecine girmişken bir atak oldu. Sağlık Bakanımızda bunu ifade etti.  Bizde bu süreçte bir atak yedik ilimiz genelinde. İnşallah ihtiyaç olmaz ama kış öncesi bu sayıyı biraz daha aşağı çekmemiz gerekmekte. Vefatları sizde takip ediyorsunuz, işin şakası yok. Bu bir grip değil. Çok sayıda vatandaşımızda atlatamıyor.”