25 01 2021

Süslü kadınlar pedal çevirdi

Çankırı’da, yaklaşık 150 kadın, 'Süslü Kadınlar Bisiklet Turu' etkinliği kapsamında bir araya gelerek, Karatekin Parkı’ndan yola çıkıp pedal çevirdi.

06082019/bzmsite2.JPG

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Çankırı Temsilcisi Eda Aytaç’ın öncülüğünde, 150 kadın, 'Süslü Kadınlar Bisiklet Turu' etkinliği için bir araya geldi. Süsledikleri bisikletleriyle farkındalık yaratmak için bir araya gelen kadınlara, bisiklet grupları, erkekler ve çocuklar da eşlik etti. Kadınları özgür bir şekilde topluma kazandırmak amacıyla yapılan etkinlik boyunca 150 kişilik grubun bisikletleriyle geçtiği yollar trafiğe kapatılırken, tur Elif Caddesi, Atatürk Anıtı istikametinde devam edip başladığı noktada son buldu. Çok sayıda polis ekibi de etkinlik süresince gruba eskortluk etti.

Etkinlikle ilgili açıklamada bulunan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Çankırı Temsilcisi Eda Aytaç, 2013 yılından beri bu etkinliğin yapıldığını bu yıl ise 14 ülke ve 120 şehirde gerçekleştirildiğini söyledi.

Bisiklete binerek dikkat çekmek istediklerini aktaran Aytaç, “Bisiklet çevreyi kirletmeyen doğa dostu bir ulaşım aracıdır. Dünyanın gündeminde de yer alan iklim değişikliğinin çevreyi doğayı kirletmemizin nedeni biz insanlarız. Doğanın dengesini bozduk ve şimdi bunu nasıl durduracağımızı düşünmemiz gerekir.” dedi.

Aytaç,  konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bisiklet yoğun kent trafiğine çözüm olabilir ve bir ulaşım aracı olarak algılanmalıdır. Eğer uygun bisiklet politikaları ve yollar olursa işe ve ulaşacağımız yere rahatlıkla bisikletle gidebiliriz. Biz de dünyanın birçok yerindeki hemcinslerimiz gibi günlük kıyafetlerimizle bisiklete binerek ulaşımımızı sağlayabiliriz. Buna dikkat çekmek amacıyla süslendik ve bisikletimizle yollara çıktık. 

Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında yapılan ‘Dünya Otomobilsiz Kent Günü’ne vurgu yapmak istiyoruz. Dünyanın birçok ülkesinde yapılan etkinlikler zincirine Türkiye’de kadınlarımız yıllardır öncülük etmektedir. Bizde Çankırı’da bisiklete binen kadınlar olarak motorlu taşıtların olmadığı yollarda bisiklete binmenin ne kadar keyifli olduğunu göstermek için buradayız.

Yollar sadece motorlu taşıtlara ait değildir. Yollarda bisikletlilere saygı istiyoruz. Motorlu araçların hiçe sayıldığı birçok insanı bisiklet kazalarında kaybettik, kendilerini rahmet ve saygıyla anıyoruz. Yollarda bisikletlerimizle çok ve görünür olursak motorlu araç sürücülerinin farkındalığının artacağını düşünüyoruz.

Kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Kadın toplumda görünür olduğu sürece o toplum nefes alır. Kadın korkmadan yollarda olmalı, toplumun her alanında var olmalı. Çünkü bisiklete saygı, kadına saygı, kadın bisikletliye saygı istiyoruz. İşte bu yüzden buradayız.”

Yapılan konuşmanın ardından katılımcılar bisikletlerini sürmenin keyfini çıkardı.