30 11 2020

Tuz mağarasında bilimsel çalışma

AĞUSTOS 2020/26CANKIRI1.jpg

Çankırı’da bulunan 5 bin yıllık tuz mağarasının sporcu gelişimlerine katkısını bilimsel olarak kanıtlamak için Türkiye Boks Milli Takımı, 5 Ekim tarihine kadar tuz mağarasında antrenman yapacak. Bugünkü ilk antrenman öncesi sporcuların ön test değerlendirmeleri yapıldı ve 5 Ekim’de son test yapılarak, tuz mağarasının sporcular üzerinde katkısının olup olmadığı bilimsel olarak kanıtlanacak. 

Daha önce yaptıkları antrenmanlarda sporcu performansının arttığını gören Yıldız Bayan Boks Milli Takım Başantrenörü Ahmet Çınar'ın önerisi üzerine Çankırı'daki tuz mağaralarında bilimsel bir çalışma başlatıldı. Çankırı Karatekin Üniversitesi Yapraklı MYO Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Dr. Öğretim Görevlisi Mehmet Söyler ve Kırıkkale Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan Deliceoğlu’nun üzerinde çalıştığı projede, 2021 yılına ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları öncesi Çankırı'da kamp çalışmalarını sürdüren Türkiye Boks Milli Takımı sporcuları üzerindeki olumlu gelişimleri değerlendirilecek.

Tuz mağarasında gerçekleştirilen antrenman sonrasında gazetecilere açıklamada bulunan Çankırı Karatekin Üniversitesi Dr. Öğretim Görevlisi Mehmet Söyler, “Sağlık ve spor turizmi faaliyetlerinden birisi olan speleoterapi ve tuz mağarasındaki aktiviteler, tuz mağarasına sahip ülkelerde yaygınlaşmaya başladı. Buradaki amacımızda Türkiye’nin en büyük tuz rezervine ve bütünlük hacmine sahip Çankırı’daki tuz mağarasındaki sportif performansa katkısı ve gelişimi faydası olup olmadığını ispatlamaya, kanıtlamaya çalışıyoruz. Bu sayede hem ilimizi tanıtmış olacağız ulusal ve uluslararası alanda hem de tuz mağaralarında sportif aktiviteleri yaygınlaştırmış olacağız.” dedi.

Dr. Öğretim Görevlisi Söyler, tuz mağarasında 5 Ekim’e kadar çalışacaklarını belirterek, “İlimizde bulunan Türkiye Boks Milli Takım sporcularının ön test değerlendirmelerini yaptık. Bugünde tuz mağarasında start verdik. 5 Ekim’e kadar sabah antrenmanlarını burada yapacaklar bizim verdiğimiz program doğrultusunda. 5 Ekim itibariyle de son test değerlendirmesini yapıp aradaki farkı rapor halinde, Sağlık Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, valiliğimiz, belediye başkanlığımız ve üniversitemize sunarak sonlandırmayı hedefliyoruz. Buradaki amacımız da sporcuların akciğer kapasiteleri üzerindeki etkisi araştıracağız, kan hemoglobin değerlerindeki etkisini araştıracağız. İçerdeki kirlenmemiş temiz havanın sporcular üzerindeki etkisini ölçmeyi düşünüyoruz. Bunun etkisini hep birlikte göreceğiz.” şeklinde konuştu.

Türkiye Boks Milli Takımı Kuvvet ve Kondisyon Antrenörü Taner Koçbay da, “Sporcuların akciğer kapasitesinde bir gelişim oluşup olmayacağını gözlemlemek amacıyla antrenmanlarımıza burada başladık. Ben sporcularımın burada maksimum oksijen tüketimini yani zorlu bir egzersiz esnasında tüketeceği oksijen kapasitesinin artacağını düşünüyorum. Bu da bizim sporcularımızın ring esnasında dinlenme aralığında daha hızlı toparlanmalarına vesile olacaktır. Bizim öngörümüz katkısı olacağı yönündedir. Buranın sporcular üzerindeki etkisi kanıtlandığında sadece bizim tercih sebebimiz değil dünyadan birçok branştan talep gelebilir. İnşallah turistik açıdan da sportif açıdan da Çankırı’da güzel faaliyetler düzenlenecektir. Buranın sporcular üzerindeki etkisi kanıtlandığında sadece bizim tercih sebebimiz değil dünyadan birçok branştan talep gelebilir. İnşallah turistik açıdan da sportif açıdan da Çankırı’da güzel faaliyetler düzenlenecektir. Böyle bir ortamda daha önce hiç bulunmadım. Sporcularımızla beraber hissiyatlarımız aynı doğrultuda. Buradaki nefes alışı, hava ortam dışarıya göre çok farklı. Buraya gelmeyen insanlarımız ya da sporcularımız varsa en azından 1 kere gelip denemelerini tavsiye ederim. Başka branşlara da faydalı olacağına inanıyorum.” dedi.

