01 06 2020

Kuaförler hizmete başladı

Çankırı’da hizmet veren kuaför salonları uzun süre sonra kapılarını açarak hizmet vermeye başladı.

kkkk/bzm1.JPG

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 21 Mart'ta kapatılan berberler ve kuaförler dün itibariyle hizmete başladı.

 

Gereken hijyen koşullarının sağlanması, randevu sistemiyle çalışılması ve koltuk sayısının yarısı kadar müşteriye hizmet verilmesi şartıyla açılan işletmelerde,  sabahın erken saatlerinden itibaren hazırlıklar başladı. Müşterilerin kullanacağı koltuklar dezenfekte edildi ve sosyal mesafe kurallarına uygun olacak şekilde yerleştirildi. Bazı işletmeler girişlerine galoş, maske, eldiven ve el dezenfektanı yerleştirilirken, her giren müşterinin de ateşi ölçüldü.

Müşterilerin beklemesi için olan oturma alanları da sosyal mesafe kuralına uygun şekilde ayarlandı. Sabah 09:00 itibariyle randevusu olan müşteriler kuaförlere, berberlere ve güzellik salonlarına gelmeye başladı. Salonlar, sabah 09:00 akşam 21:00 saatleri arasında hizmet verecek.

Kuaför esnaflarından Uğur Atalan, “Çok özlemiştim mesleğimizi, yaklaşık 50 gündür kapalı haldeydik. Sıkıntılar yaşamaya başlamıştık. Bütün hazırlıklarımızı yapıp, iş yerimizi steril hale getirdik. Müşterilerimizden çok fazla talep var. Randevu sistemiyle çalışıyoruz. Açılma kararı çok iyi oldu. İnşallah memleketimiz içinde iyi olur.” dedi.

Bir diğer esnaf İbrahim Demirbaş ise, “Misafirlerimizi öncelikle ateş ölçerle karşılıyoruz. Hemen yanında dezenfekte noktamız var. Daha sonra sosyal mesafeyi koruyarak misafirlerimizi ağırlıyoruz. Personellerimiz maske, eldiven takarak çalışıyorlar. Tek kullanımlık önlükleri veriyoruz. Kullandığımız araç gereçleri de her seferinde dezenfekte ediyoruz. Umarım ülkemiz bu zor günlerden bir an evvel kurtulur.” diye konuştu.

Bir dolu bir boş koltuk olacak şekilde hizmet veren Eren Aslan ise, koronavirüs tedbirleri kapsamında gerekli önlemleri aldıklarını ve tedbiri elden bırakmayacaklarını belirterek, “Alınması gereken tüm önlemleri alıyoruz. İş yerimizi sürekli dezenfekte ediyoruz. Maskemiz, eldivenimiz ve her müşteriye ayrı tek kullanımlık ürünlerimiz ile hizmet veriyoruz. Sosyal mesafeyi de koruyoruz. İnşallah en kısa sürede bu hastalık olur.” açıklamasında bulundu.

Müşteriler de uzun zamandır kuaförlerin açılmasını beklediklerini ifade ederek, gerekli önlemleri kendilerinin de aldığını ve kuaförlerine hijyen konusunda güvendiklerini söylediler.