09 08 2022

Şehit ve Gazi aileleri derneği, Sarıkamış’tan memnun döndü

2022 OCAK/IMG_20220109_140312.jpg

Dört günlük Kars ve Sarıkamış Ziyaretini Gerçekleştiren Çankırı Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri Çankırı'ya döndü.

Dernek Başkanı Yüksel Teke ve dernek üyelerinin katıldığı ziyaretle ilgili açıklama yapan Çankırı Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Teke, şunları kaydetti:

“Benim başkanlığında altı Şehit Babası ile Sarıkamış harekatının 107.yılı anma etkinliklerine katılmak üzere Uçakla yapmış olduğumuz seyahat sonucu, 7 Ocak 2022 Cuma Sarıkamış'a vardık. Sarıkamış Merkez Camiinde yatsı namazı sonrası, Diyanet İşleri Başkanımızın da olduğu Mevlit Programına katıldık.

Ertesi günü Sarıkamış'ın tarihi ve kültürel mekanlarının gezilmesi, Allahuekber dağına çıkılması ve iki bakanımız ile Genel Kurmay Başkanımızın da katıldığı Buzdan Heykelin açılış törenine katılım sağladık.

Kurşunlu Bereket Köyü Nüfusuna Kayıtlı Şehit P. Er. İsmet Erdoğmuş'un (Vatani görevini yapar iken 1961 yılında dört arkadaşı ile birlikte askeri araç kazası sonucu Hakk'a yürüyor) Sarıkamış askeri şehitliğinde olan mezarını ziyaret edip dua ettik. Oğlu Kıbrıs Gazisi Mehmet abimizde bizlere eşlik etti. Akşamında ise bir Otelde düzenlenen anma programında hazır bulunduk.

Ve büyük gün, 1914 yılının 15-22 Aralık tarihleri arasında  90 bin askerimizin bir kurşun dahi sıkmadan şehadet şerbetini içtikleri  Sarıkamış harekatının 107.yıl Anma programına katıldık. Yaklaşık 18-20 bin kişinin katıldığı Allahuekber dağlarından başlayan yürüyüşte Çankırı'dan giden şehit babalarımızda vardı. Gençlerin büyük önem verdiği ve coşkulu bir şekilde ellerinde uğruna can verdiğimiz bayraklarla yürümeleri bizlere gelecek için umut oldu. Adeta ‘Buzdan Harflerle Kalplere Tekrar Kazındı, Sizleri Unutursak Kanımız Donsun’ ibaresi. İnanıyorum ki! 107 değil 507 yılda geçse bu  necip Türk Milleti; ecdadına, vatanına, dinine, şehidine gazisine sahip çıkacaktır. Son günde Kars Kalesi ile Kanlı Tarabya'nın gezilmesi, Vali beyin Ziyareti ve 14. Mekanize Tugayında Mehmetçiklerle öğle yemeği yenilmesi ile gezimiz sonlandırıldı.

Çankırı Valimiz Sn. Abdullah Ayaz başta olmak üzere, Kars Valimiz Sn. Türker Öksüz'e, 14.Mekanize Tugay Komutanımız Tuğgeneral Sn. Hakan Tunç Paşama, Kars J. Kom. Kd. Alb. Hıdır Ayçiçek'e, Sarıkamış Kaymakamımız ile bizlere özverili bir şekilde hizmet sunan Personeline, şahsım ve Derneğim üyeleri adına çok teşekkür eder Şükranlarımı sunarım.”