17 10 2021

Murat Uyar: Çankırı’ya kadın eli değecek, Çankırı değişecek

KASIM 2020/IMG_9790.JPG

Türkiye Değişim Partisi Çankırı İl Başkanı Murat Uyar, basın mensuplarıyla bir araya geldi. Başkan Uyar, belediye seçimlerine kadın başkan adaylarıyla gireceklerini de belirterek, “Biz kadın bir adayla belediye başkanlığı seçimlerine girmeyi düşünüyoruz. Biz Çankırı Belediyesi’ni kadın adayımızla alacağımızı düşünüyoruz. Adayımız hazırlanıyor. Çankırı’ya kadın eli değecek, Çankırı değişecek.” dedi.

Türkiye Değişim Partisi (TDP) İl Başkanı Uyar, partililerin de eşlik ettiği toplantıda basın mensuplarıyla buluştu. Uyar, şu an için iş başkanlığı binalarının bulunmadığını belirterek, “Çankırı’nın en büyük sorunlarından birisi emlak sorunu. Şu an partimizin bir yeri yok. Merkezi konumlarda bir yer bulamadık. Açıkta kaldık. Yer konusunu araştırıyoruz.” dedi.

Uyar, yerel basına önem verdiklerini aktararak, “Yerel basına çok önem veriyoruz. Sizler önemli işler yapıyorsunuz çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Bizlerin sesi oluyorsunuz. Vatandaşın doğru bilgiyi alma noktasında habersiz kalmaması noktasında özveriyle çalışıyorsunuz.” diye konuştu.

ÖĞRENCİLERİN YÜZDE 40’I GERİ GİDER

Şehrin sorunlarını bildiklerini ifade eden Uyar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye Değişim Partisi Çankırı İl Başkanlığı olarak şehrimizin sorunlarını, sıkıntılarını biliyoruz.  Sanayi, turizm, üniversite olmazsa şehrimizde sıkıntılar oluyor. Esnaflar zor zamanlar geçiriyor. Gelecek öğrenciler için barınma büyük sorun. Bazı boş duran binalar var, onlar tedarik edilebilir. Barınma sorunu giderilmezse gelen üniversite öğrencilerinin yüzde 40’ı geri gidecektir. Emlak sorunu büyük sorun inşallah ivedilikle çözülür.

ÇANKIRI’NIN SORUNLARINI BİLİYORUZ

Ekonomik sıkıntı büyük Türkiye genelinde. İktidarımız zamanında bunları çözeceğiz. Çankırı’nın sorunlarını belirledik, bunlar üzerinde çalışıyoruz. Çankırı’nın en büyük sorunu, unutulmuş olması, geri kalmış olması, beklenen ilgi ve alakayı, yatırımları almamış olması. En büyük sorunu yatırım alamamayışıdır. Bununla ilgili sorunları parti genel merkezimize bildiriyoruz. Sayın genel başkanımız, aktardığımız sorunlarda iktidarı döneminde muhakkak yatırımlar Çankırı’ya gelecek. Çankırı’da emlak sorunu, alt yapı sorunu, otopark sorunu var. ‘Çankırı Ankara’ya mı bağlı?’ denilmesi büyük sorun. En büyük sorunlardan bazıları bunlar. Bunlar üzerine çalışıyoruz. Biz Çankırı’yı tanıtmak için gittiğimiz yerlerde ilimizi anlatıyoruz. İktidarımız döneminde genel başkanımızın iş adamları arkadaşları tarafından ilimiz yatırımlar alacak. Büyük firmalar gelirse Çankırı’nın adı daha çok duyulacaktır.

Alt yapı sorunu var ilk yağmurda 20 dakikalık yağmurda birçok yer kitlendi. 

Türkiye Değişim Partisi’nin milletvekilleri bulunduğu illerde yaşayan, bulunduğu illerin sorunlarını bilen, milletin derdiyle dertlenen insanlar olacak. Bu bizim partimizin tüzüğünde yazıyor. Genel başkanımız, genel merkezimiz buna çok dikkat ediyor.  Çankırı’nın içinden Çankırı’da yaşayan kişi olacak. Adaylarımızı bu şekilde belirleyeceğiz.

