Zeka oyunları sona erdi (21/02/2020 18:39) Uzatmada kazandık: 1-0 (19/02/2020 18:39) Çakır'dan Dinç'e sert eleştiri (19/02/2020 12:20) Sağlık-Sen üyeleri buluştu (18/02/2020 09:32) Hasan’ın artık işi ve evi var (17/02/2020 18:14) Temsilcimizde keyifler yerinde (17/02/2020 14:05) AK Parti’den vefa programı (17/02/2020 09:09) Başkan Esen müjdeyi verdi (17/02/2020 09:03) KÜP projesine destek (14/02/2020 10:44) Yandım ve Veli, toprağa verildi (13/02/2020 18:50)
23 02 2020

Tasarruflarımız tamamen israf ve savurganlığa yöneliktir

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Çivitcioğlu Medresesi’nde yerel ve ulusal basın mensuplarıyla buluştu. Gündeme dair önemli açıklamalarda bulunan Başkan Esen, “Personel maaşını ödemek için bankadan kredi alan bir yönetimden devraldığımız belediyeyi, şükürler olsun ki, kısa sürede icraat yapan ve borçlarını ödeyen bir belediye konumuna getirdik. Genel hesapta geçmiş dönemden kalan borçlardan 5 milyon 751 bin 673 TL borç eksiltmesi yapılmıştır.” dedi.

06082019/bzmmnset.jpg

Başkan Esen’e basın toplantısında başkan yardımcıları ve yetkililer eşlik etti. Başkan Esen, “Çankırı Belediye Başkanlığı görevini devraldığımız günden bu yana kentin kaynaklarının kent insanları için harcandığı sosyal, kültürel, ekonomik ve bilimsel alanda üretimi teşvik eden bir anlayışı Çankırı Belediyesi’nde hâkim kılmak için var gücümüzle gayret ettik. ‘yaptım oldu’ mantığını tamamen yerle bir edip bütüncül bir belediyecilik anlayışıyla ortak akıl ve kararla istişare kültürünü geliştirdik. Gereksiz harcama ve israfların önüne geçip belediyemizin öz kaynaklarını daha verimli kullanma gayretinde olduk.” diye konuştu.

Başkan Esen konuşmasını şöyle sürdürdü: “Göreve geldiğimiz Nisan ayından sonra iki aylık süreçte yaptıklarımızı yine bir basın toplantısında sizlerle paylaşmıştık. Belediyemizin bütçesinin ve işçi potansiyelinin doğru kullanılmaya çalışılmasından tutun da tasarruf tedbirlerimizden, ekonomik ve üreten bir Çankırı anlayışımızdan detaylı olarak bahsetmiştik. Bugün de Belediye çalışmalarımızın özellikle bütçe yönünden son durum raporunu paylaşarak tedbirlerimizin bizi nereden nereye götürdüğünün yol haritasına birlikte bakacağız.

Sözlerimin başında ifade etmek isterim ki, personel maaşını ödemek için bankadan kredi alan bir yönetimden devraldığımız belediyeyi, şükürler olsun ki, kısa sürede icraat yapan ve borçlarını ödeyen bir belediye konumuna getirdik. Genel hesapta geçmiş dönemden kalan borçlardan 5 milyon 751 bin 673 TL borç eksiltmesi yapılmıştır.

Çankırı Belediyesi bünyesindeki müdürlüklerimizin yıllık çalışma programları kapsamında 4 Nisan- 4 Ağustos ayları arasındaki 2017–18 ve 19 yıllarına ait ortalama bütçe gelir ve gider tutarlarını halkımızı bilgilendirmek adına karşılaştırmalı olarak hazırlandık. Tabloya göre Çankırı Belediyesi 2019 yılında dört aylık süreçte diğer yıllara oranla harcama tutarlarında büyük oranda tasarrufa gitmiş ve belediyeyi kâra geçirmiştir. Uygulamaya koyduğumuz araç havuz sistemi ile belediye araçlarının kullandığı akaryakıttaki tasarruf oranı geçmiş dönemle kıyaslandığında % 23 oranındadır.

