30 11 2020

Tuz mağarasının sporculara faydası bilimsel olarak kanıtlandı

AĞUSTOS 2020/06CANKIRI1.jpg

ÇANKIRI’da, Tokyo Olimpiyat Oyunları için kampta bulunan Türkiye Boks Milli Takımı, bugün itibariyle çalışmalarını noktaladı. Yerin 150 metre altında bulunan 5 bin yıllık tuz mağarasında antrenman yapan sporculara uygulanan testlerde, mağaranın sporculara olumlu katkı yaptığı bilimsel olarak kanıtlandı.

Türkiye Boks Milli Takımı, 2021 yılına ertelenen Tokyo Olimpiyat Oyunları öncesi 16 Eylül’de başladığı Çankırı'daki kamp çalışmalarını bugün itibariyle noktaladı. 26 Eylül itibariyle de yerin 150 metre altında bulunan 5 bin yıllık tuz mağarasının sporcu gelişimlerine katkısı olup olmadığı Çankırı Karatekin Üniversitesi Yapraklı MYO Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Dr. Öğretim Görevlisi Mehmet Söyler ile Kırıkkale Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan Deliceoğlu’nun üzerinde çalıştığı proje ile araştırıldı. Mağaraya girmeden ön test değerlendirmesi yapılan sporcular, antrenmanlar sonucunda bugün sabah tekrar teste tabi tutularak performanslarında gelişim olup olmadığı değerlendirildi. Doç. Dr. Gökhan Deliceoğlu, tuz mağarasının sporcular üzerinde olumlu katkıları olduğunu bilimsel olarak kanıtladıklarını söyledi.

Deliceoğlu, sonuçların mutluluk verici olduğunu belirterek, “Tuz mağarasında sporcular antrenman yaptı. Bu yüksek yoğunluktaki antrenmanların amacı tuz mağarasının nefes etkisinin en yüksek şekilde hissedilmesi amacıyla yapıldı. Bu sporcular mağarada hem direnç hem de dayanıklılık antrenmanları yaptılar. Karşılığında da bir son testimiz oldu. 2 test arasındaki farka bakarak sporcuların gelişimlerini gözlemlemeye çalıştık. Bazı parametrelerimiz vardı bunlardan bir tanesi dayanıklılık parametresi. Diğer parametrelerde kuvvet ve denge tarzında parametrelerdi. Dayanıklılıkta belirli bir noktada gelişme gözlemledik. Ama 9 günde yüksek yoğunlukta antrenmanda elde ettiğimiz yüzde 2’lik yüzde 4’lük bir etki olduğunu görüyoruz. Eğer kamp dönemi uzasaydı bu etkinin daha fazla olacağını düşünüyoruz.” dedi.

Deliceoğlu, test sonuçlarının bilimsel anlamda etik kurulu raporu alınacağını söyledi.

Türkiye Boks Milli Takım Başantrenörü Seyfullah Dumlupınar da şunları söyledi: “Çankırı tuz mağarasında yoğunluk antrenmanları yapıyorduk. Amacımız tuz mağarasındaki havanın ve iyotun sporculara performans yönünden katkısını bilimsel olarak kanıtlamaktı. Bugünkü yapılan testlerin sonuçlarında sporcuların performanslarında artış gördük ve bu çok sevindirici bir olay. Neticesinde burada yapmış olduğumuz antrenman çok kısa bir süre ama kısa sürede bile yüzdeli olarak verim almamız bizi gerçekten memnun etti. Ben inanıyorum ki bundan sonraki dönemlerde tuz mağarasında oluşturulacak spor ortamıyla, spora ve sporculara çok katkı sağlayacak.”

 Gençlik ve Spor İl Müdürü Sadık Ak, mağaranın sporculara olumlu katkı yapmasının önemli bir olay olduğunu dile getirerek, “Tuz mağaramızı sportif anlamda nasıl değerlendirebilir şeklinde arkadaşlarımızla fikir alış verişi yapıyorduk.  Yetkili makamlarımızla bu konuyu zaman zaman paylaştık. Onlardan aldığımız güçle tuz mağarasının sporculara ne gibi katkısı var diye bunu bilimsel olarak ortaya koymak istedik. Boks milli takımımızın Çankırı’da kamp yapmış olması bu süreci de hızlandırdı. Bu testleri kamp yapan milli takım sporcularına testler yaparak performans çalışmalarını kamp faaliyetlerini tuz mağaramızda gerçekleştirerek testler alarak bunu bilimsel olarak kanıtlamak istedik. Gerekli alt yapıyı hazırlayarak çalışmalara başladık. Tuz mağarasında antrenmanlar bugün bitti. Bugün açıklanan sonuçlara baktığımızda tuz mağarasının sporcularımızın performansına önemli bir katkı sağladığını gördük. Bu şimdi bir çalışma biz milli takımla yetinmeyeceğiz. Diğer spor branşlarında da benzer çalışmaları yapacağız. Tuz mağaramızı spor salonuna dönüştürerek bu çalışmaları performans testlerini tekrar tekrar yaparak daha ciddi şekilde bunu daha ciddi bir şekilde ortaya koymuş olacağız. Şüphe götürmeyecek şekilde ispatlanmış olacak. Bu sağlandığında tuz mağarası dünyaya açılan bir kapımız olacak Çankırı olarak. Bunun dünyaya duyurulması da gerekiyor.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, çalışma arkadaşlarımızın özverili çalışmasıyla bu noktaya geldi. Emeği geçen herkese, milletvekillerimize belediye başkanımıza, Ahmet çınar hocamıza, üniversiteden akademisyenlerimize çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Yıldız Bayan Boks Milli Takım Başantrenörü ve Proje Koordinatörü Ahmet Çınar da şunları söyledi:

“Binde bir oranında da olsa tuz mağarasının performans artırımını görmüş olduk. Tuz mağarası performansı arttırıyor. Bunu akademik yayın ve makalelerle hocalarımız destekleyecek. Dünya literatürüne sokmaya çalışacaklar. Bizim amacımız tuz mağarasının, sporcu performansını arttırdığını ispatlayıp spor turizmine kazandırmaktı. Bunu bilimsel olarak kanıtlamış olduk. İnanıyorum ki tam anlamıyla tuz mağarasında oluşabilecek spor alanı bizleri Çankırı’nın ufkunu açıp spor turizmine açacağı kanaatindeyim. Bu anlamda güzel bir çalışma oldu. Bu projenin en büyük mimarı sayın genel müdür yardımcımız Murat Kocakaya beye, boks federasyonu başkanımız Eyüp Gözgeç’e çok teşekkür ediyorum.

Yeterli salon şartlarının tuz mağarasında oluştuğu müddetçe bütün spor branşları burada ilerleyen dönemde sıraya girecekler. Bu bizim için son derece önemli. Biz de küçük bir katkı sağlayabilirsek ne mutlu bize. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”