06 07 2022

 “Kucaklama Taşı Kavşağı” projesi start aldı

2022 OCAK/WhatsApp Image 2022-06-20 at 16.11.17 (1).jpeg

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen’in trafiği rahatlatma adına önem verdiği “Kucaklama Taşı Kavşak Projesi” için ilk kazma dün vuruldu. Çalışmaların 120 günde tamamlanması bekleniyor. Projeyle ilgili sosyal medya paylaşımında bulunan Başkan Esen, “Laf değil, iş üretiyoruz. Duyanlar duymayanlara, duyursunlar efendim. Kentin trafik sorununa çözüm olacağına inandığımız ve 120 günde tamamlayacağımız Kucaklama Taşı Alt Geçit Projesi’ni başlatıyoruz.” ifadelerini kullandı.

6.000 metrekare alandaki farklı seviyeli kavşak düzenlemesi yapımı ihalesi, 24 Mayıs 2022’de Çankırı Belediyesi binasında yapıldı. İhaleden sonra sözleşme imzalanmasının ardından yer teslimi yapıldı ve çalışmalar dün belediye ekiplerince kaldırımların sökülmesiyle başladı.

Proje kapsamında, bulvardan gelen araçlar, fuar yoluna yer altından transit şekilde geçebilecek. Yine bulvardan gelip, Ahmet Talat Onay bulvarına (büyük otel tarafına) ve Yapraklı tarafına dönmek isteyen sürücülerde yer altına girmeden ve trafik ışıkları olmadan direk geçiş yapabilecek.

“Kucaklama Taşı Kavşak Projesi” ile ilgili daha önce açıklamada bulunan Başkan Esen şunları söylemişti: “Kucaklama taşına alt - üst geçiş yapıyoruz. Bu yıl yapacağımız en önemli işlerden bir tanesi olacak. Bulvardan gelen araç, fuar yoluna gitmek için, aşağı inecek, Ahmet Talat Onay Bulvarı yani Büyük Otel tarafından gelen birkaç metre yükselerek, Yapraklı yoluna devam edecek. Bulvardan gelecek araç sağa sola dönecek durmadan. Trafiği müthiş rahatlatacağını düşünüyoruz. Şehrin iki yakasını bir birine bağlayacak bir proje. Ahmet Talat Onay Bulvarı karayollarına aitti. Orayı da biz yapacağız. Yolu, kaldırımı, orta refüjünü yeniden düzenleyeceğiz. Kucaklama kavşağı yapılması gereken bir proje idi. Bu süreç kolay olmayacak. Yer altında Telekom’un, Kargaz’ın, bizim hatlarımız var. Akabinde IPA’nın (alt yapı projesi) ana hattı geçiyor. Bunlara dikkat edilecek. Trafik konusu da alternatif yollar için komisyonda görüşüldü, alternatif yollar kullanılacak bu sürede.”