Malzeme Alımları Kontrol Altında

Uygulamaya koyduğumuz tasarruflar Kültür ve Sosyal İşler ile Özel Kalem Müdürlüğü’nde yaygınlaştırılmış, gelişi güzel harcama ve malzeme alımlarının önüne geçilmiştir. Belediyemizin ihtiyaç duyduğu mal ve hizmetler oluşturulan satın alma birimi aracılığı ile yapılmaktadır. Mal ve malzeme alımdaki kar oranı da geçmiş döneme nazaran % 18 ile % 25 arasındadır. Muhasebe müdürlüğümüzün hazırlamış olduğu 2017, 2018 ve 2019 yıllarına ait resmi rakamları sizlerle paylaşmadan önce şunu özellikle belirtmek isterim ki, aldığımız tedbir ve uyguladığımız tasarruflar tamamen israf ve savurganlığa yöneliktir. Belediyemizin hizmet ve çalışmalarında hiçbir aksama olmamış aksine önceki dönemlere göre daha hızlı ve daha verimli hale getirilmiştir.

TOKİ 2. Etap anahtar teslimi, Büyük Otel Kavşağı U Dönüşü gibi kentin yıllardır çözülememiş problemlerini sonuca ulaştırmanın yanı sıra Çankırı’ya büyük ivme ve güç katacağına inandığımız Yer Altı Tuz Şehri ve Çankırı’mıza kazandıracağımız Belediye Sosyal Tesisi Projesi ile TCDD Parkı Projelerindeki çalışmalar da hızla devam etmektir. TCDD Parkı Projesi’nin % 31’lik bölümü tamamlanmıştır.

Bunların yanı sıra Park Bahçeler, Su İşleri ve Fen İşleri Müdürlüğümüz çalışma kapasitelerini yaklaşık % 20 oranında artırmış, halkımızın huzur ve mutluluğu için çalışmalarını sürdürmektedir. Göreve geldiğimizden bu yana ekiplerimiz; 4 bin 772 m² kaldırım parke imalatı, 3 bin 600 m²  yol parke imalatı, 4 bin 900 m²  bordür imalatı, bin 150 m2 engelli taşı, 8 bin 100 ton sıcak asfalt, 72 bin 500 m²  sathi kaplama, 930 m²  kalıp imalatı yapmış, ayrıca yeni yerleşim alanları için 2 bin 720 m yeni yol açmıştır. 

‘Acil Eylem Planı’ çalışmaları kapsamında içme suyundan meydana gelen arızaları, kayıp ve kaçakları en aza indirgemek ve bu şekilde etkili bir su yönetimi sağlamak istediğimizi belirtmiştik.   Su tüketiminde  % 57 kayıp kaçak oranımızı beş yıllık süreçte % 30’ların altına indirmeyi hedefliyoruz ki bu oran aynı zamanda yerel bir hedefin dışında milli bir hedeftir. Bu anlamda içme suyundaki kayıpların belirlenmesi için öncelikle belediye tesisleri, park ve bahçeler ile ilimizdeki ibadethanelere su sayaçları taktık. Kayıplarla mücadele çalışmalarımızı titizlikle yürütüyoruz.

Belediyemizin ‘Çankırı Tarihi Kent Merkezinin Korunması ve Turizme Kazandırılması’ ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün ‘Çankırı Kent Merkezinin Turizm Cazibe Merkezi Haline Getirilmesi’ projeleri KUZKA’nın onayladığı projeler arasında yerini aldı. İmzaladığımız protokol kapsamında Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA), her iki proje için yaklaşık 6 milyon TL hibe desteği sağlayacak. DSİ alt bölgesinde araçların rahat geçişi için belediyemizce yapılan araç köprüsünün çalışmalarını da tamamladık. 

Şeffaf ve katılımcı belediyecilik anlayışıyla birimlerimizin yaptıkları çalışmaları gerek yazılı ve görsel medya, gerekse sosyal medya aracılığı ile vatandaşlarımıza ulaştırıyoruz. Bugün de 2017, 2018 ve 2019 yıllarına ait gelir ve giderlere ilişkin resmi rakamlarla birlikte birimlerimizin çalışmalarını da özet olarak bilgilerinize sunuyoruz.”