19 05 2022

Ulusoy: Çankırı’ya kan merkezi kazandırmayı planlıyoruz

2022 OCAK/IMG_8417 - Kopya.JPG

Türk Kızılay Çankırı Şubesi Başkanı Ahmet Ulusoy, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle basın mensuplarını ağırladı.

Türk Kızılay Çankırı Şube Başkanı Ahmet Ulusoy 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutlamak ve 2021 yılı faaliyet raporunu paylaşmak amacıyla basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Ulusoy, kan ihtiyacında bazı yanlış bilgilerin olduğunu belirterek, “Kan ihtiyacı olunca sosyal medyadan paylaşımlar yapılıyor. Bilgi kirliliği de çok olabiliyor. Bu doğru değil. Kan talebiniz olduğunda, ilk yapmanız gereken hastanede hemşirenize yada bilgi işlemciye kan talebinizi yaptırmak. Birinci işlem bu. Daha sonra hastane talep edecek. Sonra hastane Kızılay arasında iletişim başlıyor. İnsanlarımız bu konuda bilinçli olmalı. Bizlere ulaşanlara da telefonlarımız 24 saat açık.” dedi.

Ulusoy, şehir merkezinde kan merkezi yapmayı planladıklarını aktararak, “Şehir merkezinde uygun bir yerde kan merkezi yapmayı planlıyoruz. Meydan projesine göre yerimizi belirleyeceğiz. Meydan yapılırsa orada biz kan merkezi için yer istiyoruz. Talebimizi bu yönde ilettik. Yunus AVM, belediye önünde Halk Bankasının orada kan toplama aracımızla kan bağışı alıyoruz. Sabit bir yer olsa daha farklı olacak, daha çok olacak. Ahmet Yesevi meydanını da alternatif olarak düşünüyoruz.” diye konuştu.

Ulusoy, 2021 yılında yapılanlarla ilgili olarak da şunları söyledi:

“Değerli Basın Mensupları öncelikle büyük fedakarlıklarla yaptığınız 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününüzü kutluyorum. 2021 gönüllülük yılı ilan edilerek yıl boyunca gönüllülük çalışmalarını arttıracak çeşitli faaliyetler ve uygulamaları ilimizde hayata geçirdik. Yönetim kurulumuz, gençlik teşkilatımız, kadın teşkilatımız ve gönüllülerimizle birlikte 2021 yılında yaptığımız faaliyetleri kısaca size anlatmak istiyorum. Tüm Dünyada olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan ve 2021yılında da etkisini devam ettiren Covid-19 salgınına karşı gerek devletimiz tarafından verilen gerekse ilimizde yürütülen çalışmalarda aktif görev aldık. Yemek desteği ve ulaşım desteği başta olmak üzere verilen tüm görevleri titizlikle yerine getirdik.

2021 Gönüllülük yılı kapsamında Genç Kızılay Teşkilatımız tarafından yıl boyunca akran eğitimleri düzenlendi. İlimizde meydana gelen yangınlarda konteyner, eşya ve gıda yardımlarımızla yaraları sarmaya çalıştık. Kandillerde, dini gün ve gecelerde halkımız ikramlarda bulunduk. İlimizde faaliyet gösteren kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarına destek olduk. Her yıl olduğu gibi 2021 yılında da Ramazan ayında gıda kolisi ve yemek dağıtımımız devam etti. 11 Haziran 2021 tarihinde iyilik çınarı Kızılay’ımızın 153. Kuruluş yıldönümünü coşkuyla kutladık. 13 Haziran 2021 tarihinde İstiklal Yolu Etkinlikleri kapsamında Çankırı Motosiklet Derneği ile beraber düzenlediğimiz etkinlikte katılımcılara ikramlarda bulunduk. Geleceğimizin teminatı çocuklarımız için yıl boyunca etkinlikler düzenledik. 2 Temmuz 2021 tarihinde Eldivan ilçemizde düzenlenen Oryantiring yarışmalarında katılımcılara ikramda bulunduk. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliklerinde Merkez ve Şabanözü ilçelerimizde düzenlenen programlarda görev aldık.

12 Ağustos 2021 tarihinde komşu ilimiz Kastamonu Bozkurt ilçesinde ve çevresinde meydana gelen sel felaketinde yaraları sarmak için tüm imkanlarımızla seferber olduk. Önemli günlerle Milli Bayramlar, Belirli gün ve haftalarda çeşitli etkinliklerde bulunduk. Sessiz dostlarımız sokak hayvanlarımızı unutmadık. Onlar için de çeşitli etkinlikler düzenledik.

‘18 Eylül Dünya Temizlik Gününde Çöpler Doğaya Değil, Çöp Torbasına’ diyerek kampanyaya destek olduk. 12 Ekim 2021 tarihinde Türk Kızılay Genel Başkanımız Sayın Dr. Kerem Kınık bey’i ilimizde ağırladık. 24 Ekim 2021 tarihinde Türk tarihinin dönüm noktalarından Kurtuluş savaşımızın kazanılmasında önemli rol oynayan Tarihi İstiklal Yolu Yürüyüşüne katılarak geçmişimizi yad ettik.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliklerine coşkulu katılım sağladık. 29 Ekim – 4 Kasım Kızılay Haftası etkinliklerini dolu dolu coşkuyla kutladık. 9 Kasım 2021 tarihinde Gönüllülerimize yönelik Afet Malzemelerini Tanıma ve Çadır Kurma Eğitimi gerçekleştirdik. Türk Kızılay Çocuk Koromuzu kurduk ve çalışmalara başladık. Sınav haftalarında Üniversite öğrencilerimize sıcak çorba ikramında bulunduk. Merkez, İlçelerimiz ve köylerimizde okullarımızı ziyaret ederek çeşitli yardımlarda bulunduk. İhtiyaç sahibi ailelere sosyal inceleme, yerinde tespit ve yardım faaliyetlerimiz yıl boyu devam etti. Gönüllülerimize yönelik eğitim faaliyetlerimiz yıl boyu devam etti. Kan Bağış araçlarımız yıl boyunca ilimizde ve ilçelerimizde kan bağışı topladılar.

Değerli basın mensupları 2021 yılı faaliyetlerimizi kısaca özetlemeye çalıştım. Tüm dünyada etkisini artırarak sürdüren pandemi, kırılan tedarik zinciri, ekonomideki dalgalanmanın ortaya çıkardığı mağduriyetlerin toplumdaki etkisini azaltmayı hedefleyen Kızılay, 2022 yılını da ‘Dayanışma Yılı’ olarak ilan etti. İnşallah 2022 yılında hep birlikte faaliyetlerimize devam edeceğiz. Çalışmalarımızda bizlere gerek bağışlarıyla gerekse manevi olarak destek olan hemşehrilerimize çok teşekkür ediyorum. Ahirete göç eden Kızılaycılarımıza Allah’tan rahmet yaşayanlara sağlık ve sıhhat diliyorum. 2022 yılının hayırlara vesile olması temennisiyle katılımlarınız için teşekkür ediyor gününüzü tekrar kutluyorum.”

Ulusoy son olarak, “2022 de Ilgaz’da su fabrikasını hayata geçirmek istiyoruz. Önceliğimiz bu. İlçelerde şube oluşturmaya başlayacağız. İlk olarak Kurşunlu ilçesini tekrar aktif hale getirmek istiyoruz.” dedi.