21 01 2022

Vali Ayaz'dan önemli açıklamalar

2021 subat/siteeeeeeeeeeee_2.jpg

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, “Son 1 ayda 43 vatandaşımızı daha koronavirüse kurban verdik. Aşılamada hala eksikliklerimiz var. Aşılama sayılarımız tabiri yerindeyse yerlerde sürünüyor. Arkadaşlarımızın yarım günde yapabileceği aşı sayısını bir haftada gerçekleştirdik.” dedi. 

Vali Abdullah Ayaz, kent genelindeki koronavirüsle ilgili son gelişmeleri paylaştı. Valilik toplantı salonunda gazetecilere açıklamada bulunan Vali Ayaz, geçen ayki toplantıda, koronavirüsten toplam 517 kişinin vefat ettiğini, son bir ayda ise 43 kişinin daha koronavirüse yenildiğini söyledi.

Hastanede yatan hastalarla ilgili de bilgi veren Ayaz, “Şu anda hastanemizde tedavi gören 56 hastamız var. Bu 56 hastamızdan 13’ü yoğun bakımda, 43’ü serviste. 13 yoğun bakım hastamızdan da 2’si entübe. Entübe hastalarımızdan birisi 59, birisi 81 yaşında.” dedi.

Aşı konusunda istenilen seviyede olmadıklarını belirten Ayaz, “Henüz hastalık bitmedi. Tedbirleri bırakmak için, rahatlamak için çok erken. Aşılamada hala eksikliklerimiz var. Onun için ivedi olarak aşısını yaptırmamış ya da eksik aşılı olan vatandaşlarımızı bekliyoruz. Aşılama sayılarımız tabiri yerindeyse yerlerde sürünüyor. Geçen hafta boyunca yarım günlük aşı yaptık. Arkadaşlarımızın yarım güne yapabileceği aşı sayısını bir haftada filan gerçekleştirdik. Artık aşıyla ilgili her türlü tereddüdü bir tarafa bıraksak da aşı olsak. Bu rakamları sizlerle paylaşırken keyif almıyorum her ay. Biraz daha vatandaşımızın farkındalığını artırabilmek için bu açıklamayı sizlerle paylaşıyoruz. İnşallah vaka sayısındaki düşüş önümüzdeki günlerde hem hastanemize hem de vefat sayılarına yansıyacaktır.” diye konuştu.

Vali Ayaz, kent merkezindeki bazı bölgelerde yaşanan trafik sorunuyla ilgili gazetecilerin sorusuna, “Tekrar bakalım. Uygulama yapıyoruz çok ceza yazılınca ceza şikayet ediliyor. Ama haklı olarak tabi ki orada trafikte zorluk çeken vatandaşın serzenişi var düzenlemiyorsunuz diye. Bazı sorunlu yerlere tekrar bakalım. Eski hükümet konağı alanı, yıkılan eski trafik şube müdürlüğü alanı bir miktar ferahlama getirmiş gibi park konusuna ama vatandaş gideceği en yakın yere aracını park etmek istiyor.” şeklinde yanıt verdi.

Hastane bünyesinde anjiyo ünitesinin açılması konusundaki son durum hakkında gelen soruyu yanıtlayan Vali Ayaz, “Anjiyo ünitesi artık programda. Makineler, cihazlar alınıyor. Arkadaşlarımız yerini hazırlıyorlar. Personellerin eğitimi başlıyor. 2022’nin ilk yarısı içerisinde anjiyo merkezi kurulmuş ve hizmete girmiş olacak. Büyük bir hizmet. Katkısı olan herkese çok teşekkür ediyoruz. İlimizde bu konuda vatandaşın ihtiyacı giderilmiş olacak.” dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü binası yıkılacak

Cumhuriyet Aile Sağlık Merkezi ile Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü binasının 7 ay içerisinde boşaltılması ve yıkılması yönünde gelen soruya ise Vali Ayaz, şöyle yanıt verdi: Bu binanın yıkılması için yazı var. Süreç işliyor. Çalışmalarımızı yürütüyoruz. Burada Cumhuriyet Aile Sağlık Merkezi için vatandaşı mağdur etmeyecek bir çözüm bulacağız. Bu bina ile ilgili yıkım kararı var. Çünkü buradaki aile sağlığı merkezinde 7 aile hekimi var. 26 bin nüfusa hitap ediyor. O vatandaşlarımızı da oradan çok uzağa göndermememiz lazım.”   

Yeni Hastane yapılmasında süreç uzayabilir 

Vali Ayaz, yeni hastane yapılması için jandarma ve karayolları şube müdürlüğünün kaldırılması süreciyle ilgili soruya da, “Şu anki birinci hedefimiz iki çalışmanın aynı anda yapılması. Jandarma ve yeni hastanenin yapılması için aynı anda çalışmaların başlamasını hedefliyoruz. Tabi ki projeler hazırlanacak, gerekli çalışmalar yapılacak. İmkan olursa isteğimiz o, hem jandarma inşaatını hem hastane inşaatını eş zamanlı başlatmak. Jandarmanın arkasında boş bir alan var. Şu anki hastaneden oraya bir geçiş verebileceğimizi değerlendiriyoruz. Ama böyle olmazsa tabi biraz zaman kaybı olabilir.”  

Şehir merkezine EDS konulacak

Şehir merkezindeki bazı bölgelere EDS yapılabileceğini aktaran Vali Ayaz, “Trafik ışıkları olduğu için üst geçit tercih edilmiyor. 2022’de çevre yolunun bir kısmı biteceği için şehir içi trafikte bir miktar azalma olabilir. EDS ile ilgili çalışmamız var belediye başkanımızla istişare ettim. Şahsi düşüncem Hacı Ali kavşağından hastane kavşağına kadar olan bölgede muhakkak EDS’ye ihtiyaç var. Bu yol şehir içi bir yol değil, şehirlerarası bir yol. Sinop’a Kastamonu’ya giden herkes bu yolu kullanıyor. Bu yola EDS kurarsak biz radar kurmaktan kurtuluruz. Vatandaş da daha dikkat eder.” açıklamasında bulundu.

Vali Ayaz, Valilik önündeki üst geçitteki asansörün arızalı olduğunu kabul ettiklerini, asansör işini çözmeye çalışacaklarını da belirtti.