08 07 2020

Sokak hayvanları unutulmadı

kkkk/100048160_10158376346595789_1313129578658529280_n.jpg

Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle hayvanseverler, sokak hayvanlarının aç kalmaması için yiyecek ve su bıraktı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü personelleri ile Yerel Hayvan Koruma görevlisi tarafından bayram süresince uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında sokak hayvanlarını beslemek amacıyla 3 kişilik ekip kuruldu. Ekipte bulunan hayvanseverler tarafından il merkezinde bulunan sokak hayvanları için kuru mama, yiyecek ve su dağıtımı yapıldı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Yerel Hayvan Koruma görevlisi Murat Uzun, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Dayanışma Hayvan Hakları Federasyonu İl Temsilcisi ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Yerel Hayvan Koruma Gönüllüsü olarak bayramın ilk günü kent merkezinde bazı yerlere kendi imkanımla kuru mama dağıtımı yaptım. Sonrasında, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleriyle birlikte yiyecek ve su dağıtımı yaptık. Kenbağ Fidanlık mevki OGM’den hareket  ederek, Deveyolu istikametinden çevreye, çöp kutusu kenarlarına bakarak ve mama bırakarak Çankırı Küçük Sanayi Sitesi içinde  ve çevresinde kedi ve köpek mamaları verdik. Devamında Deveciler Mevkisine geçerek mahalle arasında sokaklarda beslemeler yaptık. Devamında alt yol çay kenarından devam ederek DSi Köprüsünün orada mama dağıtma yaptık. Ahmet Yesevi Camisi avlusu, Çarşamba pazarı önü ve Yunus AVM çevresinde yoğun olan güvercinler için buğday bıraktık. Tuzlu bağları TOKİ bölgesi ile kent merkezine kadar olan yerlerde ihtiyaca göre mama ve su dağıtımı da yaptık.”

Uzun, sıcak yaz günlerinde sokak canlarının unutulmamasını da isteyerek, “Ayrıca önümüzde yaz ayı var. Canlar susuz ve aç kalmaması adına ‘Onlar İçin 1 Kap Su 1 Kap Yemek’ Sloganı ile evleriniz dükkanlarınız önüne uygun alanlara su ve yemek bırakılmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Kendilerine destek olanlara teşekkür eden Uzun, “Burada emeği geçen ve her zaman desteklerini esirgemeyen 9. Bölge Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürümüz Hasan Kozan Bey ve personeline,  yine aynı şartlarda beslemelere destek veren Çankırı Belediye Başkanımız İsmail Hakkı Esen beye ve sokak hayvanları şehir barınağı personeline mama dağıtım ve besleme yaptıkları için teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.