SPORCULARIMDA OLUMLU GELİŞME GÖRDÜM

Yıldız Bayan Boks Milli Takım Baş Antrenörü Proje Koordinatörü Ahmet Çınar da şunları söyledi: "Biz Türk Bayan Boks Milli Takımı’nın Çankırı olarak alt yapısına sahip bir şehiriz. Öyle ki burada dünya şampiyonasında derece yapan Avrupa şampiyonu olmuş sporculara sahibiz. Ben 2015 yılında üniversitedeki hocalarımın desteğiyle akademik bir düzeyde performansı artırıcı sistemler üzerinde yoğunlaştım. Tuz mağarasından da sporcunun performansını artırabileceğini düşündüm. O anlamda bizim Çankırı sporcularını burada antrenman yaptırmaya başladım. Ve bunun nihayetinde performansını artırdığını gözlemledim. Fakat bunun bir geçerliliği yoktu.  Ben sürekli kan değerinde ve performansındaki artışı gözlemledim. Öyle ki bu Türkiye şampiyonalarında gözle görülür bir ivme gösterdi. Bu bende bazı şeylerde şimşekler çaktırdı.  Burada tuz mağarasında antrenman yapılması gerekliliğine karar verdim. O anlamda üniversiteden hocalarımla Çankırı Karatekin Üniversitesi Yapraklı MYO Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Dr. Öğretim Görevlisi Mehmet Söyler ve Kırıkkale Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan Deliceoğlu ile bu fikrimi paylaştım, onlarda çok hoşuna gitti. Mantıklı olabileceğini düşündüler. Bir akademik çalışma içine girdiler. Bu anlamda da güzel bir proje ortaya çıktı.

ALLAH’IN İZNİYLE BİLİMSEL OLARAK KANITLAYACAĞIZ

Bu projenin en büyük destekçisi Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Murat Kocakaya bize inandı, güvendi ve her türlü desteği sağladı. Federasyon başkanımız Eyüp Gözgeç‘in desteğiyle A milli spor takımımızı burada kampa aldık. Bu arada sporcular ön testlerden geçtiler. Bir şekilde antrenmanlar yapmaya başladılar. Bunun sonucunda ben defalarca gördüm ama bilimsel bir dayanağı yoktu. Bu bilimsel dayanağı da Allah’ın izniyle ispatlayacağız. Şehrimiz adına güzel bir kazanç olacağı kanaatindeyim.

BİLİMSEL OLARAK KANITLANIRSA, DÜNYA BURAYA GELİR

Biz zaman zaman Çankırılı boksörlerimizi antrenman yaptırdık başantrenör olmam hasebiyle. Milli takım kampını Çankırı’ya aldığımda da zaman zaman burada da antrenmanlar yaptık performansın arttığını gözlemledik. Ama akademik bir yere oturtabilme açısından bu bir ilk. Dünyada da yok denecek kadar örnekleri az. İnşallah bu projemiz neticesinde sporcularımızın performansının artırdığını ispatlarsak ki bunu ispatlayacağız Allah’ın izniyle. Spor turizmine açılacağı kanaatindeyiz. Sağlık turizmiyle ilgili daha önce çalışma yapıldı. Onun yanında da spor turizmine açılacağı kanaatindeyiz. Dünya buraya gelecek. Buna eminiz. Ulusal makale ve dergilerde de mağaranın faydaları anlatılacak. Hatırlarsınız İngiliz boks takımı burada kamp yaptı mağarada antrenman yapma fırsatı buldular. Biz bu sporcuların tekrar geleceğini de ümit ediyoruz. Çünkü çok beğendiler. Performanslarını kısada olsa artırdığını gösterdiler. Bir tanıtım aracı olarak tekrardan gelmek istediklerini söylediler. Öyle tahmin ediyoruz ki hocalarımızın uluslararası sunumlarıyla, sempozyumlarıyla şehrimizin ve tuz mağarasının tanıtımını yapacaklar. Buda bırakın Türkiye’yi dünyayı buraya çekecek. İnşallah bütün spor federasyonları da boks atletizm, güreş, jimnastik aklımıza gelebilecek bütün olimpik spor branşları şehrimize gelecek ve tuz mağarasında güç ve kondisyon yüklemesi antrenmanları yapacaklar. Buda şehrimize artı bir gelir kazandıracağı kanaatindeyim.”

Çınar, özellikle tuz mağarası projesinin yanı sıra diğer çalışmalarda da kendilerine ve spora her zaman destekçi olanlara teşekkür ederek, “Projemizin hayata geçirilmesinde ve bugüne kadarki çalışmalarımızda bizleri her zaman destekleyen ve yalnız bırakmayan Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Murat Kocakaya, Boks Federasyonu Başkanımız Eyüp Gözgeç, Valimiz Abdullah Ayaz, Milletvekillerimiz Muhammet Emin Akbaşoğlu ve Salim Çivitcioğlu, Belediye Başkanımız İsmail Hakkı Esen, Rektörümüz Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Sadık Ak, başkan yardımcıları, şube müdürlerimiz, müdür yardımcılarımız, AK Parti İl Başkanımız Abdulkadir Çelik, İl Genel Meclis Başkanımız Mustafa Çıbık, siyasi parti ve STK temsilcileri, üniversitede görev yapan tüm akademisyenlerimize ile herkese çok teşekkür ederim.” dedi.

Türkiye Boks Milli Takım sporcusu Batuhan Çiftçi de ilk defa tuz mağarasında antrenman yaptığını belirterek, antrenman boyuna ciğerlerinin açıldığını hissettiğini söyledi.