Zeka oyunları sona erdi (21/02/2020 18:39) Uzatmada kazandık: 1-0 (19/02/2020 18:39) Çakır'dan Dinç'e sert eleştiri (19/02/2020 12:20) Sağlık-Sen üyeleri buluştu (18/02/2020 09:32) Hasan’ın artık işi ve evi var (17/02/2020 18:14) Temsilcimizde keyifler yerinde (17/02/2020 14:05) AK Parti’den vefa programı (17/02/2020 09:09) Başkan Esen müjdeyi verdi (17/02/2020 09:03) KÜP projesine destek (14/02/2020 10:44) Yandım ve Veli, toprağa verildi (13/02/2020 18:50)
23 02 2020

Kızılay'ın çalışmalarını anlattı

Kızılay Çankırı Şube Başkanı Ahmet Ulusoy, “Kızılay kanı parayla satmaz. İhtiyaç sahiplerine ücretsiz ulaştırır. Hemşehrilerimiz kan ihtiyaçlarında ilk olarak bizlere ulaşsınlar. Ayrıca bazı ilçelerimizde şube açıp, kan merkezi de kurmayı planlıyoruz.” dedi.

video/IMG_2511.JPG

Kızılay Çankırı Şube Başkanı Ahmet Ulusoy ve dernek üyeleri gazetecilerle bir araya geldi. Şube Başkanı Ulusoy, göreve geldiği günden bugüne yaptıkları çalışmaları basınla paylaştı.

2019 yılı Şubat ayında gerçekleştirilen kongrede Kızılay Çankırı Şube Başkanı Seçilen Ahmet Ulusoy, yaklaşık 1 yıllık görev süresince yaptıkları faaliyetleri basın mensupları ile paylaştı. Cebeci kafede gerçekleştirilen basın toplantısına Ulusoy’un yanı sıra başkan yardımcısı Muharrem Ovacıklı, muhasip Mustafa Avşar, sekreter Ahmet Çetin, yönetim kurulu üyeleri Osman Çendek, Ramazan Boduroğlu katıldı.

Ulusoy, ilk olarak 23 Nisan etkinliği düzenlediklerini belirterek, “Göreve geldikten sonra 23 Nisan etkinliğimizi Recep Tayyip Erdoğan parkında 2 bine yakın kişinin katılımıyla yaptık. Üniversite ile ilgili ciddi ilişkilerimiz var. Üniversite ile genel protokol imzalayan ilk şubeyiz. Çankırı’da orman yangınlarını engelleme projemiz var. Genel merkezden bunun onayını aldık. Şu an AFAD’la çalışmalarımız devam ediyor. Köylerde teknik ekipler oluşturacağız. Şu an için 1990’lara kadar yapılan elektrik tesisatları bugüne uygun olmayabiliyor. Kabloların tamiriyle başlayıp ocağı yakarken yanında başka bir şeylerin olmaması gibi bilinçlendirme toplantısı yapacağız. Neyi doğru neyi yanlış yapıyoruzu başlatacağız.  Ilgaz’da, Yapraklı’da ciddi çalışmalar yapacağız. Ayseki köyünden yangınından sonra Kızılay’ın ne olduğunu daha iyi anladık. Bir konteynır isteği oldu. İhtiyaç yerlere konteyner teslim ettik.” dedi.

Ulusoy’un konuşmasından öne çıkan önemli satır başları şöyle:

“Bizim bireysellikten ziyade Çankırı’ya yapılmamış, yapılması gerekenleri yavaş yavaş yaptırıyoruz. Dönem dönem yardım kolilerimiz var onları dağıtıyoruz. Onlar geldikçe onları dağıtıyoruz. Üniversite gençliği ile iyi seviyeye geldik.  Üniversiteden 750’ye yakın gönüllümüz var. Bu öğrenciler kendi branşlarına göre bizlerle birlikte etkinliklere katılıyorlar.

Kan bağışıyla alakalı Çankırı biraz geri seviyedeydi. İlk göreve geldiğimizde kan nedir neye ihtiyaçtır, bunlar çok fazla bilinmiyordu. Kan araçlarının bazen yerlerini değiştiriyoruz. Halk Bankası karşısında, belediye önünde denedik, iyi dönüşler oldu. Marttan sonra dönüşümlü olarak kan arabası Yunus AVM yanı, Halk Bankası karşısı ve belediye önünde yer alacak. Yabancılardan da çok kan verme isteği var ama alamıyoruz onlardan.

