01 06 2020

Sopacı, 'Nüfus çok fazla'

Çerkeş Belediye Başkanı Sopacı:  Köylerimiz bayramlardan daha kalabalık, bu ürkütüyor

video/01CANKIRI2.jpg

ÇANKIRI'nın Çerkeş ilçesi Aliözü köyü, koronavirüs tedbirleri kapsamında 4 gün boyunca karantina altına alındı. Belediye Başkanı Hasan Sopacı, büyükşehirden gelen vatandaşlarla ilgili sorunlar olduğunu belirterek, “İlçemize şehir dışından gelen vatandaşlarımızla alakalı büyük sorunlar yaşıyoruz. Okulların tatil olmasıyla beraber vatandaşlarımız büyükşehirlerden Çerkeş’e akın etti. Şuan köyler ve ilçemiz, Ramazan ve Kurban bayramından daha fazla kalabalık. Bu kalabalık insanı ürkütüyor. Büyükşehirlerden bu virüs vakasından kaçıyorsanız, lütfen ilçelerimizi, köylerimizi, sevdiklerinizi ve vatandaşlarımızı bu işe bulaştırmayın. Valiliğimizin almış olduğu kararla ilçemize ve köylerimize geldiğinde 14 gün boyunca evlerinizde izole olun.” dedi.


Geçen 18 Mart'ta İstanbul'dan Çerkeş ilçesine bağlı Aliözü köyüne gelen bir kişi İstanbul'a döndükten sonra rahatsızlandı. İstanbul’da koronavirüs testi yaptıran vatandaşın testi pozitif çıktı. Bunun üzerine, İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla köy karantina altına alındı. Jandarma ekipleri köye ulaşımın sağlandığı yolda önlem alarak, giriş ve çıkışları kapattı. Sağlık ekipleri tarafından köyde yapılan taramada ise herhangi bir vakaya rastlanmadı. Köydeki karantina uygulaması ise bugün akşam 22:00 itibariyle sona eriyor.

Gazetecilere açıklamada bulunan Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı, Aliözü köyde herhangi bir vakanın olmadığını söyleyerek, “Çok zamanında ve hakikaten anında müdahale ile köyümüz karantina altına alındı. Bugüne kadar herhangi bir sıkıntı tespit edilmedi. Köyümüzün ihtiyaçları hem kaymakamlığımız tarafından hem belediyemiz tarafından hem de duyarlı vatandaşlarımız tarafından karşılanıyor. Muhtarımızla görüşüyoruz sorun olduklarında bizleri arıyorlar. Bizde sorunlarını gidermeye çalışıyoruz. Bu zamana kadar herhangi bir sorun yaşanmadı.” dedi. 

Koronavirüsün tehlikeli bir salgın olduğunu aktaran Sopacı, “Koronavirüs gerçekten çok tehlikeli bir salgın hastalık. Bunu hepimizi biliyoruz. Sürekli gündemde tutuluyor. Virüs görünmez, biz toplum olarak gördüğümüze inanırız.  Görmediğimiz bu virüsün ne kadar tehlikeli olduğunu bilmemiz gerekiyor. O yüzden hem Çerkeş’in hem Çankırı’nın hem de ülkemizin evde kalmasını özellikle istirham ediyorum.” dedi.

ŞEHİR DIŞINDAN GELENLER SORUN OLUŞTURUYOR

Sopacı,  ilçeye büyükşehirlerden gelen vatandaşlarla ilgili sorunlar yaşadıklarını belirterek, şunları kaydetti: “İlçemize şehir dışından gelen vatandaşlarımızla alakalı çok büyük sorunlar yaşıyoruz. Okulların tatil olmasıyla beraber vatandaşlarımız büyükşehirlerden Çerkeş’e akın etti. Şuan köyler ve ilçemiz, Ramazan ve Kurban bayramından daha fazla kalabalık. Bu kalabalık insanı ürkütüyor. Valiliğimizin almış olduğu kararla ilçemize ve köylerimize geldiğinde 14 gün boyunca evlerinde izole etmeleri istenildi. Bizde bu konuda zabıtalarımızla, emniyet müdürlüğümüzle, jandarmamızla uygulamalarımıza devam ediyoruz. Bugüne kadar diğer köylerimizde bir sorun yaşamadık inşallah da yaşamayız. Ancak çok tehlikeli ve ciddiye alınması gereken bir durum. Kesinlikle büyükşehirden ilçemize veya köylerimize geldiyseniz, büyükşehirlerdeki bu virüs vakasından kaçıyorsanız, lütfen ilçelerimizi, köylerimizi, sevdiklerinizi ve vatandaşlarımızı bu işe bulaştırmayın. Eğer onları seviyorsanız başka bir yerden geldiyseniz kendinizi izole edin.”

Sopacı, ilçede gerekli tedbirleri aldıklarını da belirterek, “İlçemizde koronavirüs vakası yaygın olmaması için tedbirlerimizi her gün alıyoruz. İlçe dezenfeksiyonu çarşıların, iş yerlerinin, organize sanayi bölgelerindeki iş yerlerimizin dezenfeksiyonuna dikkat ediyoruz. Bunun yanında 65 yaş üzerindeki vatandaşlarımız dışarı çıkmıyorlar, buna gayet güzel uyuyorlar. Onlarında her türlü ihtiyaçları da hem emniyet hem jandarma hem de zabıta ekiplerimiz tarafından karşılanıyor. Belediyemizin iş yerlerinde kiracı olan ve işyerleri kapalı olan vatandaşlarımızdan 3 ay süreyle kira almayacağız. Şuanda iş yerlerini devam ettiren vatandaşlarımızın da kiralarını 3 ay erteliyoruz.” şeklinde konuştu.