07 12 2021

Ülkü Ocaklarından anlamlı sergi

2021 subat/IMG_6866.JPG

Ülkü Ocakları Çankırı İl Başkanlığı Asena Birimi tarafından “20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü” temalı fotoğraf sergisi açıldı.

Yunus AVM’de gerçekleştirilen sergi açılışına Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen ve eşi Betül Esen, MHP Merkez İlçe Başkanı Mahmut Doğar, MHP Kadın Kolları Başkanı Huriye Yılmaz, Ülkü Ocakları Başkanı Alperen Şahin, partililer, vatandaşlar, aileler ve çocuklar katıldı.

Açılış öncesi selamlama konuşması yapan Ülkü Ocakları Başkanı Alperen Şahin, “20 Kasım tarihi Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 1989 yılında onaylanan Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ile birlikte özellikle savaş ve yoksulluğun hüküm sürdüğü coğrafyalarda yaşam mücadelesi veren çocukları korumak ve koşullarını iyileştirmek için Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kabul edilmiştir. Bu itibarla 20 Kasım tarihi çocuk haklarının yasalarca tanınmasının kutlandığı bir gündür.” dedi.

Şahin, çocuklara güzel bir gelecek hazırlamamız gerektiğini belirterek, “Tüm çocukların doğuştan sahip olduğu eğitim, beslenme, sağlık, yaşama, barınma ve korunma hakkı vardır. Ancak ne yazık ki dünyada hala birçok coğrafyada çocuklar istismara maruz kalıyor, açlıkla imtihan oluyor, savaşların gölgesinde hayata tutunmaya çalışıyor.  Ülkemizde de maalesef çocuklarımıza yönelik cinsel istismar, erken yaşta evlenmeye zorlama, eğitim hakkından mahrum bırakma, çalışmaya zorlama gibi zorbalıklarla karşılaşabiliyoruz. Çocuklarımız bugünün yarını, yarının umududur. İyi yetişen bir nesil de milletin teminatıdır. Dünyada ilk çocuk bayramını olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı ilan eden bir geleneğin takipçisi olarak onlara sağlıklı, huzurlu, mutlu bir gelecek hazırlamak da biz yetişkinlerin görevidir. Çocuğa sahip çıkamazsak medeniyetimiz ile övünmeye hakkımız kalmayacaktır.” diye konuştu.

Çocuklara her zaman sahip çıkacaklarını aktaran Şahin, şöyle devam etti: “Bizler Çankırı Ülkü Ocakları olarak ‘Çocuklar Gülerse Dünya Güler’ sloganını kendimize şiar edindik. Çocuklarımızın mutlu bir Çankırı’da, mutlu bir Türkiye’de yaşaması için elimizden gelenin hep bir fazlasını yapmaya çalışacak, bütün gayret ve enerjimizi onlar için harcayacağız. Geleceğin lider ülkesi Türkiye’nin temellerini oluşturan çocuklarımıza her daim sahip çıkacağız.

Bu kapsamda en son geçtiğimiz günlerde Dünya Çocuk Kitapları Haftası vesilesiyle çocukların yüzünde bir nebze tebessüm oluşturmak ve onları okumaya teşvik etmek amacıyla kitap dağıtımı gerçekleştirdik. Bugünde Dünya Çocuk Hakları Günü vesilesiyle böyle bir sergi açmayı uygun gördük. Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına dair sözleşmesinin öne çıkan maddelerini derlediğimiz bu çalışma ile çocuk haklarını bir kez daha güçlü bir şekilde vurgulamayı amaçladık.  SMA Tip 1 Hastası minik yarenimiz Ömer Alp’in en temel haklarına kavuşabilmesi için desteklerinizi sürdürmenizi istiyorum. Bu duygu ve düşüncelerle başta ülkemiz çocukları olmak üzere tüm dünya çocuklarının Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutluyor, mutlu bir geleceği el birliğiyle inşa etmeyi temenni ediyorum. Ne Mutlu Türküm Diyene!”

Şahin’in konuşması sonrası 24 eserin yer aldığı sergi açıldı ve katılımcılar tarafından gezildi.