6 BİN ÜNİTE KAN TOPLADIK

Kan bağışında yıllık 3 bin ünite seviyesindeydik, şu an 6 bini geçtik. Yüzde yüz artış var. Gençlerin çok büyük emeği var. Genel merkezle pazarlığımızın içinde olmazsa olmazımız kan merkezi oluşturalım istiyoruz Çankırı’da. Ilgaz’ı da Kastamonu’ya bağlamışlar Ilgaz’dan kan alamıyoruz. Onu da çözeceğiz inşallah yakında.

KAN İHTİYACINDA MUTLAKA BİZLERE ULAŞIN

Bazen sosyal medyada kan ihtiyaçları paylaşılıyor. İhtiyaç olan ailelere bizlere ulaşsın. Kan merkezimiz olmadığı için Ankara Cebeci Kan Merkezi’ne bağlıyız. Kan ihtiyacı olanlar bizlere ulaşırlarsa biz çok daha kısa sürede yardımcı olabiliriz. Sosyal medyadan ziyade bizlere öncelikle ulaşsın vatandaşlarımız. Sosyal medyada paylaşılıyor sanki biz sahiplenmemişiz gibi oluyor. Kan ihtiyacı olan vatandaşlar şubemizi arayabilirler, bizleri arayabilirler.  

KIZILAY’DA KAN PARAYLA DEĞİL

Kızılay’da kan parayla değil. Türkiye’de hiçbir Kızılay şubesinde kan parayla değil. Ama özel hastanelerde parayla. Ünite başına para alıyorlar. Özel hastanelerde kanı Kızılay’dan alıyorlar. Kan ihtiyacı olanlar bize 24 saat boyunca ulaşabilirler, en kısa sürede ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Buna özellikle dikkat edilmesini istiyoruz.  Kan ihtiyacı konusunda hiçbir hemşehrimizi mağdur etmeyiz.

KAN MERKEZİ YAPTIRMAK İSTİYORUZ

Kan merkezi ile ilgili şu an fizibilite çalışması yapılıyor. Artıları, eksileri ne olur diye. Kan merkezimiz açılırsa yaklaşık 15 kişi istihdam edilebilecek. Bu potansiyel var Çankırı’da. Genel merkez, ‘5 bin ünite kan bağışını geçince masaya otururuz’ dedi. Biz şu anda 6 bindeyiz Mart sonuna kadar 7 bine ulaşabileceğimizi düşünüyoruz.

Kan arabaları saat 11:00’de başlıyor akşam 17:00’de bitiriyor kan alımını. Ama doktor inisiyatifine göre 7-8 e kadar uzatabiliyoruz. Mehmetçik okulunda ilkokul öğrencilerine yönelik proje yaptık Türkiye’de ilk defa. Çocuklar ailelerini getirdi 125 ünite kan alımı yaptık. Çok güzel bir etkinlik oldu.

ŞABANÖZÜ’NE OKUL YAPACAĞIZ

Yaren projesi yaptık. 2 proje daha hazırlıyoruz. Milli Eğitim’le protokol imzalayacağız. Bir de inşallah Şabanözü’ne okul yaptırma projemiz var. 12 derslikli mesleki ağırlıklı bir okul yaptırmak istiyoruz. Şabanözü fabrikaların olduğu bir ilçemiz. Mesleki bir okul çok daha faydalı olacaktır.

İdlib’le ilgili çalışmamız olacak. İhtiyaç sahibi insanlar için ihtiyaca göre yardım toplayacağız. 1,5 milyon insan orada yardıma muhtaç. Onlara yardım elimizi uzatacağız inşallah.

CAMİLERDEKİ FAZLA HALILARI İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRACAĞIZ

Camilerde çok az kullanılmış halı ve kilimler var. Bunlar orada çürüyeceğine müftülük ile iletişime geçip halı, kilimlerin bir kısmını ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere isteyeceğiz. Boşa durmasının bir anlamı yok.

İLÇELERE ŞUBE AÇACAĞIZ

İlçelerimizde aktif şubemiz şu an sadece Şabanözü’nden var. Bizim Ilgaz’da, Çerkeş’te, Kurşunlu’da şubemizin olması gerekiyor. Orası deprem riski olan bir bölge. Çerkeş’e gide gele orayı biraz iyileştirdik. İlçeleri şu an kendimiz buradan halletmeye çalışıyoruz ama hedefimizde bu 3 yere şube açmak. Bizim yükümüzü de hafifletecektir.

Lojistik merkezini Ilgaz’a açmayı hedefliyoruz. Kurşunlu, Karabük sınırına giriyor. Ilgaz olursa Çankırı’ya ait olacak. Biz şu anda Ankara’dan karşılıyoruz lojistik ihtiyaçlarımızı.

Çerkeş depreminde oradaydık. Vatandaşlara sıcak çorba ve battaniye yardımında bulunduk.”

Bir süre sohbetin ardından toplantı, hatıra fotoğrafı çektirilmesi ile sona erdi.