07 12 2021

Öğretmenler Günü kutlandı

2021 subat/site1_2.jpg

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle ilimizde kutlama programı gerçekleştirildi.  Atatürk Anıtına çelenk sunulması ile başlayan program, 100. Yıl Kültür Merkezi Güzel Sanatlar Galerisi’nde “Öğretmen Ressamdır Biraz” temalı resim sergisi ile devam etti.

Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi tarafından hazırlanan program ise saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başladı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in kutlama mesajının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, “Bugün, Mustafa Kemal Atatürk'ün 24 Kasım 1928 yılında Millet Mektepleri' ne ‘başöğretmen’ olduğu günün hatırasına, 1981 yılından beri kutlana gelen ‘Öğretmenler Günü’dür. Bugün, kendilerini ülkemizin geleceğini inşa etmek için adayan, gönül coğrafyamızın mimarlarının anıldığı kıymetli bir gündür. Öğretmenler kılavuzdur. İşini ve yolunu bilen mihmandarlarla yolculuk, bizleri güvenle doğru hedeflere ulaştırır.” dedi.

Öztürk, öğretmenlerin önemli görev üstlendiğini belirterek, “Eğitim ailemiz, omuzlarında büyük sorumluluklar taşımaktadır. Bu sorumluluğu bizlere veren aziz milletimizin güveni, desteği en büyük güç kaynağımızdır. Unutulmamalıdır ki, sizleri ve bizleri yetiştiren; elimizden tutup bugünlere taşıyan öğretmenlerimizdir. Bu nedenle tüm mesleklerin anası, kaynağı sizlersiniz. Bizlerin varlığı, sizlerin emekleri sonucudur. Bunun içindir ki Mustafa Kemal Atatürk ‘Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır.’ diye ifade etmiştir. Bir insanı kurtarmanın, bir alemi kurtarmak kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. İyi eğitilen bir insan, huzurlu bir toplum, mutlu bir gelecek dernektir. Bunun için muhatabı insan olan öğretmenin, yapacağı hatanın telafisi de yoktur. Hatamızın, toplumun felaketi olacağını biliyoruz. Milletin geleceği için sizlere/öğretmenlerimize gerçekten ihtiyacımız vardır.” diye konuştu.

Eğitimin önemine değinen Öztürk, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bir harf yükü bir dağ yükü gibidir. Bir harf için kırk yıl köle olunuyorsa elbette ki bir harfin yükü de kırk yıllık emeğe eşdeğerdir. Harfte sembolleşen ilimdir, irfandır, erdemdir. Medeniyet de işte bu harfte gizlidir. Medeniyetin bütün yükü, bir harfin sorumluluğunu omuzlarında taşıyan öğretmenlerimizin üzerindedir. Bunun içindir ki;

Yükü, yolu, yolcuyu da güzel kılan; gönül bağını işin taa başında sağlam kurandır öğretmen. Küçük çocukların derdini küçük değil büyük görendir öğretmen. Bir insanı alıp; onu çözüp çözüp içindeki çocuğu bulandır öğretmen. Canlılığın ve sevincin sembolü oynayan çocuktur öğretmen; ekilmemiş tarlalara tohum saçandır öğretmen.

Oğul (kız ve oğlan) yuvanda ne görürse,  uçunca onu yapar.  Babanın yetiştirdiği çocuk akıllı, annenin yetiştirdiği çocuk ise becerikli olur. Oğul-kız küçüklükte ne öğrenirse,  yaşlanıp ölünceye kadar onu unutmaz. İnsan, küçük çocuk iken bilgi öğrenir ve büyüyünce,  dileğine kavuşur. Oğulda bütün olacak şeylerin olacağını gösteren bir belirtisi vardır;  küçüklükten itibaren büyüyünceye kadar belirti hep kendisini gösterir. Meyveyi, yiyecek nimetleri, çiçekte iken görmeli; her işte misal olarak, bunu örnek tutmalı."

Kıymetli konuklar, kıymetli öğretmenlerim; insan yaşadığı yere benzer, o yerin suyuna, o yerin toprağına benzer, her çocuk ama her çocuk yaşadığı ve yaşlanacağı yere benzer. Bizler bazen bu çocuk kime çekmiş, sorusunun cevabını bulamayacağımız yerlerde ararız. Biz ancak bize benzeriz. Biz kendimiz olursak, emin olunuz çocuklarımız da biz olacaklardır.

Kıymetli öğretmenlerimiz, sizlerin tutkunluğu şehrimize huzur veriyor. Vatandaşlarımız; umutları, yarınları olan çocuklarını, torunlarını bizlere güvenle emanet ediyorlar. Bu, bizler ve sizler için şereflerin en büyüğüdür. Bu şerefe nail olacak başka meslek grubu yoktur.

Sizler Çankırı' da ve ülkemizde ‘sizden adam olmaz’ zihniyetini yaymaya çalışarak, gençlerimizi bizden almaya çalışanlara inat, 'Siz dünyanın en iyi çocuklarısınız’ , ‘Sizden adam olur'; ' icat çıkarmayın' diyenlere karşın gençlerimize ' sizler geleceğin mucitlerisiniz '  diyerek onlara umut oldunuz. İyi ki varsınız ve bizlerlesiniz.

