27 10 2020

Kimin hasta olduğunu bilmiyoruz

AĞUSTOS 2020/IMG_4508 - Kopya.JPG

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, kent genelindeki koronavirüs vakalarına ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, “Gerçekten durum ciddi. Sosyal hayata ara vermeliyiz. Ev içi sosyalleşmeye de dikkat etmeliyiz. Çünkü artık kimde hastalık olduğunu bilmiyoruz. Yani çok yayıldı, çok vaka var, çok fazla bulaştırıcı var.” dedi.

Vali Ayaz, şehit aileleri ve gazilere ‘Devlet Övünç Madalyası ve Beratı’ tevcih töreni sonrasında gazetecilerin koronavirüsle ilgili sorularını yanıtladı.   

Vaka artışında Çankırı’nın iyi durumda olmadığını aktaran Vali Ayaz, “Arkadaşlarımızla birlikte bugün sahadaydık, denetimlerimizi gerçekleştirdik. Haftalardır söylediğimiz şeyi tekrarlıyoruz. Şuan durum istediğimiz düzeyin çok uzağında. Gerçekten çok ciddi durum. Bu nedenle tüm vatandaşlarımıza bir daha söylüyorum. Sosyal hayata bir süre daha ara vermemiz lazım. Yani bir süre sosyal yaşantı olmayacak.” dedi.

Vali Ayaz, genel olarak maske kuralına uyulduğunu ancak halen vaka sayısında ciddi artışların olduğunu dile getirerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dışarıda maske ve sosyal mesafe gibi kurallara belli ölçüde riayetin oturduğunu görüyoruz. Bundan memnuniyet duyuyoruz. Pazar günü pazarı dolaştım, bir tane maskesiz vatandaş görmedim. Pazarcılarla ilgili gördüğümüz eksiklikler var onla ilgili de karar aldık.

Şuan ki en yumuşak karnımız; ev içi sosyalleşmenin olduğunu görüyoruz. Vatandaşlarımızdan tek ricamız bir süre ev içi sosyalleşmeye ara vermesi. Ne misafirliğe gitsinler ne de misafir kabul etsinler. Buna ara versinler. Maliyet her geçen gün artıyor; Hasta sayısı, yoğun bakım sayısı, vefat sayısı. Onun için kış gelmeden, diğer solunum yolu ile bulaşan hastalıklar başlamadan bu işi dizginlemek istiyoruz. Bu konuda da en büyük destekçimiz vatandaşlarımız olacak.

Kurallara riayet edelim, sosyal hayata ara verelim, gereksiz hareketten kaçınalım. Hiçbir vatandaşımız, değil köyden ilçeye ve ile gelmek evinden dışarı çıkmasın. Mümkün olduğunca bu sıralar az insanla görüşelim, görüşürken de kurallara uyalım. Çünkü artık kimde olduğunu bilmiyoruz. Yani çok yayıldı, çok vaka var, çok fazla bulaştırıcı var. Onun için herkes hem karşısındakinin hem de kendisinin hasta olduğunu düşünerek hareket etsin.”

Ayaz son olarak, evde karantina kuralını ihlal ederek yakalanan 2 kişinin yurda yerleştirildiğini söyledi.