23 09 2021

Türk Kızılayı Çankırı’da önemli projeler yapacak

galeri/IMG_5293.JPG

 

Türk Kızılayının 153. Kuruluş yıl dönümü nedeniyle basının mensupları ile bir araya gelen Çankırı Şube Başkanı Ahmet Ulusoy, Çankırı genelinde yapılan ve yapılması planlanan önemli projeleri paylaştı.

 

 

Başkan Ulusoy, kadın kolları oluşturduklarını ve görevine başladığını aktararak, “Kızılay kadın kollarını etkinleştirdik. Aktif görevlerine başladılar. Kızılay sahaya inip saha hâkimiyetini bayanlar üzerinden kurmaya başlıyor. Kızılay olarak bizim hedef noktamızda ekonomik zorluğu bulunan ihtiyaç sahipleri, mazlumlar. Bunları en büyük teşkil edenlerde evlerde bayanlar. Bayanlara ulaşmamız kadınlar üzerinden hedefleniyor. Kadın kollarımız daha önce derneklerde çalışmış tecrübeli insanlar. Bizlerin yükünü biraz daha kadın kollarımız alacak. Bizim ulaşamadığımız veya bize rahat ulaşamayan kesime birlikte ulaşacağız. Çankırı insanına çok daha faydalı hizmetler vermek için görev yapacağız. 153 yıllık mazisi olan bu büyük kuruluşu inşallah bizden sonrakilere hedef büyüterek bayrağı teslim edeceğiz.” dedi. 

 

Ulusoy konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ramazan ayında ciddi faaliyetlerimiz oldu. Hedef kitlelerimiz biraz geliştik, nakdi yardımları çoğalttık. Pandemiden dolayı özellikle tam kapanmadan dolayı mağdur olan esnafa bağlı oldukları odalar ve Çankırı Valiliği’nden bilgiler alarak çay ocağı işletmeleri, kahvehaneciler, lokantalarda çalışan bulaşıkçı ve garsonlara ulaşarak her birine 500 lira nakit, 250 liralıkta gıda çeki olarak dönem dönem yardımlar yaptık. İstanbul’dan bir hemşerimiz ciddi gıda yardımında bulundu. Onları dağıttık. Merkezde gıda çeki yardımı dağıtmaya devam ediyoruz. Kurban Bayramı öncesinde yardımlarımız devam edecek. Kadın Kollarımız çalışmalarını tamamladı. 15 gün içinde 600 aileye 250 liralık gıda çeki yardımlarımızı dağıtım tamamlamayı hedefliyoruz.

 

ILGAZ’A DEPO YAPILACAK

 

Ilgaz’da depo yerimiz oluşturuldu. Bakan beyden onayı aldık. AFAD Müdürümüz takip ediyor. Lojistik merkezimi açıyoruz.

 

Su fabrikası ile ilgili olarak kamusal alandan 30 dönümlük yer aldık. Yatırım maliyetimiz 110 milyon lira idi 150 milyona çıktı. Şuan Kızılay gazoz üretimine başladı. Piyasadan da çok iyi bir karşılık buldu. Şimdi gazoz yatırımını da buraya kaydırdılar. Dolayısıyla buraya yatırımları 200 milyon lira oldu. Önümüzdeki ay temel atma töreni olacak. Temel atmayı sade yapacağız ama açılışa hedefimiz Cumhurbaşkanını davet etmek. Suyumuz Türkiye Cumhuriyetlerine gidecek.

 

Anaokulunu teslim ettik. Milli Eğitim Müdürlüğü kurucu müdür atadı. Sözleşme gereği binanın iç donanımlarını bilgisayarlarıyla birlikte teslim edecektik. Çevre düzenlemesini Milli Eğitim Müdürlüğü yapacaktı. Şuanda ihalesine çıkıldı. Eylül ayına yetişecek. Türk Kızılay Şubesi olarak oraya çocuklar için Trafik pisti hazırlayacağız. Projesi falan hazır. Çankırı’da bir iki anaokulunda boyanmış Trafik Pisti var. Biz kabloları alttan geçirerek mini trafik lambası ve yaya kaldırımı olacak. Çocuklar akülü arabaya binerek kırmızı ışıkta ve yaya geçidinde durmayı öğrenecek. Trafikte ne yaşanıyorsa onu inşallah oraya yapacağız.  Diğer anaokulundan çocuklarda günlük gelip orada trafik eğitimi alacak.

 

Ilgaz’a yeni şube açtık. Ilgaz E-80 hattının kilit noktası. Lojistik deponun yapılması, Gençlik Merkezi kazandırıldı. Bir otelde kiraladık. Oraya gençlik kampı açıyoruz. 110 öğrenciyi misafir edip 3 gün boyunca eğitim vereceğiz. Bu nedenle Ilgaz biraz daha öne çıktı.

 

ÇERKEŞ’TE DEPREMLE İLGİLİ ÇALIŞMA YAPILACAK

 

Çerkeş’te ise AFAD ile birlikte depremle alakalı iyileştirme yapacağız. Çünkü bizim gerçek ana fay hattımız Çerkeş. Çerkeş Belediyesi de proje ortağımız. Toplanma Merkezleri, o anki kaosun önüne geçilmesi için hizmet noktaları, otomasyon sistemi oluşturulacak. Şuanda Çerkeş’i pilot ilçe seçtik. Belediye kendi imar planlarında alanlarını oluşturuyorlar. Biz Çerkeş’teki her noktayı 2 şer konteyner koyacağız. Şimdi oraları muhtarlık binası gibi göstereceğiz, depremde toplanma merkezi ve bilgi işlem merkezi olacak.

 

Çankırı merkez içinde çalışmalar yapıyoruz. Bizim görevimiz konteynerlerin getirip yerleştirilmesi ve gönüllülerinin oluşturulması. Muhtarlarında binası yok. Bunları muhtarlara tahsis edeceğiz.

 

GERMECE YAKINLARINA KONTEYNER KENT

 

Kızılırmak’ta tarım işçileri konteyner kenti oluşturacağız. Germece köyü altına geçen sene 30 adetlik konteyner kent kurduk, çok güzel oldu. Şuan insanlar kalıyor. Kızılırmak’ta ise 50 ve üste olacak. AFAD Genel Müdürlüğü ve Kızılay Genel Müdürlüğü’nden onay aldık. Kızılırmak Belediyesi gerekli altyapıyı oluşturacak.”