Bugün bildiklerini öğretenlerin günü, her insan her şeyi bilemez, kişiler bildiklerinden sorumludurlar; bu manada bilgi, kişiye öğreten olma sorumluluğunu da yüklemektedir. Öğretenler günü olması vesilesi ile başta şehit olmuş öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum, hasta olanlarına Mevla’dan şifalar diliyorum. Emekli olan eğitim çalışanlarımıza sağlık ve huzur dolu bir yaşam diliyorum. Görevlerine yeni başlayan öğretmenlerimize muvaffakiyetler diliyorum. Günümüzün kutlu, yarınlarımızın hep bugünümüzden daha umutlu olması dileğiyle.”

Öğretmenler Günü’nü kutlayan Vali Abdullah Ayaz ise, “Salonda bulunan öğretmenlerimizin, onların şahsında da başta ilimizde olmak üzere, yurdumuzun dört bir yanında büyük bir özveriyle görev yapan tüm öğretmenlerimizin, eğitime katkı sağlayan idarecilerimizin, yöneticilerimizin, çalışanlarımızın, Öğretmenler Günü’nü kutluyor, hayırlı, sağlıklı, huzurlu vazifeler diliyorum.” dedi.

Vali Ayaz, eğitime her zaman ihtiyacımız olduğunu aktararak, “Eğitim dünün en önemli meselesiydi, bugünün de en önemli meselesi, yarının da en önemli meselesi olmaya devam edecek. Ancak şunu biliyoruz ki sahip olduğumuz sistemin hiçbir önemi aslında yok. Sonuçta bu sistemi uygulayacak olan esasında öğretmenlerimiz. Onun için sizlerin, eğitim sistemimiz ne olursa olsun o sistemi sahaya yansıtmasına, özverinize, gayretinize, dün olduğu gibi bugün de ihtiyacımız var. Yarında ihtiyacımız olacak. Konuşmalarımda ifade ettiğim gibi ben, ülkemizin en büyük servetini, sahip olduğu beşeri sermaye olarak görüyorum. Bu beşeri sermaye eğer geleceğe iyi hazırlanır, iyi bir şekilde yetiştirilirse inşallah yarınlar, bugünlerden çok daha güzel olacak. Ülkemizde bugün güzel gelişmeler oluyorsa bundaki en büyük pay sahibi, bu işin mimarları sizlersiniz ve sizlerin mesai arkadaşları. Yarın da olacak. Göreceğimiz, hep birlikte şahit olacağımız güzel gelişmelerde sizlerin emekleri, gayretleri, özverileriyle sizlerin bugün sınıflarınızda bulunan öğrencilerin önümüzdeki süreçte ortaya koyacağı eserlerle olacak. Siz zaten bunun binlerce örneğine bugüne kadar sahip oldunuz. İnşallah genç arkadaşlarımız, bugün yemin edecek öğretmenlerimiz de önümüzdeki süreçte yetiştirdikleri öğrencilerin nelere sebep olacaklarını, neleri yapacaklarını zaten görecek. Onların ilerde kendilerine dönük belki teşekkür etmelerine şahit olacaklar. Ben tekrar başta ilimizdeki öğretmenlerimize, ilimizin köyünde, kasabasında, ilçesinde, merkezinde görev yapan ve sizlerin şahsında tüm yurtta görev yapan öğretmenlerimize, bugüne kadarki emekleri, gayretleri, özverileri için çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Öğretmenlerin sorunlarında her zaman yanlarında olduğunu ifade eden Vali Ayaz, şöyle devam etti:

“İdareci olarak ziyaret ettiğim okullarda da her zaman ifade ettiğim gibi bizim görevimiz her zaman sizin önünüzde herhangi bir engel varsa onu kaldırmak. Böylelikle sizin vazifenizi en iyi, en güzel şekilde yerine getirebilmenizi, işinize odaklanabilmenizi sağlamak. Onun için tekrar ifade ediyorum ki derdiniz, derdimiz. Arkadaşlarımız herhangi bir sıkıntıyı kendi içlerinde yaşamasın. Muhakkak bundan bizlere haberdar etsinler, inşallah bir çözüm bulur, eğer bizim gücümüz çözüme yetmiyorsa çözüm makamı neresiyse oraya iletir, orada takibini yaparız. Eğitim bizim en önemli meselemiz. Onun için okullarımızdaki herhangi bir eksiklik, aksaklık, arkadaşlarımızın yaşadığı sıkıntıdan muhakkak haberdar olalım. Ve inşallah onu el birliği içerisinde ilimizdeki diğer paydaşlarımızla beraber gidereceğimizi ben tekrar taahhüt etmek istiyorum. Bu vesile ile şehit öğretmenlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum. Gazi öğretmenlerimize acil şifalar diliyorum. Sizlere de hayırlı sağlıklı, huzurlu vazifeler tekrar temenni ediyor, sizleri saygıyla selamlıyorum. Tekrar gününüz kutlu olsun.”

Konuşmaların ardından mesleğe yeni başlayan öğretmenler, ellerinde Türk bayraklarıyla yemin etti. Ardından emekli öğretmenlere ve görevlilere hizmet şeref belgesi ve hediyeleri takdim edilirken, öğretmenler arası mangala yarışmasında dereceye girenlere de ödülleri verildi. Öğretmen korosu ile program sona erdi.

Programa Vali Abdullah Ayaz ve eşi Melike Ayaz, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Baro Başkanı Av. Mustafa Deniz, Emniyet Müdürü Yılmaz Delen, Jandarma Komutanı J. Albay Yusuf Mutlu Genç, Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, kurum müdürleri, siyasi parti ve STK temsilcileri, okul idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.