Kurşunlu’da, 2021 yılında köyümüzün bir tanesinde suyun olmaması, hiçbir çalışma yapmaması, köylünün kendi imkanları ile su sondajı yapması, orada vatandaşın hayatını kaybetmesi gerçekten üzücü bir olay. Millet uzaya çıkıyor bizim evimize su gelmiyor. Seçimlerden önce su gelecek denilmesi, seçimden sonra hiçbir yetkilinin gitmemiş olması üzücü bir durum. Verilen vaatlerin yerine getirilmemesi derinden sarsan olay. İktidar ve cumhur ittifakından hiçbir yetkilinin oraya uğramaması ayrı bir düşündürücü durum. İnşallah gerekli ilgi alaka gösterilir.

HDP HARİÇ DİĞER PARTİLERLE İTTİFAK YAPABİLİRİZ

Biz ne sağız ne soluz. Ne sağın bekçisiyiz ne solun bekçisiyiz. Sağ ve sol kavramı umudunu yitirmiş yıpranmıştır. Biz merkezi partiyiz. HDP hariç biz vatan ve millet diyen, hudut ve bayrak bütünlüğünü savunan herkesle kucaklaşmaya hazırız. Bugün bir ittifak durumu var. Biz bayrak ve hudut bütünlüğü diyen bütün siyasi partilerle olabiliriz. HDP hariç, bu kırmızı çizgimizdir. Ne doğrudan ne dolaylı yoldan HPD ile olamayız. Ama bugün ittifak gibi bir düşüncemiz yok. Zaman şartları ne gösterir bilinmez.

ÇANKIRI BELEDİYESİNİ KADIN ADAYIMIZ İLE ALACAĞIZ

Bizim düşüncemiz, en kötü senaryomuz, il encümenliğinde çoğunluğu sağlamak. Şu an çok güzel giden bir sinerji var Çankırı’da. İttifak partisinin eksik kalıyor olması, belediyenin verdiği sözlerde hala yerine getiremediği hizmetlerin olmasından dolayı şu an Çankırı’da Türkiye Değişim Partisi’ne güzel bir akım var, güzel bir yaklaşım var. Gittiğimiz yerlerden elimiz boş dönmedik. Biz Çankırı Belediyesi’ni alacağımızı düşünüyoruz. Biz kadın bir adayla belediye başkanlığı seçimlerine girmeyi düşünüyoruz. Çankırı’ya kadın eli değecek. Güzel projeleri var. Biz Çankırı’yı kadın adayımızla alacağımızı düşünüyoruz. Adayımız hazırlanıyor. Çankırı’ya kadın eli değecek, Çankırı değişecek. Bir anne şefkatiyle, bir hanım edasıyla Çankırı’ya evi gibi bakıp, inşallah güzel hale getirecek bir hanım ablamızla seçimlere hazırlanacağız. Adayımız çok tanınan değil ama 2-3 ay sonrasında Çankırı gür bir sesle tanıyacak, güzel projeleri var. Biz hemen hemen 3 ay sonra seçim startını vermiş gibi belediye seçimlerine hazırlanacağız. Bizim önceliğimiz, milletvekilliğinde de rakibiz ama önceliğimiz Çankırı Belediyesi. Biz Türkiye Değişim Partisi Çankırı İl Başkanlığı olarak biz bu Çankırı’yı değiştirmek, geliştirmek, gerekli ihtişamı göstermek. Mecliste de en iyi şekilde Çankırı’nın adını duyurabilmek.  

PARTİMİZİN BİR YERİ YOK

Şu an partimizin bir yeri yok. Merkezi konumlarda bir yer bulamadık. İl başkanlığımız yok, bizde açıkta kaldık. Yer konusunu araştırıyoruz. Şu an itibariyle 173 üyemiz var. Gönderemediğimiz üye formları da var. Bizim partimizde, tüm kayıtlı üyeler genel başkanı seçiyor. Sadece delegeler seçmiyor. Bu Türkiye de partilerde ilktir. Tüm üyelerimiz genel başkanı seçebiliyor.

Genel başkanımız Çankırı’ya gelecek. Ömer Alp için kendisi inşallah bir aksilik olmasa gelecek, gelemezse de canlı bağlantı ile Ömer Alp’e destek olacak.

Bugün istedik sizlerle sohbet edelim çay içelim istedik. Geldiğiniz bizleri kırmadınız. Rabbim sizlere de kolaylıklar versin. Geldiğiniz için teşekkür ediyoruz.”

Soru cevap bölümünün ardından toplantı sona erdi.