29 01 2020

Tuz mağarası yolu çöküyor!

Çankırı'da Hititler döneminden beri yaklaşık 5 bin yıldır tuz elde edilen mağaranın geçtiğimiz yıllarda yapılan yolunda çökmeler meydana geldi.

06082019/bzm3.jpg

Uzun yıllardır turizme kazandırılmak istenen tuz mağarası için ilk olarak 2006 yılında dönemin Çankırı Valisi Ali Haydar Öner tarafından Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü'ne proje yapıldı. Mağaranın ziyarete açılmasının ardından 2011 yılında da Çankırı Belediyesi tarafından bir girişim oldu. Proje çalışmaları bitirilemeyince, 2014 yılında KUZKA ve Çankırı Valiliği işbirliğinde yaklaşık 2,8 Milyon TL sözleşme bedelle hazırlanan, 24 ay içinde bitirilmesi beklenen proje çalışmaları da başladıktan bir süre sonra yarıda kaldı. Uzunca bir süre çalışmaları bekletilen tuz mağarasının, Çankırı Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda, mağara dışına 15 bin metreküp otopark dolgusu yapıldı ve mağaranın sağlık ve turizm merkezi haline getirilmesi için adımlar tekrar atıldı. 
İl merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta Çankırı’nın en önemli turizm kaynağı olan, sadece söylemlerimizle yaptığımız reklamlarda ve hediyelik eşyalarımızda en ön sırada bulunan kaya tuzunun merkezi tuz mağarası yolunda ise yer yer çökmeler meydana geliyor. Çankırı’yı bilmeyen vatandaşların şehir merkezinden kimseye sormadan mağaraya gitme imkanı da yok. Çankırı merkezden mağaraya kadar olan alanda araç sürücülerini yönlendirecek tabelalar, reklam amaçlı billboard yol üzerinde yer almalı. Reklamı yapılmayan, doğru düzgün yolu olmayan tuz mağarasını da kaderine terk etmeyelim. Tuz mağarası, tuz lambasından ibaret değil.

Çankırı’nın yanı sıra ülkemizde Kırşehir ve Nevşehir ile Romanya, Polonya ve son olarak yeni keşfedilen İsrail’deki tuz mağaraları turist çekme konusunda bizden bir hayli önde bulunuyor.