01 06 2020

Üretici zor durumda

Çendek: Yem fiyatlarına yapılan zamlar, üreticiyi zor durumda bırakıyor

kkkk/siteeeeee.jpg

Çankırı Hayvan Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Çendek, yem fiyatlarına son 1 ay içinde 3 defa zam yapıldığını belirterek, üreticinin zor durumda kaldığını açıkladı.

Çendek, yem fiyatlarına yapılan zamları eleştirdi. Üreticilerin zor durumda kaldığını aktaran Çendek, “Çankırı Hayvan Hastanesi olarak 24 saat hizmet vermeye devam ederken nüfusumuzun yüzde 65’i tarım ve hayvancılıktan geçimini sağlamakta. Ülkemizde ve Çankırı’da yem fiyatlarına 1 ayda 3 ayrı zam yapıldı. Bu zamlar, devlet ve üreticiyi zor durumda bırakmasına neden olmaktadır.” dedi.

Çendek, açıklamasında şunlara yer verdi:

“Tüm dünyayı tehdit eden ve birçok ülkede binlerce insanın ölümüne neden olan koronavirüs kapsamında Türkiye'de de güvenlik ve tedbir çalışmaları hızla sürerken, her geçen gün daha çok bilinçlenen insanlar duyarlılıklarını dikkatlerini artırarak, devlet, millet el ele etkin bir mücadele sergiliyoruz. Ancak ülkenin en önemli üretim sektörlerinden olan tarım ve hayvancılık sektöründeki üreteciler, yem fiyatlarına yapılan yüzde 15-20 oranındaki zammın aşırı olduğunu belirterek, yem sanayicisinin devlete ve üreticiye destek olacağına, üreticinin zor durumda kaldıklarını dile getirdiler.

Türkiye'de şu anda üreten kesim olarak tarım ve hayvancılık sektörü var. Bunuda yem sanayicileri  fırsat bilip vurmaya çalışıyor. Gıda üretemediğimizde bu insanlar ne yiyecek? Biz bunları üretmek zorundayız. Biz de üretmezsek bu insanlar aç kalır. Bu günlerde halkımız koronavirüsü nedeniyle bazı sınırlandırmalarla yaşıyorlar. En azından üreten insanlara yem sanayicilerinin biraz daha hassas davranması gerekir. Ancak tam tersi uygulama yapıyorlar. Üretimin desteklenmesi gerekirken şu anda fiyatları yükseltip fırsatçılık yapıyorlar. En azından 2-3 ay az kar edin, hatta şöyle ki, hiç kar etmeyin. Her şey para değil. Şu anda en azından devletimize, milletimize destek çıkmak için. Üretmek, üretimi durdurmamak açısından bizler bunların bilincindeyiz ama yem sanayicisi ‘Ben ölmeyim de kim ölürse ölsün' derdinde. Böyle bir anlayış olamaz. 1 ayda 3 kere zam yapılmıştır. En azından son yapılan zammın kaldırılması gerekiyor. Son yapılan zam 5 lira gibi bir rakam. Yüzde 5'e tekabül ediyor. Üreticiler gerçekten zorlanıyor sanayicilerde devlet ve milletin yanında olduklarını hissettirsinler.

Biz birlik ve hastane yönetimi olarak bu salgın virüs nedeniyle ilimizde yapılması gereken acil durumlarda araçlarımız ve personellerimizle üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız.”