08 07 2020

Pazar pazarında Cuma namazı kılındı

kkkk/29CANKIRI1.jpg

ÇANKIRI’da koronavirüs tedbirleri kapsamında camilerde yasaklanan Cuma namazı, 74 gün sonra ilk kez belirlenen camilerin avlusunda, meydanlarda ve açık alanlarda kılındı. Aksu Mahallesinde bulunan üstü kapalı pazar alanında vatandaşlar sosyal mesafe kurallarına uyarak Cuma namazını kıldı.

Vatandaşlar ellerinde seccadeleri ile birlikte maske ve eldivenleriyle namaz kılınacak pazar alanına geldi. Vatandaşlar, sosyal mesafe kuralına uyuyarak saf tutmaya başladı. Ayrıca dezenfektesi mümkün olmayan malzemeler üzerinde namaz kılınmasına izin verilmezken, vatandaşlar tek kullanımlık veya evlerinden getirdikleri seccadelerle namazlarını kıldı. Polis ve zabıta ekipleri de bölgede güvenlik önlemleri aldı.

Uzun bir aradan sonra Cuma namazı kıldığı için mutluluk duyduğunu belirten Sadık Yıldırım, “Uzun bir aradan sonra Cuma namazı kıldık. Şükürler olsun rabbime. Büyük bir sevinç var içimde. Yapacak bir şey yok, kurallara uyacağız. Umarım bir an evvel bu durumdan kurtuluruz.” dedi.

İsmail Duran ise hayatında böyle bir olayla karşılaşmadığını ifade ederek, “Çok memnun olduk Allah’a şükrüler olsun. Hayatımda ilk sefer böyle bir namaz kıldık. Rabbim bir daha böyle şey göstermesin, camilerde namaz kılmayı nasip etsin.” şeklinde konuştu.